Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

To není jazyk, to je hrdelní choroba…

To není jazyk, to je hrdelní choroba…

Nikdy jsem nevěřila, že v Dánsku zůstanu na stálo, tak proč se zatěžovat tak bláznivým a neupotřebitelným jazykem, jako je dánština. Naučila jsem se pár výrazů: pozdravit, poděkovat, abych byla slušná a abych byla schopna jakž takž nakoupit. I když prvních pár roků nebylo nikdy jisté, jestli to, co jsem chtěla koupit, je opravdu to, co jsem si přinesla domů.

Ještěže existují průhledné obaly, ty mě že začátku zachraňovaly. Jenže rok se sešel s rokem, dcera začala žvatlat anglicky a mně bylo jasné, že takhle to nepůjde. Takže jsme se obě dvě začaly učit dánštinu pomocí obrázkového slovníku. S dcerou jsem se domluvila poměrně rychle, ale jaksi slovník batolete byl nedostačující pro jakoukoliv jinou komunikaci. Abych řekla pravdu, bylo mi to jedno, pořád ještě jsem nevěřila, že tu zůstanu, a skoro pokaždé, když manžel odplul, sbalila jsem dceru a vyrazily jsme za babičkou do Prahy, tak proč řešit nějakou místní hatmatilku.

Mezitím přibyla druhá dcera a učila se od ségry. A to, co se starší dcera naučila doma od táty, pokud byl náhodou doma, s tím bohaté vystačila ve školce. A tam se i naučila všechno ostatní, no a já měla po ruce angličtinu, kterou jsem mezitím zvládala bez problémů. Samozřejmě jsem postupem času rozuměla víc a víc, ale jaksi nebylo s kým komunikovat a trénovat výslovnost. Doma jsem s holkama mluvila podivnou směsicí dánskočeštiny, a když byl manžel doma, tak on mluvil s holkama dánsky a se mnou anglicky, ale už i jemu to lezlo na nervy.

A jednoho krásného dne bylo starší dceři 6 let a mně bylo jasné, že teď, nebo nikdy. Jakmile jednou začne chodit do školy, tak už se zpátky vrátit nemůžu. Takže Rikke nastoupila do první třídy a já do večerní jazykovky, kde jsem hlavně pilovala výslovnost a seznámila se s dosud pro mě neznámou gramatikou. Ve škole do mě rychle nabušili všechno možné, ale nejvíc jsem se vylepšila v zeměpise. Do ty doby byly mé znalosti ramadánu nulové a existence Burundi mě naprosto minula, natož abych věděla, kde leží a jaké tam mají náboženství. Inu, byl to kurz pro přistěhovalce z celého světa.

Mezitím jsem neustále řešila, co s prací. Doma mi to už lezlo krkem, do Čech se už tak často jezdit nedalo, a tak sehnat práci bylo jediné řešení. A nějaká ta korunka navíc se taky vždycky hodí, zas tak královsky NATO své důstojníky neplatilo. Jenže sehnat jakoukoliv prací pro přistěhovalku a navíc na malém městě, to je jako chtít modré z nebe. A česká maturita mi najednou byla tak na dvě věci, ale rozhodně ne k použití.

Takže jsem po čtyřech měsících na jazykovce začala od ledna studovat dánskou průmyslovku - technického designéra. V podstatě to bylo totéž jako česká škola, ale v dánštině, všechno probíhalo na počítacích a hlavně s pravými Dány, kteří mluvili normálně. Na jazykovce všichni mluví pomalu, vyslovují srozumitelné a snaží se pochopit, co člověk chtěl říci, ale jakmile jsem vystrčila hlavu do reálného světa plného zkratek, mumlání, chraptění a jiných tělesných zvuků, tak mi opět nikdo nerozuměl a já nerozuměla jim. Na technické škole jsem dobrousila výslovnost na jakž takž srozumitelnou úroveň, naučila jsem se porozumět různorodosti jazyka, protože každý Dán vyslovuje jinak, a sama jsem začala mluvit lidové a ne podle učebnice.

Od té doby na střídačku pracuji, nebo jsem na podpoře. Jako cizinka vždycky vyletím první, na každém pracovním pohovoru dříve či později padne zmínka: My bychom vás brali, ale ten přízvuk, co by na to řekli zákazníci. Ale na druhou stranu jsem poznala spoustu zajímavých lidí a vyzkoušela si různá pracoviště.

Něco málo přes rok jsem pracovala jako úřednice na obecním úřade. V kuchyňském centru jsem pobyla pouze pár měsíců, zákazníci si prý stěžovali, že mi nerozumí. Pak následovala na 1,5 roku menší soukromá stavební firma a teď jsem už třetím rokem na rafinérii. A doufám, že tu ještě nějakou dobu zůstanu. Když pro nic jiného, tak je to mezinárodní pracoviště a nějaký přízvuk nebo gramatickou chybu tu nikdo neřeší, hlavně když se člověk domluví. Jestli to je rukama nohama, dánsky, norsky a nebo anglicky je každému šumafuk.

