Dánská štědrovečerní večeře
Štědrovečerní večeři jsem si jako jedno z mála dánských jídel oblíbila. Sice není nad bramborový salát a kapra, ale v Dánsku jsem kapra ještě nepotkala. Evelyn mi psala, že ho kupuje v Malmø, ale kvůli pár porcím kapra pro mě, manžel ani holky ho nejedí, hnát se nějakých 180 km do Malmø a 180 km zpátky… zase tak moc tu rybu nemiluji.
Na malý Štědrý večer = lille juleaften, což je 23. prosince, se tradičně večeří rýžová kaše s kouskem másla, posypaná skořicí a cukrem. Zapíjí se nisser pivem, což je pivo s menším obsahem alkoholu, hodně tmavé, sladké a český muž ho nazval caco- colou. Můžou ho pít i děti, nebo zapíjejí kaši červenou šťávou. Jedna porce rýžové kaše by se měla odnést na půdu pro nisser, aby měli sílu pomoci druhý den Julemandovi s dárky.
Na Štědrý večer si upečeme dva druhy masa: vepřovou pečeni s křupavou kůrčičkou a kachnu plněnou jablky a sušenými švestkami. Jablka miluje manžel, mně zase chutnají švestky nasáklé šťávou z kachny. Příloha jsou vařené brambory a hnědé karamelizované brambory, dušené červené zelí a hnědá omáčka, což je zahuštěný výpek z masa. A všechno zakončíme tradičním moučníkem ris a´lamand, což je rýžová kaše se šlehačkou a mandlemi. Polévá se teplou třešňovou omáčkou a připíjí se k ní třešňové víno. Mandle jsou nakrájené na různé velikosti, od drobno nasekaných až po skoro celou s useknutou špičkou. V celém moučníku je jenom jedna celá mandle, kdo ji najde, dostane od hostitele zvláštní dárek. Správně by se nemělo vstát od stolu, dokud někdo nenajde celou mandli.
Hnědé karamelizované brambory – množství podle strávníků
Malé brambory oškrábeme, vcelku uvaříme doměkka a necháme vychladnout. Na pánvi s tlustým dnem zahříváme cukr, až se rozteče (na 300 g brambor asi 2 lžíce cukru), okamžitě přidáme asi lžíci ztuženého rostlinného tuku nebo másla, a když se rozpustí, přihodíme brambory. Brambory je dobré předem opláchnout ledovou vodou a nechat okapat, nechytají se pak pánve. Stáhneme teplotu, zamícháme, aby se brambory obalily v cukrové směsi, a necháme brambory za občasného míchání prohřát, což je asi 10 minut. Doporučuji hned po přendání do servírovací mísy pánev i obracečku šoupnout do dřezu a zalít vařící vodou, snadněji se pak umyje.
Ris a´lamand:
1,5 dl rýže (nejlépe bílé speciální na kaši, ale stačí i obyčejná), 3 dl vody, 6 dl mléka, 50 g cukru, vanilkový cukr nebo vanilkový lusk, 125 g mandli (možno více) nakrájené na různé velikosti a jednu celou mandli, 0,5 l šlehačky,
třešňová omáčka nebo třešňový kompot.
Vodu a mléko přivedeme do varu a přisypeme rýži. Za občasného míchání vaříme asi 45 minut, dokud se rýže nerozvaří. POZOR, připaluje se! Anebo verze pro líné, jako jsem já. Použijeme co největší nádobu do mikrovlnky, nejlépe 2,5 - 3litrovou. Na max. efekt vlníme vodu a rýži asi 5 minut, pak přidáme mléko, zamícháme a vlníme na maximální efekt, dokud se směs nezačne vařit. Potom snížíme na poloviční výkon a vlníme asi 30 minut. Moje mikrovlnka má maximum 900 W.
Do rýžové kaše přidáme cukr a vanilku. Necháme vystydnout a do studené kaše zamícháme mandle a ušlehanou šlehačku.
Pokud nemáme třešňovou omáčku, použijeme třešňový kompot, který trochu rozvaříme. A pokud netrváme na tradicích, dá se ris a´lamand znectít jakoukoliv ovocnou nebo čokoládovou omáčkou/polevou na zmrzlinu (ale neříkejte tohle žádnému pravověrnému Dánovi).
A co mě dál zaujalo, je místní svařák = julegløg. Je to směs červeného vína a koření, která se jenom ohřeje až těsně pod bod varu a přimíchají se do ní nakrájené mandle a hrozinky, které se vyjídají lžičkou. A naopak, co mě vůbec nenadchlo, je dánské vánoční cukroví. Je hodně kořeněné (skořice, anýz, muškát, zázvor, kardamom) a buď je až usušené, nebo naopak smažené v tuku. Je zajímavé, že když jsem ho několikrát přivezla do Čech na ochutnání, všichni dospěláci se shodli, že je nepoživatelné a už ho nemusím vozit znovu, a všichni děti jím byly nadšeny – teto, to přivez příště zase.
