Lindino kulinářské dobrodružství
S celozrnným domácím chlebem jsem minulé moc neuspěla. Ano, přiznávám, při výrobě je vzhledu nevalného, ale upečený chutná skvěle.Takže se dneška pustím do teplých večeří.
V Dánsku, až na drobné výjimky, nenajdete společné stravování. Děti si už od jeslí nosí svačiny a obědy s sebou. A to pokračuje přes školky a školy až do zaměstnání. Pravda, před pár roky navrhla vláda povinné školní stravování, ale dětská zařízení na to nejsou zařízena a jídlo se dováželo. Opět to byla směs mazaných chlebů, různých salátů a výjimečně něco vlažného. Za cenu jednoho takového oběda jsem doma namazala jídlo pro obě dcery. Jenom na ukázku: za 20 korun byla jedna celozrnná žemle, 1 kus ovoce a asi 50g míchaného salátu. Když byl například krevetkový salát, byl v krabičce natrhaný jeden lupen salátu, 2 pidikrevety, půlka rajčete a asi 5 ml dressinku. Osobně si myslím, že obal a doprava stály víc než samotné jídlo – žemle zalitá v igelitu, salát v umělohmotné misce, dressing v pidi umělohmotném kelímku, vidlička umělohmotná zavařená v igelitu. V naší základce tuto službu už vloni zrušili a momentálně vláda řeší, zda budou pokračovat ve společném stravování ve školkách a jeslích, nebo jestli se vrátí k zažitému baličku jídla z domova.
Některé velké firmy mají společné stravování pro své zaměstnance, ale je to spíš výjimka. Pracuji u mezinárodní firmy a máme kantýnu, kam se každý den dováží jídlo z vývařovny. Máme salát, který si každý namíchá dle chuti, ale suroviny jsou každý den naprosto stejné, a studený bufet. Ten se průběžně mění, ale v podstatě je to několik druhů uzenin a několik druhů pečeného masa, celozrnný chléb a 2-3 druhý sýra. Nikdo nikomu neodměřuje, jestli si nandá jednu porci nebo pět, ale v rámci dobrých mravů se očekává jeden nepřetékající talíř. A navíc máme poměrně luxus v ovoci – to si po obědě může každý nabrat kolik chce, na výběr je obvykle ze 2 druhů jablek, hrušek, banánů a pomerančů/mandarinek.
Takže ať se to člověku líbí, nebo ne, je potřeba teplých večeří. Netvrdím, že denně, tělo to určité přežije, ale aspoň obden to chce něco uklohnit. No a pokud vezmeme za vděk klasickou dánskou kuchyni, tak k večeří bude nějaké maso na pánvi, výpek z masa se zahustí na tzv, hnědou omáčku a k tomu vařené brambory. Mám brambory ráda, nebo lépe řečeno, mívala jsem brambory ráda. Po půl roku společného bydlení u tchána, kdy vařený brambor byl 6x v týdnu, se bez nich úspěšně obejdu. A navíc ta hnědá omáčka. Sama o sobě je docela dobrá, ale vždy a ke všemu leze krkem. Neviděla jsem Dána, který by si na brambor dál kousek másla – to je nezdravé. Ale že utopí brambor ve vypečeném omastku z masa zahuštěném moukou, je ok! Inu, dánská logika.
Ještě než přidám pár receptů, podotknu, že Dánové jsou poměrně konzervativní národ. Sice v posledních letech hodně upustili od klasické dánské kuchyně a dnes se často inspirují asijskou a evropskou kuchyní a tomu odpovídá i nabídka supermarketů. Ale ani v tom největším řetězci nenajdete výběr z čehokoliv (potraviny, drogerie), jaký znáte z Čech. Například kromě barbecue a aromatu nenajdete hotovou kořenící směs, z pudinkových prášků máme vanilkový a čokoládový, teď v poslední době jsem objevila jahodový a smetanový, v těstovinách máme špagety, vrtule, penne a silné nudle. Sem tam se objeví i něco jiného, ale třeba kolínka, fleky nebo drobné těstoviny do polévek neexistují. Všechno je max. od dvou výrobců a pak vlastní značka řetězce, ale i tu si obchodní řetězce vypůjčují jeden od druhého. Jediné, v čem je výběr, jsou sladkosti, ovoce a zelenina. V posledních letech se rozšiřuje nabídka koření a omáček, ale pokud chce člověk experimentovat, nezbývá než vyrazit do velkého hyper-super, protože normální sámošky tohle ještě pořád nevedou. A nebo se zásobit na dovolené v Čechách.
Hakketbøf = sekaný biftek (pro 4 osoby)
asi 700g mletého hovězího masa (může být i míchané maso)
sul + pepř
2-3 na kolečka nakrájené cibule.