 

Linda

Linda v Dánsku:


23.11.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 21   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - To není jazyk, to je hrdelní choroba…

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-21
TULI
TULI - 28.11.2009 13:14

Linda: ale jsi dobra ! zvladla jsi nakonec ten jazyk ! smajlik - 47

 
Deafina
Deafina - 23.11.2009 15:32

Linda: Nevím, kde už jsem to četla, je to hodně dávno, ale prý dánské holčičky začínají menstruovat hodně pozdě. Vypadají dívky přistěhovalců v pubertě vyspěleji?

 
Linda
Linda - 23.11.2009 14:54

Edera: tak v tom smeru jsem totální analfabet, ale 9. kvetna nás ceká birmování mladsí dcery, takze jo mohla bych stvorit neco na zpusob jak pubertáci kseftujou s "odpustkama"

 
Edera
Edera - 23.11.2009 14:12

Linda: Sím a nějaká kapitola o víře, vyznání apod. by taky nebyla od věci. Pamatuju se, že jsi jednou zmiňovala, jak nákladné oslavy se pořádají k biřmování a přišlo mi to zajímavé.

 
kat
kat - 23.11.2009 14:03

Linda: smajlik - 75

 
monyk
monyk - 23.11.2009 14:02

Linda: Klobouk dolu smajlik - 105. Jazykovka se skolou dohromady a k tomu decani, teda ses fakt dobra smajlik - 47.
Mne by zajimalo, jaci jsou danove jako sousedi, jestli se v Dansku jednoduse sezene nejaka kamaradka Danka a jake byly prvni kontakty treba s ostatnimi rodici ve skole. Poradaji se tam treba velke narozeninove oslavy ? Slavi se tam svatky podle jmen v mistnim kalendari? A co nejoblibenejsi sporty ajak je to s travenim volneho casu?
Jeste ke vzdelavani: prevazuji tam skoly statni nebo soukrome? A co hlidani, jak to tam funguje ?

 
Linda
Linda - 23.11.2009 13:55

Majucha: fotit se nesmí co kdyby náhodou v tom okamziku nekdo nekomu neco prodával a hned je na svete dukaz smajlik - 16, ale to je jenom na hlavní ulici, jinak se smí
kat: vánoce jsou ve výrobe i s receptama, pocítám ze tento týden poslu Merylce první díl. A skolní systém si uz objednala Talenka a dojde na nej asi po vánocích

 
kat
kat - 23.11.2009 13:44

Linda: tyky by nebyl marný článek o systému vzdělávání, zda tam jsou jesle, jak to probhá, škola..jaké stupně..v USA je to přeci jinak než u nás..jak je to tam? a klidně i dánské receptysmajlik - 105

 
kat
kat - 23.11.2009 13:42

Linda: mě by docela zajímaly dánské vánoce, tradice, zvykysmajlik - 35

 
štoudev
štoudev - 23.11.2009 13:06

Linda: proč se tam nesmí fotit?smajlik - 6

 
Kawa
Kawa - 23.11.2009 12:32

Linda: s chrchloňama bojuju denně - výkresy v dánštině, mluví na mě anglicky, já odpovídám německy...děs..smajlik - 68 přijdou mi divní tím jak sou furt vychlamaní a hlavně nechápu jejich smysl pro "umění" - hlavně jak mají potřebu ho vystavovat všude na ulicích...dá se na to zvyknout?smajlik - 42

 
sharon
sharon - 23.11.2009 12:23

Linda: přeji vše jen dobré....smajlik - 47

 
markousek
markousek - 23.11.2009 12:22

Já mám kamarádku Ukrajinku a její malá když na ní mluví česky vypadá taky nějak nechápavě.Taky má pocit,že se zase vrátí domůsmajlik - 14No Přeju hodně úspěchů a abys byla spokojenásmajlik - 25

 
Linda
Linda - 23.11.2009 12:19

JarkaP: vís co to je kokosauce? Krupicová kase. smajlik - 16

Drahé potomstvo me ukecává na vánocní trhy do Christianie. Kdyby se jim to podarilo, co by vás tak nejvíc zajímalo? Zkusím i neco nafotit i kdyz to se, hlavne na hlavní tríde, moc nesmí. Ale Christiania je dost velká a pusher street je jenom nejakých 150-200m, takze nejaké fotky budou. Ale co by jste chteli vedet? Piste sem nebo poslete vzkaz. smajlik - 54



 
Jarča*
Jarča* - 23.11.2009 11:44

To muselo být zajímavé, ta směsice dánskočeštiny smajlik - 16 A jak holky dneska? Já vím, že jsi jednou psala, že moc česky nemluví.
Jinak taky smekámsmajlik - 105, přiznám se, že já moc na jazyky nejsem, s mojí školní ruštinou a němčinou už asi vystačím do konce života. A dánštinu ani nevím, jestli jsem někdy slyšelasmajlik - 16

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-21
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 80379.
    Archiv anket.