Pokud byste někdy navštívili Dánsko a chtěli domů přivézt něco originálního na ochutnání, kupte fkaeskesvaer (ty dva ae je ta spojená dánská samohláska). Dá se koupit v potravinách po celý rok, je to vlastně druh chipsů, ale nejsou to brambory, nýbrž pečená prasečí kůže.
Linda v Dánsku:
- Zima v Dánsku
- Linda a myšlenky na návrat
- Lindino kulinářské dobrodružství
- Jak se učí děti v Dánsku. Základní škola.
- Výběr střední školy aneb Mission impossible
- Dánská školka podruhé
- V dánské školce rozhodují děti
- Klasická dánská kuchyně - celozrnný chléb = rugbrød
- Svátky klidu a míru…. pěkně děkuji, nikdy více.
- Julefrokost - dánský vánoční oběd
- Dánské Vánoce
- Lindino vánoční cukroví
- Dánsko a náboženská výchova
- Počítání aneb názorná ukázka dánské logiky
- Dej pitomci úřad a on vymyslí razítko. Nejen u nás.
- To není jazyk, to je hrdelní choroba…
- Dánština aneb Ta zatracená hatmatilka
- Linda v Dánsku - Svatba
- Jak jsem skončila v Dánsku. Díl první.
- Za manžela mám Vikinga, který si mne koupil
23.12.2009 Rubrika: Život a vztahy | Komentářů 16 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Dánská štědrovečerní večeře
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Deafina: zahustuje se normálne jako omácka - rozkvrdlat hladkou mouku ve studené vode. Osobne tuto smes nejdrív precedím a liju pomalu do stávy a porád míchám (samozrejme za varu). Pokud je vypecená stáva moc mastná je dobrý jí predem nechat vychladnout a sebrat omastek, pokud je stredne mastná tak stací do ní nalít mléko a kdyz se zacne znovu varit tak zahustit - mléko na sebe naváze mastnotu a nedelají se po a pri zahustování mastné hrudky. Ale to vsechno zálezí na tucnosti veprového a hlavne jak moc se vypece kachna.
Deafina: Předpokládám, že se to zahušťuje hladkou moukou, ale jak se to dělá, aby se tam neudělaly žmolky? Ono se to pak přecedí? Nebo mají nějaké fígle?
Já bych si pošmákla i na té rýži, to můžu a kachničku taky a sušené švestky jím na kila.
Linda: Čím se zahušťuje ta šťáva z masa?
anitech: oni to kyprí vetsinou sodou. A vsechno je DESIVE preslazený
ta rýžová kaše se dá vařit v domácí pekárně a nebude se připalovat
Je zajímavé, že i ty dánské sušenky, co se tu prodávají v krásných plechovkách nejsou nic moc. Jeden čas tu měla zastoupení firma Dan Cake. Právali různé rolády a piškotové chlebíčky ,prostě pečivo ke kávě. Za pět let se stáhli z trhu, bi jejich zboží tady nešlo. Oni mají nějaký zvláštní kypřící prostředek a to pečivo při jídle jakoby trošku štípe na jazyku.
Linda: Děkuju moc, to je jednoduché, to si i zapamatuju. Udělám ji ale někdy jindy, už jsem domluvila s tchýní, že tentokrát bude klasika s červeným zelím Ty karamelový brambůrky ale zkusím co nejdřív a tu rýži pro potomky taky.
Cinderella: Dekuji
Majucha: jo je to glokk.... me nenapadlo ze se dá koupit v Ikea
Juana: kachnu rozmrazit, ocistit, nasolit zevnitr i zvenka a dovnitr nacpat na ctvrtky nakrájená jablka (i se slupkou) a susené svestky v pomeru tak 1:1, zaspendlit a sup do trouby. Pokud más dost casu tak asi na 130-140 stupnu na 6 hodin, pokud je casu mín tak 2-3 hodiny (podle velikosti) na 190.
koukam, ze nase stedrovecerni vecere je proti te danske jeste dietni a to jsem myslela, jaci jsou cesi jedlici
Linda: všechno nejlepší k zítřejšímu svátku
Ta kachna vypadá velice poživatelně! Taky slintám jak Pavlovův pes.
Ten svařák bude něco obdobnýho, co kupuju v Ikee pod názvem Glogg. A ten je teda vynikající
recepty krásné ale dostala mě ta pečená prasečí kůže
Díky za článek, ale v Dánsku bych si tedy na Vánoce nepošmákla - sladká rýže je jedna z mála sladkých jídel, co nemusím. Snad jen ty karamelizované brambory bych ráda ochutnala. Každopádně ať tak či onak, hlavně ať jsou svátky ve znamení pohody a všem se dobře daří.
Jsem si tady naslintala do klavesnice - mnaaaam ta kacena to bude jako od maminky.
A dekuju za recept na tu mlecnou ryzi - chlapi me budou milovat, kdyz se ji naucim varit doma