Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Studenti na cestách III.

Studenti na cestách III.

Další užitečné rady pro studenty a jejich rodiče. Z vlastních zkušeností je pro vás připravuje Hrochuška.


Druhá věc: POJIŠŤĚNÍ

Další nedílnou součástí cesty je pojištění. Jak už jsem psala v minulém díle, nabídli mi ho přímo v cestovce, a to za 200,- na rok. Má to samozřejmě háček. Musíte každý měsíc přes hranice. Dokladem je jízdenka, razítko v pasu nebo čestné prohlášení, pak se pojištění automaticky aktivuje. Podobnou službu nabízejí svým klientům-studentům banky. U České spořitelny je doba prodloužena na 90 dní, což je pro nás, kteří jsme daleko, výhodnější. Samozřejmě si můžete sjednat normální pojištění v jakékoliv pojišťovně, ale proč nevyužít výhod studenta.


Třetí věc: UBYTOVÁNÍ

Tak s ubytováním jsem měla já osobně problémy největší. Spousta zahraničních škol zasílá s potvrzeným formulářem o přijetí i další formulář, a to s žádostí o ubytovaní. V Hannoveru bohužel nic takového není a na těch školách, kde se to též nevyskytuje, doporučuji začít uhánět tamější ubytovny a koleje již v prosinci. Já bláhově začala 3 měsíce před nástupem a nakonec jsem ho dostala po úpěnlivém mailu, že jsem na zhroucení a zcela beznadějná 2 dny před odjezdem. Ty nervy! Jinak jsou tací, jako například maďarští studenti, kteří přenocovali týden v autě, než něco sehnali. Tím ale nechci strašit.

Spojení na koleje získáte z internetových stránek univerzity, na kterou se chystáte. Většinou tam najdete i rady, co a jak udělat po příjezdu. Pokud možno, hledejte na stránkách též odkaz na TUTORA nebo TUTORKU a bez meškání ho vyplňte, ta nebo ten si Vás pak vyzvedne na nádraží, zavede na kolej, pomůže Vám zkrátka v prvních dnech v cizím prostředí.

Ceny ubytování jsou různé, u mě je to od 170 € do 230 €. Podle toho, v jaké jste lokalitě a co všechno chcete půjčit nebo zřídit. Např. lůžkoviny = 5 € , internet = jak kde, u mě 14,75 €, atd.

 

Čtvrtá věc: DOKLADY

Jsme sice už v EU, ale pokud jedete do zemí jako je Německo, Anglie, atd., doporučuji mít s sebou ještě pas. Většinou ho vyžadují a já jsem raději naši evropskou občanku nezkoušela.

Víte, co se mi stalo, když jsem šla na cizinecký úřad se přihlásit k pobytu? Nejen, že náš soused nevěděl, kde ČR je a že jsme v EU, ale snažil se mě i přesvědčit, že jsem z Turecka. Vyžádejte si u své pojišťovny kartičku pojištění s logem EU, pokud ji ještě nemáte. Já ji neměla a paní vypadala, že mě sní zaživa, ale povedlo se mi ji přesvědčit, že opravdu platí po celé EU.

Ještě k tomu pojištění - zkuste požádat, ať Vám vydají tu smlouvu o pojištění i v anglickém jazyce (nebo jazyce země, do které jedete). To jsem zjistila až tady, že by chtěli vědět, co tam stojí...

 

Pátá věc: PENÍZE

To bylo asi největší dilema. Jak přepravit peníze. Máme tu několik možností. Mít stále české konto, ale výběr v zahraničí stojí většinou 100,- a 10% z částky, kterou vybíráte. Nebo si založit konto přímo v té zemi, kam jedete, což většinou musíte, jelikož po vás chtějí kolejné elektronickou formou. To samozřejmě studenta nic nestojí, kromě psychických sil, protože byrokracie je všude.

Pak následuje asi toto: student si vezme trochu peněz s sebou. Založí si tu účet a převede si peníze z účtu na účet, to sice stojí 200,- ale má klid a ušetří si poplatky jinde.

Já jsem tedy zvolila trošku riskantní cestu, a to všechny peníze s sebou. Měla jsem štěstí - vše přežilo. A k mému příjemnému překvapení si nemusím zakládat účet, jelikož kolejné můžu platit hotově, což je pro mě lepší, na konci nemusím konto rušit. Samozřejmě záleží na každém, co preferuje.


 


Hrochuška

Studenti na cestách:


13.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Studenti na cestách III.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78565.
    Archiv anket.