Jak na kapesné?
Umět správně hospodařit je dovednost, bez které se nikdo z nás neobejde. Čím dříve naučíte děti rozumět penězům, tím násobíte jejich šanci na úspěch a snižujete riziko, že skončí v dluhové pasti.
Ideální je dovolit dětem, aby toho co nejvíce zažily na vlastní kůži, ne si o penězích a rodinném rozpočtu jen četly. Jednou z přirozených cest, jak na to, je kapesné.
"Z průzkumu, který jsme si letos nechali zpracovat, vyplynulo, že nějaké peníze dostávají od svých rodičů čtyři z pěti dětí ve věku 8-15 let, ale pravidelné kapesné má jen polovina dětí," říká David Hubáček, který je v České spořitelně zodpovědný za finanční vzdělávání. Aby ale kapesné zafungovalo i jako učební metoda, měli byste dodržovat několik základních pravidel. Pravidla si nastavujete sami, domlouváte si je se svým potomkem. Měla by obsahovat dohodu o termínech kapesného - právě pravidelnost výplaty je velmi důležitá, aby si děti mohly své výdaje plánovat, dále jeho výši a účelu.
Pokud jsou děti malé, je vhodnější dávat jim hotovost. Ostatně, spočítat si, kolik už mám v prasátku, co si za to můžu koupit, zda už mám naspořeno na svůj sen, rozvíjí matematické dovednosti potomků. Postupně ale přejděte i u dětí na bankovní konto a svěřte jim vlastní platební kartu a veďte je k tomu, aby si odkládaly třeba deset nebo dvacet procent.
20.3.2019 Rubrika: | Komentářů 0 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5