Na pánvi v omasku opečeme dozlatova cibuli, vyjmeme ji a dáme někam do tepla. Z masa vytvoříme bifteky, na povrchu osolíme a opepříme, na pánvi z obou stran opečeme. Mezitím uvaříme brambory. Opečené bifteky vyndáme z pánve, ozdobíme cibulí, výpek z nich zalijeme vodou z brambor a zahustíme moukou rozkvrdlanou v trošce vody. Omáčku ochutíme solí, pokud jsme Dánové, nasypeme do ní patřičné množství Aromatu. Výsledek je poměrně poživatelný.
Moje verze: mleté maso smíchám s vejcem, troškou hladké mouky a DOVNITŘ zamíchám sůl a pepř, pak teprve tvaruji bifteky a opékám. Hotové maso obložím opečenou cibuli. Jako přílohu volím hranolky, americké brambory nebo jakékoliv kořeněné brambory pečené v troubě. Manželovi udělám tu hnědou hrůzu a sobě a holkám naservíruji dovezenou tatarku.
Další Lindiny kulinářské speciality budeme postupně vydávat v naší rubrice Recepty.
Linda v Dánsku:
- Zima v Dánsku
- Linda a myšlenky na návrat
- Jak se učí děti v Dánsku. Základní škola.
- Výběr střední školy aneb Mission impossible
- Dánská školka podruhé
- V dánské školce rozhodují děti
- Klasická dánská kuchyně - celozrnný chléb = rugbrød
- Svátky klidu a míru…. pěkně děkuji, nikdy více.
- Dánská štědrovečerní večeře
- Julefrokost - dánský vánoční oběd
- Dánské Vánoce
- Lindino vánoční cukroví
- Dánsko a náboženská výchova
- Počítání aneb názorná ukázka dánské logiky
- Dej pitomci úřad a on vymyslí razítko. Nejen u nás.
- To není jazyk, to je hrdelní choroba…
- Dánština aneb Ta zatracená hatmatilka
- Linda v Dánsku - Svatba
- Jak jsem skončila v Dánsku. Díl první.
- Za manžela mám Vikinga, který si mne koupil
18.2.2010 Rubrika: Život a vztahy | Komentářů 29 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Lindino kulinářské dobrodružství
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Chtěla jsem o víkendu vyzkoušet ten recept s jablky a kari. Chmátnu po skleničce, a až podle vůně jsem poznala, že jsem tam místo kari nasypala skořici. No, chutnalo to opravdu jinak
Teda jako dítěti by se mi moc líbilo, že nejsou školní jídelny, protože jsem je z duše nenáviděla.
Ale jako matka dvou dětí bych se z toho asi picla
Tak už vím,kdo vynalezl UHO!!Ty koření jsou asi "americké " a "staročeské" brambory,ne?Mně by tedy asi u vás nechutnalo, a ne že bych byla takový fajnšmekr....
evropka: precti si poslení tucnou vetu pod clánkem !!!
Meryl: práve jsem dostala od kolegyne recept na FANTASTICKOU buchtu, já Ti ho taky poslu, ale nejdrív jí musím sama zplodit a nafotit
Lindoooo,ještě nějaký receptík,takový ryze dánský
evropka:
Deafina: já taky myslela že Linda táhne z čech mražáky,bože to jsme
Linda: Tak to tedy je.
Bedla: Asi máš pravdu, měla bych uvažovat logičtěji.
Deafina: Bedla: jasne ze korení na americké brambory a korení na hranolky a jeste jedno to si uz nepamatuji název, taky to bylo na brambory v troube. Koupila jsem si od kazdého 3 sácky a slavím s nimi úspechy v sirokém dalekém okolí, takze príste jich nakoupím o HODNE víc
Deafina: asi myslela KORENI na americke brambory
Linda: Americké brambory po česku jsou podle všeho rozkrájené se slupkou a pečené v troubě, dle různých receptů všelijak kořeněné, maštěné i bez tuku. Určitě tam máte i takové brambory, co by se daly upéct dle vaší chuti. Není nad to, když si to člověk udělá dle sebe. Polotovary jsou podle mne předražené a ne tak dobré.
To žasnu, jakoupak krabici amerických brambor z Čech si chceš do Dánska dovézt? Mohla bys do vzkazíku?
majucha: njn,gurmán je žrout....gurmet je labužník a já jsem gurmánský
evropka: to doufám ne! Maximálně gurmet
evropka: já ryby ráda, ale priznám se nacpu se jich vzdycky v Cechách, protoze brácha je rybár. V dánsku je mám jenom kdyz strejda neco chytí a náhodou jsme u nich, tak mi dá pár ocistených filet buh ví ceho (co já vím co mu plave za barákem) a obcas si koupím neco mrazenýho nebo uzenou makrelu. Ono jídlo je v podstate to jediný na cem se v DK dá usetrit.