Dánská školka podruhé
Včera jste si mohli přečíst první část článku o dánských školkách, dnes vám přinášíme jeho dokončení.
Bebíčko pofoukají všichni
Velký důraz se klade na rozvoj osobnosti, na různé kreativní dovednosti a hlavně na sociální cítění. V praxi to znamená pomocí všech smyslů – hmatem, čichem, chutí prozkoumat jakoukoliv hmotu, ať už se jedná o těsto nebo bláto, ušpiněni nebo zranění je vedlejší produkt, s kterým se počítá. Ač to tak může vypadat, nenechají děti růst jako dřiví v lese, ale pomocí her a tvořením všeho možného z různých materiálů se pedagogové snaží usměrnit dětí a umožnit jim vyzkoušet si v podstatě všechno. Pokud se někomu něco stane, samozřejmě dostane ”první” pomoc ve formě náruče a náplasti, ale hlavně náruč musí poskytnout i všechny ostatní děti, jednomu se něco přihodilo a všichni ostatní s ním povinné soucítí. A neexistuje převlékání se do školkoveho oblečení. Každé dítě má svoji skřínku na oblečení, ale tam si uloží bundu a boty a má tam kompletní rezervní oblečení pro případ nehody plus oblečení do deště a holinky. Děti si s sebou nosí jídlo = madpakke, které společně poobědvají, odpoledne mají ovoce, které platí obec. Školka letos stojí 1.419,- kr.
Pokud má rodina 2 dětí, platí plnou cenu za dražší zařízení a poloviční cenu za levnější, to znamená plnou cenu za jesle a polovičku za školku, nebo, pokud jsou obě děti ve stejném zařízení, platí se jenom za jedno a půl dítěte. Podobná redukce ceny je samozřejmě i pro vícedětné rodiny, ale konkrétní částku jsem na internetu nenašla.
Jesle jsem nikdy nepotřebovala, a tak je nedokážu objektivně ohodnotit. Naopak do školky chodily obě dcery. Mladší byla mazlík, a kdykoliv nemusela do školky, byla štěstím bez sebe. Starší byla kombinace houby, nasávající do sebe všechno nové, a perpetua mobile. Ta byla školkou a jejími možnostmi nadšena. Všechno si vyzkoušet, všechno osahat, do každé akce se hlásila jako první, nenasytná po vědomostech. Pro takové dítě je dánská školka požehnáním, pro dítě vyžadující pravidelný režim je to záhuba.
Pokud bych měla mateřskou skolku charakterizovat jednou větou, tak prostě nezbývá než se smířit s tím, že si ve školce vyzvedneme blíže neurčitého jedince, z kterého se při troše štěstí až doma ve vaně po odloupnuti několika vrstev zaschlého bláta, špíny, barev a čert ví čeho ještě vyklube naše k smrti unavené, ale šťastné a o nový zážitek obohacené zlatíčko.
A ještě drobná vysvětlivka: rodiče můžou do žádosti o místo v jeslích nebo školce napsat, kam chtějí dítě umístit, nejlépe je navrhnout úřednicím hned několik možností. Ale obec má pouze povinnost umístit dítě do nějakého zařízení na svém území, nemá povinnost umístit ho do požadovaného zařízení a nebo do zařízení v blízkosti bydliště/zaměstnavatele rodičů apod. A totéž bohužel platí i o sourozencích. V praxi to znamená, že pokud jste šťastlivci, máte děti ve stejném zařízení v dostupné vzdálenosti. Pokud patříte mezi ty méně šťastné, tak se vám může klidně stát, že sice máte o děti postaráno, ale jedno dítě máte umístěné v jeslích 5 km severně od bydliště a zavírají v 16 hodin, druhé dítě máte ve školce 3 km jižné od bydliště a zavírají v 16.30, vy pracujete v lepším případě na zkrácenku ve stejném městě a děti svážíte a rozvážíte na kole, což je na těchto ostrovech běžný dopravní prostředek. V horším případě vám nezbývá, než si najmout někoho na vyzvedávaní dětí, což je docela slušný přivýdělek pro puberťáky, kdy běžná sazba se pohybuje kolem 50,- kr za týden.
Linda v Dánsku:
- Zima v Dánsku
- Linda a myšlenky na návrat
- Lindino kulinářské dobrodružství
- Jak se učí děti v Dánsku. Základní škola.
- Výběr střední školy aneb Mission impossible
- V dánské školce rozhodují děti
- Klasická dánská kuchyně - celozrnný chléb = rugbrød
- Svátky klidu a míru…. pěkně děkuji, nikdy více.
- Dánská štědrovečerní večeře
- Julefrokost - dánský vánoční oběd
- Dánské Vánoce
- Lindino vánoční cukroví
- Dánsko a náboženská výchova
- Počítání aneb názorná ukázka dánské logiky
- Dej pitomci úřad a on vymyslí razítko. Nejen u nás.
- To není jazyk, to je hrdelní choroba…
- Dánština aneb Ta zatracená hatmatilka
- Linda v Dánsku - Svatba
- Jak jsem skončila v Dánsku. Díl první.
- Za manžela mám Vikinga, který si mne koupil
21.1.2010 Rubrika: Život a vztahy | Komentářů 8 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Dánská školka podruhé
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Linda: no dyť já taky nechci euro
kat: to más tezký, Dánové se dívají na peníze ponekud jinak nez Cesi, to nelze porovnávat. Dalo by vseobecne ríct, ze pokud ti po zaplacení pevných plateb zustane pro 4 osoby 7 tisíc tak je 15 stovek za skolku hodne, pokud ti zustane 13 tisíc tak je stejných 15 stovek prijatelná cena . A je to porád dánská koruna, na prijetí Eura jsou Dánové MOC patrioti
Dánská školka vypadá o moc zajímavěji než naše nápravná zařízení pro děti.
Mě by i docela zajímala ta cena.když je to bez jídla..-je to hodně nebo málo? Nevím v jakém kurzu se pohybuje tahle měna -dánská koruna? (nebo už euroš?) Je to na plat dost, nebo třeba jako u nás?
To je opravdu blbé,mít každé dítko jinde....to by se mi velmi nelíbilo.Jinak ale stejně myslím,že u nás je to ukázněnější,ale děti potřebujou nějakou formu,ve které se mohou vyvíjet.Zvídavost je správná,ale rozmazlenost a zlobení je nanic.Hlavně je divné,že tam nemají to jídlo.
Taková školka by mě taky bavila. Z té naší mám doživotní trauma
Někde jsem četla, že dánské děti jsou velmi poslušné a vychované, asi z rodiny, že. To se bohužel o některých našich dětech nedá říct, znám rodiny, kde se celý program rodiny odvíjí od toho, co chce dítě a nikdo je nevychovává, výchovu nahrazuje počítač a televize. Když takové dítě nastoupí do školky a zjistí,že není všechno podle něj a že si nemůže dělat co chce, všechno si vyvztekat, je zle a rodiče ještě mají pocit,že jim je ubližováno. Navíc se v našich školkách musí řídit nesmyslnými směrnicemi, které předepisují, co všechno se s dětmi musí dělat. Takže ono to není jednoduché. A nevěřím ani tomu,že by je v dánských školkách nechaly dělat úplně všechno co chtějí. Zajímalo by mě, kolik učitelek je na jednu třídu, když tady má jedna učitelka 25 dětí.
Opět moc zajímavé. Nedovedu si představit, jak by se s takovým systémem srovnávaly paní učitelky z našich školek - sice většinou hodné, ale nesnášející ze strany dětí nějaký odpor nebo vybočení ze zaběhnutého řádu