A teplotka byla? Tak to máme 315 korun.
Představte si, že jste si zlomili nohu. Sanitka vás převeze do nemocnice, kde podstoupíte akutní operaci a poté si 14 dní poležíte na nemocničním pokoji. Po dvou týdnech, kdy už máte sbaleno a chystáte se domů, na dveře zaklepe sestra. „Účet, prosím,“ zahlaholí a elegantně před vás položí talířek s účtenkou na 247 357 korun. Na váš udivený výraz začne zdravotnice z účtu rutinně předčítat: „Tak to byl jeden převoz sanitkou – 15 000 Kč, potom operace – 147 000 Kč, pak tam byl zánětek, čili rovných 9 000, a taky koukám, že včera ráno byla teplotka, což je 315 korun…"
Tak tímto způsobem to v českém zdravotnictví nejspíš nikdy fungovat nebude. Zavedení spoluúčasti pacientů, tedy poplatku za recept nebo pobyt v nemocnici, je však nyní velmi blízko. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek /ODS/ tvrdí, že pokud zdravotnictví bude i nadále fungovat stylem „každý má nárok na všechno zadarmo“, bude v něm v roce 2015 chybět 30 miliard korun.
Julínek proto navrhuje, aby část nákladů souvisejících s léčbou přešla na pacienty. Konkrétně by to znamenalo, že lidé zaplatí 30 korun za návštěvu lékaře, 30 korun za recept, 60 korun za den pobytu v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti. Tyto poplatky se budou týkat všech kromě dětí do tří let, lidí, kterým byla léčba nařízena soudně, a také pacientů, kteří jdou pouze na preventivní prohlídku. Ze spoluúčasti budou vyjmuti také lidé potřebující hemodialýzu a dárci a příjemci kostní dřeně. S dalšími výjimkami ministr nepočítá. Obává se totiž, že by pak reforma nebyla účinná.
Pokud sněmovna navrhované opatření schválí, zdravotnictví podle Julínka ušetří. Jen na lécích by to podle odhadů mohly být až 4 miliardy korun ročně.
Lidé si podle ministra navykli zdravotní péčí nadměrně plýtvat. Každý Čech například navštíví lékaře 13x do roka, což je 2x více než činí průměr EU. Lékaři ročně vystaví asi 90 miliónů receptů. Průměrný senior užívá 9 různých léků, zdravotníci přitom upozorňují, že pokud člověk bere více než 5 medikamentů, vystavuje si vysokému riziku vedlejších účinků. Na druhou stranu: každý rok lidé do lékáren vrátí prošlé nebo nepoužité léky za dvě miliardy korun.
Julínek tvrdí, že navrhované poplatky mají mít hlavně psychologický efekt. Ministr se domnívá, že například 30 korun za návštěvu lékaře finančně nikoho nezruinuje. Stejné je to podle něj s poplatkem 60 korun za den strávený v nemocnici, ze kterého se pacientům bude hradit jídlo. Doma podle Julínka lidé za potraviny utratí mnohem více.
Přesto ministerský návrh obsahuje i sociálně citlivá opatření. Julínek tak chce zavést například pětitisícový limit. Znamenalo by to, že pokud někdo musí chodit k lékaři příliš často, neměl by za rok na regulačních poplatcích a doplatcích na léky zaplatit více než pět tisíc korun. Podle Julínka to uleví asi 150 tisícům těžce a chronicky nemocným lidem, kteří už dnes jen na lécích doplácejí ročně tisíce.
16.4.2007 Rubrika: | Komentářů 64 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5