Klasická dánská kuchyně - celozrnný chléb = rugbrød
Tak došlo na vaše dotazy a začínám klasickou dánskou kuchyní. Jako první je celozrnný chléb. Na internetu se určitě dá najít milion receptů a každý autor pod něj napíše, že to je ten nej nej nej. Bylo by s podivem, kdyby někdo pohanil vlastní recept. Každopádně tohle je recept od mé kolegyně, mnohokráte vyzkoušený celou její rodinou a kupodivu i těm mým mlsounům zachutnal.
Základem jakéhokoliv chleba je tzv. surdej (doslovný překlad je kyselé těsto), což je něco jako chlebový kvásek.
Na ten potřebujeme asi 1 dl podmáslí nebo bílého jogurtu (radši podmáslí) a 1 dl žitné mouky (podle toho, kterou lze koupit, buď chlebovou žitnou mouku nebo celozrnnou žitnou mouku). Podmáslí a mouku smícháme dohromady na nevábné vyhlížející kaši, povrch hustě posypeme nejlépe hrubou solí, nádobu zaděláme víčkem nebo fólií a necháme stát při pokojové teplotě 2-6 dní (ne na slunci) podle toho, jak kyselé těsto požadujeme. Řekla bych, že na první pokus stačí 2, maximálně 3 dny.
Po 3 dnech začneme pracovat na chlebu:
Vyrobený surdej smícháme ve větší nádobě s
1 lžičkou medu
6,5 dl vody
250 g žitných semínek (pokud možno nějak rozdrcených, rozsekaných apod.)
150 g hladké mouky
150 g grahamové mouky
50 g žitné mouky
A vzniklé těsto (spíš je to hustší kaše a nebojte se, opět je poněkud nevábného vzhledu) zakryjeme a dáme do chladna do druhého dne. V původním receptu je, že se má uložit do ledničky, ale to mi přijde poněkud moc chladno, já těsto uchovávám v ložnici, kde se netopí.
Druhý den: Pokud nám těsto přes noc skoro zdvojnásobilo objem a na povrchu ”bublá”, dílo se zdařilo a směle pokračujeme. A nezalekněte se, pokud se z nádoby line kyselý odér, tak to jenom je surdej opravdu kyselý. Pokud máte odvahu a těsto v tomto stádiu ochutnáte (já odvahu nenašla) a zdá se vám kyselé přidejte více medu, ale ve většině případů to není potřeba.
Do bublajícího těsta přidáme:
2 dl vody
25 g soli
400 g žitné mouky
1-2 hrsti semínek dle chuti, já dávám slunečnicová, ale klidně může být i směs
Všechno důkladně smícháme a promícháme. Výsledkem je hustá kaše, že které odebereme asi 1,5 dl a uložíme v uzavřené nádobě do lednický, kde vydrží až 3 týdny. Příště ji použijeme jako surdej, čímž si ušetříme práci a nemusíme se s ním opět patlat. Zbytek těsta přendáme do vymazané nebo pečicím papírem vyložené formy na chleba = větší biskupský chlebíček. Pod utěrkou necháme kynout 3-4 hodiny. Těsto samotné moc nenakyne, mně vylezlo jenom asi o centimetr, ale prý pracuje vevnitř. Nerozumím tomu, ale věřím. Před pečením (a event. i při pečení) potřeme povrch vodou a pečeme na spodní mřížce při 200 stupních asi 1,5 hodiny. Opět moje zkušenost je pouze 180-190 stupňů, trouba mi péče hodně shora, kůrka byla o hodně tvrdší než ostatní hrany a chleba jsme museli řezat odspodu.
Pozn. sama jsem surdej nikdy nedělala, první várku jsem dostala od kolegyně a pak vždycky odebírám z těsta na příště. Recept na surdej jsem našla na internetu. Pokud nepřenesete přes srdce nechat několik dní stát podmáslí na stole a pak z něj péct, zkuste český chlebový kvásek, pokud možno bez droždí, opět na něj najdete spoustu návodů na internetu.
Dobrou chuť!
Linda v Dánsku:
- Zima v Dánsku
- Linda a myšlenky na návrat
- Lindino kulinářské dobrodružství
- Jak se učí děti v Dánsku. Základní škola.
- Výběr střední školy aneb Mission impossible
- Dánská školka podruhé
- V dánské školce rozhodují děti
- Svátky klidu a míru…. pěkně děkuji, nikdy více.
