Vařte s rozmarýnem. Bojujete tím proti rakovině.
Okořeníte-li maso nebo jiný tepelně upravovaný pokrm rozmarýnem, snížíte tím množství rakovinotvorných látek vznikajících při vaření. Uvádí to článek publikovaný v únoru 2010 v časopisu Journal of Food Science, vydávaným společností Institute of Food Technologists.
Jedovaté heterocykly
Zejména v mase a rybách dochází vlivem smažení, grilování, pečení a opékání ke tvorbě heterocyklických aminů. Tyto látky patří mezi známé karcinogeny. Vědci se proto zaměřili na možnosti, jak vznik těchto nebezpečných látek během tepelné úpravy omezit.
Co na to rozmarýn
V provedené studii výzkumníci srovnávali rozmarýn v pěti různých koncentracích. Hlavním cílem studie bylo zjistit, do jaké míry dokáže rozmarýn potlačovat tvorbu heterocyklických aminů v mase vystaveném vysokým teplotám.
Jak se vařilo
Extrakt z rozmarýnu byl ředěn od deseti do čtyřiceti procent v lihovém roztoku a byl přidáván přímo ke zkoumaným plátkům masa, které byly z obou stran po dobu pěti minut vystaveny teplotě 204,4° C a po dobu šesti minut 190,5° C.
Každý rozmarýn je účinný
Po změření množství sledovaných aminů vědci zjistili, že k jejich snížení došlo vždy, bez ohledu na koncentraci roztoku rozmarýnu. Navíc bylo zjištěno, že nižší koncentrace rozmarýnu při vyšší testované teplotě účinkovaly lépe. Podrobnější chemická analýza těchto koncentrací ukázala, že kromě kyseliny rozmarýnové obsahovaly ještě karnosol a kyselinu karnosovou. Vědci předpokládají, že všechny tyto složky se podílejí na omezování tvorby kancerogenních heterocyklů.
Rozmarýn v kuchyni
I když třeba maso moc často nebo vůbec nejíte, tato bylinka je užitečná i v jiných směrech. Používá se k okořenění hub a bylinných smetanových omáček, v provensálské směsi k ochucení těstovin. Pomáhá proti nechutenství a poruchám zažívání, klidní rozjitřené nervy a má antibakteriální účinky.
(zak)
Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz
1.6.2010 Rubrika: Zdraví a krása | Komentářů 14 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Vařte s rozmarýnem. Bojujete tím proti rakovině.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Linda: ja mam rada tohle
http://www.foodnetwork.com/recipes/food-network-kitchens/provencal-roasted-chicken-with-honey-and-thyme-recipe/index.html
takze mam sanci tady jeste dlouho strasit - velky ker za chaloupkou, desitky dalsich dale v lese, mam ho vzdy plnou vazu a lamu pro vuni, pohazuji v mistnosti i v kuchyni. Cpu do kazdeho jidla, ale systemem: primerene, primerene. A ted jeste podle sharon se vodou z vyluhovaneho rozmarynu budu denne postrikovat rozprasovacem, aby na mne nelezla klistata a pochopitelne taky, na neho klistata leti. At zije rozmaryn
Kozoroh18: také mám strach z té chuti k jídlu. Do 50ti - no problem - ale poslední roky
Tak se dám na rozmarýn, co bych neudělala proto, abych tu dlouho strašila. Ale když to podporuje chuť k jídlu, tak to teda nevím nevím.
Mě rozmarýn voní jen jako kytka,ale do jídla nee....
dadka: nesmíš ho tam dát otýpku.... já dám tak dvě , tři snítky.....
sharon:
A nevoní to jídlo moc?
Já di něj nakládám maso na grilování, ale přidávám i tymián a šalvěj. pěstuji si to na zahrádce. Jak ale píše sharon, můžeš dát skoro ke všemu na ovonění.
majucha:
sharon: samozřejmě, že jsem zvíře. Za prvé jsem velký zvíře, a za druhé jsem včela.
majucha: ale toš....nechcípnu ???? copak jsi zvíře....a možná že jsi někde na úřadě
Jo? To jsem ani nevěděla, mám ho ráda, hezky voní, a tak ho cpu do každýho masa. Kurňa, já snad nikdy nechcípnu
jo proto já mám takovej apetit ... pomáhá při nechutenství...
pěstuju na verandě , mám ho spoustu, na každé pečené či dušené masko, za zapékané brambory, stačí snítka, jen tak volně přidat.....ovoní , ochutí
Nebyl by nejaký recept? Rozmarýn pouzívám pouze susený do omácky s whisky, jinak nevím do ceho a jak bych ho vrazila .