Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jména pro tento týden

Jména pro tento týden

 

Podle současného českého kalendáře slaví tento týden svátek jména Miriam (5. 11.), Liběna (6. 11.), Saskie (7. 11.), Bohumír (8. 11.), Bohdan (9. 11.), Evžen (10. 11.) a Martin (11. 11.).


Miriam je hebrejské jméno známé již z bible. Původní podoba zní Miryám a jeho vznik se často přisuzuje eyptskému-koptskému "merit amm". To vykládáme jako "milovaná bohem". Miriam je též výchozí podobou jména Marie. Známými osobnostmi s uvedeným jménem jsou např. české herečky Miriam Kantorková (*1935) nebo Miriam Chytilová (*1965).


Liběna a její varianta Luběna jsou česká jména slovanského původu. Jméno je odvozené od přídavného jména "libý", proto se jeho význam vykládá jako "libá, milá, příjemná". Stejný základ mají také jména Libuše či Ljuba. Známými osobnostmi jsou např. Liběna Hlinková, vdova po hokejistovi Ivanu Hlinkovi či Liběna Rochová, módní návrhářka.


Saskie (též Saskia) je jméno holandského původu. Jeho význam však není zcela jasný. Nejčastěji se vykládá jako "žena ze Saska". Známou osobností s tímto křestním jménem je česká moderátorka a televizní hlasatelka Saskia Burešová (*1946).


Jméno Bohumír má slovanský původ a vykládáme je jako "mír bohu". Pokládá se za obdobu německého jména Gottfried. Známou osobností s tímto jménem byl např. český filmový technik a zvukař Bohumír Brunclík (1915–1975).


Bohdan je staroslovanské jméno s významem "dar boží" či "daný bohem". Je obdobou původně řeckého jména Theodor. Za všechny nositele tohoto jména uveďme např. českého filmového režiséra Bohdana Slámu (*1967).


Evžen (Eugen) má řecký původ ve slově "eugenés", jež znamená "blahorodý" či "urozený". Osobností s tímto křestním jménem byl např. český atlet a sportovní novinář Evžen Rošický (1914–1942).


Martin je jméno latinského původu od slova "Martinus", přídavného jména odvozeného od "Mars". Znamená tedy "Martův, zasvěcený bohu Martovi". Přeneseně lze jeho význam vysvětlit jako "bojovný", neboť Mars byl uctíván jako bůh války. Osobností s tímto jménem je mnoho. Jmenujme např. Martina Doktora (*1974), českého rychlostního kanoistu.


Méně obvyklá jména ze starých kalendářů

5. listopadu uváděl starý kalendář jméno Vědunka. Je to české jméno slovanského původu a pravděpodobně souvisí se slovem "vědět", proto je můžeme vyložit jako "ta, která ví" či "vědma".

Pro týž den bylo v křesťanském kalendáři jméno Emerich. Je germánského původu a pravděpodobně znamená "pracovitý, mocný vládce".


Pranostiky pro tento týden

Na svatého Teodora (9. 11.) může sedlák pole orat.

Den svatého Martina (11. 11.) zimní časy začínaj.

Od svatého Martina zahřeje jen peřina.

Přijel-li svatý Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zdeněk Vašků: Velký pranostikon

Monicca


5.11.2007   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména pro tento týden

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 79133.
    Archiv anket.