- Dánská štědrovečerní večeře
- Julefrokost - dánský vánoční oběd
- Dánské Vánoce
- Lindino vánoční cukroví
- Dánsko a náboženská výchova
- Počítání aneb názorná ukázka dánské logiky
- Dej pitomci úřad a on vymyslí razítko. Nejen u nás.
- To není jazyk, to je hrdelní choroba…
- Dánština aneb Ta zatracená hatmatilka
- Linda v Dánsku - Svatba
- Jak jsem skončila v Dánsku. Díl první.
- Za manžela mám Vikinga, který si mne koupil
14.1.2010 Rubrika: Náš domov | Komentářů 13 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Klasická dánská kuchyně - celozrnný chléb = rugbrød
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Akční sety dřezů a baterií do kuchyně
http://www.lacne-drezy.sk/akciove-sety-drezy-baterie/
Máte raději dřez granitový nebo nerez? nebo dokonce keramický?
Tak jsem si vzpomněla na Robinsona a jeho zkyslý zbytek těsta.... a pak to nadšení, když upekl chleba. A ejhle, pořád se to tak dělá.
P.S. Kvásek se dá koupit v některých pekárnách a taky sušený, ale u toho to trvá dlouho, než "ožije".
Majucha: já už jsem to napsala před pár dny pod ten článek o potaši
Dandenka: 13:38.....třeba řízky
To je zajímavé - chtěla bych napsat, že to zkusím, ale už je mi předem jasné, že stejně zvítězí lenost a chleba si raději koupím. Možná až někdy v důchodu...jak vždycky píše Almega
No,chleba mít takový nemusím,nejím skoro vůbec chleba.Ale nebylo by něco jiného upečeného,např.jestli se tam používá lístkové těsto,nebo tak něco,rychlejšího,než 2 dny strávit u chleba.Díky.
Prostě na to musíš vyrobit domácí kvásek
Když jsme cestovali po Kanadě, tak jsme na dalekém severu v Dawson City koupili "sourdough starter" - cosi bílého v prášku, kteréžto se smíchalo s moukou a taky se to nechalo pár dní kvasit. Pak jsme si pekli domácí chleba a vždycky nechali kus kvásku stranou, protože ten bílej toasťák nám už lezl krkem.
Občas peču chleba v pekárně, tak ten tvůj recept taky někdy vyzkouším. Tímto se hlásím mezi vděčné čtenářky a doufám, že receptíky budou pokračovat.
Linda: Díky, mám právě jen netučné a nákup nemám dneska v plánu.
Dej pokoj s bramborama, na ty je receptů všude hafo. Piš to, co máte rádi, co vám chutná.
Dandenka: správne by melo být plnotucné, ale já varím z toho co je doma a eventuelne do hotové kase pridám kousek másla ( pokud delám z netucného mléka)
LenkaT: to jsem tvrdila taky, ale zkusila jsem to a ejhle ono to chce vsechno jenom zamíchat v dostatecne velké nádobe a jinak se to stará samo o sebe. Takze výroba trvá sice 2 dny, ale já jsem s tím strávila celkem asi ctvrthodinku. A jak písu pri výrobe je vzhledu nevalného, ale upecený je chutove výborný. A kdo ví mozná by sel udelat v pekárne, pak nádobu vyndat a nechat kynout nekde v chladu a druhý den v pekárne opet primíchat
A vubec koukám, ze chleba vás neoslovil tak príste vám naservíruji klasickou kuchyni = brambor, brambor a zase brambor
Ráda experimentuju. Tisknu a shovávám na lepší časy (pustili jsme se do razantní rekonstrukce v baráku a mezi pytlema lepidla, deskama sádroše ještě, krabicema dlaždic atd. si netroufnu do tak zdlouhavého receptu), hrozí, že by kvásek skončil jako přídavek do malty
Lindo prosím tě, dcera na mě žadoní, abych jí udělala mléčnou rýži podle tvého receptu. Jen poraď, jaké mléko mám použít? Plno, polo nebo odtučněné? Rýži jsem koupila klasickou bílou, tu co se rozvaří, aniž to člověk plánuje.
ty jo, takhle dlouho se patlat s jedním bochníkem , není nad to, nacpat to do pekárny a už se nestarat
v pondělí v telce vysvětlovali, jak nejzdravější pečivo je pouze a jen z celozrnné mouky jakékoliv...akorát já teda na to pečení čehokoliv nejsem, musím kupovat
nic nezkusím, raději si chlebík koupím v Globusu
Lindo, před nedávnem jsem si na tebe vzpo,něla, četla jsem v nějakým časopisu recept na něco a tam byl ten potaš a jelení prášek, ale taky tam vysvětlili, co to je. Já to najdu a dám vědět :-)