Brigády. Co byste o nich měli vědět.
Léto se blíží a s ním i čas letních brigád, na které se chystá většina studentů středních i vysokých škol. Od roku 2012 však došlo k mnohým změnám v oblasti dohod o práci mimo pracovní poměr. Víte, na co máte nově nárok a na co si musíte dát naopak pozor?
Dohoda o provedení práce
Zásadních změn doznala podoba dohody o provedení práce, která je hojně využívaná většinou zaměstnavatelů právě díky její neformálnosti. Ta například neupravuje způsoby ukončení dohody, ale ponechává to na vzájemné dohodě obou stran.
Odvod sociálního a zdravotního pojištění
Práce na základě dohody o provedení práce nepodléhala do konce loňského roku odvodům sociálního a zdravotního pojištění. To se však od roku 2012 změnilo. Při výdělku nad 10 000 Kč v daném měsíci je zaměstnavatel povinen za zaměstnance odvést sociální a zdravotní pojištění. „V případě, že vydělá zaměstnanec v konkrétním měsíci na základě DPP méně než 10 000 Kč nebo nemá žádný trvalý příjem anebo stát za něj neplatí pojištění, je povinný se do osmi dnů přihlásit zdravotní pojišťovně a sám platit pojistné,“ doplňuje Petra Hrabánková, právnička z útvaru Řízení lidských zdrojů v ČSOB.
Maximální odpracovaná doba
Výhodou pro obě strany je zvýšení rozsahu odpracované doby ze 150 hodin na 300 hodin za kalendářní rok. Zaměstnanec může mít u jedné firmy uzavřeno více dohod, celkový rozsah práce však nesmí překročit zmiňovaných 300 hodin v součtu ze všech dohod u jednoho zaměstnavatele za rok. „Dohodu o provedení práce však můžete uzavřít u více zaměstnavatelů. V tomto případě se hodiny nesčítají, u každé firmy můžete odpracovat max. 300 hodin za kalendářní rok,“ říká Petra Hrabánková z ČSOB.
Náležitosti dohody
Dohoda o provedení práce musí být písemná, musí obsahovat výši sjednané odměny a nově také dobu, na kterou se dohoda uzavírá. Podstatnou náležitostí smlouvy je také vymezení činnosti zaměstnance.
Dohoda o pracovní činnosti
Náležitosti dohody o pracovní činnosti se od roku 2012 nemění. Dohoda o pracovní činnosti musí být sjednána písemně a to na práci vykonávanou v průměru do poloviny stanovené týdenní pracovní doby. Dohoda musí obsahovat sjednaný rozsah pracovní doby, obsah pracovní činnosti a dobu, na kterou se uzavírá.
Výpověď dohody o pracovní činnosti
Dohodu o pracovní činnosti lze zrušit dohodou obou stran (zaměstnavatele a zaměstnance), výpovědí i bez uvedení důvodů, kdy výpovědní doba je 15-ti denní nebo okamžitým zrušením pro důvody, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud je tak ujednáno předem v dohodě o pracovní činnosti.
11.6.2012 Rubrika: Právnické okénko | Komentářů 5 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Brigády. Co byste o nich měli vědět.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Milajska: Jarča*: vsude je to stejny...dcera sehnala od minuleho mesice, delá servirku, zavíraji az po odjezdu posledniho autobusu k nám a tak prespává ve meste u pritele...moc nadsená nejsem, ale je to práce. Jak to dáme dohromady v léte s dovolenou je ve hvezdách
Milajska: Já takhle byla v Prazdroji - jo, to byly časy Dnešní mladí to mají se sháněním horší, když si chtějí přivydělat.
Pořád to měníkdo se v tom má vyznat..
Nedávno jsem zrovna zavzpomínala na jednu svoji brigádu. Jela jsem po letech kolem budovy, kde bývala Fruta a kde jsem v horkých letních dnech myla přepravky od ovoce po kotníky ve studené vodě a pak z toho měla super angínu...
Moje 17leté dcera letos nemůže sehnat vůbec nic...
Jo to už je dávno,co jsem chodila na brigády....Tak jsem byla v prádelně,jako servírka ,uklízela jsem na stavbách,byla jsem na chmelu,trhala višně,dělala figurantku....Má člověk nač vzpomínat.