Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jména pro tento týden

Jména pro tento týden

Tento týden slaví svátek podle současného českého kalendáře Svatoslav, Barbora, Jitka, Mikuláš, Ambrož, Benjamín, Květoslava a Vratislav.


Svatoslav (3. 12.) je jméno slovanského původu a znamená "silou slavný". Staroslovanské slovo "svetý" totiž znamenalo silný. Varianta jména je též Světoslav, jemuž se však přisuzuje význam "světlem slavný".


Jméno Barbora (4. 12.) má řecký původ ve skivu "barbaros", jehož prvotní význam je "brbla, brepta". Jméno se ovšem vykládá jako "žena cizinka" či "barbarka". Významu tedy více odpovídá další podoba jména – Barbara, jež je obvyklá i v jiných zemích stejně jako tvar Barbra. Jméno se také běžně zkracuje do podoby Bára. Známých nositelek těchto jmen je mnoho, např. Barbora Panklová, známá spíše jako Božena Němcová (1820–1862), česká spisovatelka, také herečky Barbora Hrzánová (*1964), Barbora Srncová (*1969) a Barbora Seidlová (*1981) či zpěvačka Bára Basiková (*1963). Ze zahraničních osobností si můžeme připomenout americkou zpěvačku, herečku a režisérku Barbru Streisand (*1942).


Původ českého jména Jitka (5. 12.) vychází z hebrejského Jehúdíth a jeho význam se vykládá jako "židovka, žena z Judeje". Jméno se pravděpodobně vyvinulo z německého "Jutta", zkráceného tvaru jména Judita. Nositelkou jména je např. česká zpěvačka Jitka Zelenková (*1950).


Mikuláš (6. 12.) je česká podoba původem řeckého jména Nikoláos. Současnými cizojazyčnými podobami jsou Nikolaus, Nicolaas, Nicholaus či Nikolaj. Význam jména se vykládá jako "vítězství lidu". Známou osobností z dějin je např. Mikuláš Koperník alias Nikolaus Kopernikus (1473–1543), astronom, matematik, právník a lékař.


Mužské jméno Ambrož (7. 12.) vzniklo z řeckého přídavného jména "ambrosios", což znamená "nesmrtelný, božský". Osobností s tímto jménem příliš mnoho není, ale mohu uvést alespoň kněze Ambrože z Hradce (+1439).


Ve stejný den jako předešlé jméno je v kalendáři uveden Benjamín. Toto biblické jméno má hebrejský původ a znamená "milovaný syn". Podle nejmladšího z dvanácti Jakubových synů se výraz benjamín, benjamínek ujalo obecně pro nejmladší dítě (syna).


Jméno Květoslava (8. 12.) považujeme za novější českou variantu původem latinského jména Flóra. Jeho obdobou je též Květomila. V kalendáři se jako samostatné jméno ujal rovněž zkrácený tvar Květa, který jsme si připomněli již v červnu.


Posledním jménem v tomto týdnu je Vratislav (9. 12.). Jméno má slovanský původ a význam "vrať slávu" či "navratitel slávy". Nositelem jména byl např. přemyslovský kníže Vratislav I. (888–921).


Přidám ještě několik pranostik vztahujících se ke jménům tohoto týdne:


Má-li Barbora bílou zástěru, bude příští rok mnoho trávy.

Svatá Barbora nosí bláto do dvora.

Svatá Barbora větry přivolá.

Klouže-li se Kateřina po ledě, umaže se Mikuláš od bláta.

Když se Kateřina klouže, potom Mikuláš přeskakuje louže.

Svatý Mikuláš – ze sněhu hned vodu máš.

Neviděl-li by svatý Mikuláš vlhké střechy, musel by být slepý.

Svatý Mikuláš splachuje hříchy.


A na závěr jednu lidovou moudrost:

Když jsou noci nejdelší, jsou si lidé nejbližší.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zdeněk Vašků: Velký pranostikon

Monicca


3.12.2007   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména pro tento týden

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78567.
    Archiv anket.