Zima nahrává nachlazení. Jak nemoci předcházet a co dělat v případě nakažení?
Zimní období ve spojení s chladnějšími teplotami je živnou půdou pro všelijaké nemoci. Klasickým příkladem je známé nachlazení. Existuje však hned několik možností prevence. Jak se můžete bránit proti nachlazení a co dělat, když vás nemoc přece jen skolí?
Nachlazení a jeho příčina
Nachlazení je virovým onemocněním horních cest dýchacích. Lékaři označují nachlazení jako nasofaryngitidu, rinofaryngitidu nebo akutní koryzu. Nachlazení zapříčiňuje přes 200 různých virů, které mají odlišné vlastnosti, ale ve výsledku u člověka vyvolávají velmi podobné příznaky. Běžným původcem je pak rhinovir, který má na svědomí 30–80 % všech případů nachlazení.
Ačkoliv si tedy řada lidí myslí, že nachlazení vzniká dlouhodobým pobytem ve studeném prostředí, není tomu tak. Většinou se totiž jedná o sezónní viry, kterým se během zimních měsíců velmi daří.
Příznaky nachlazení
Průběh nachlazení vypadá u každého pacienta jinak. Pro někoho může být nachlazení stavem, který ho zcela vyřadí z provozu na několik dní, jiný se potýká jen s mírnými projevy. Vše záleží na celkovém zdravotním stavu, životním stylu i případných dalších onemocněních.
Inkubační doba nachlazení je přibližně 12–72 hodin. Samotné nachlazení pak většinou trvá 7–10 dní. Mezi hlavní příznaky patří rýma, ucpaný nos, kašel, bolest v krku, únava či ztráta chuti k jídlu. V některých případech můžete zaznamenat i zvýšenou teplotu.
Léčba nachlazení
I když by si to mnoho pacientů nejspíše přálo, nachlazení nelze vyléčit přes noc. Jakmile se totiž začnou projevovat první příznaky nemoci, léky proti nachlazení jeho léčbu dramaticky neuspíší. Na druhou stranu ale mohou zabránit rozvoji dalších případných obtíží, jako je například zánět vedlejších nosních dutin.
Zaměřte se tedy na léčbu příznaků
Mnohé léky proti bolesti, je možné použít i v případě potíží s chřipkou a nachlazením. Vyzkoušet můžete například ibalgin či paracetamol.
Před použitím léčivých přípravků si vždy pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizicích a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře.
Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.
11.1.2022 Rubrika: | Komentářů 2 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,8/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Zima nahrává nachlazení. Jak nemoci předcházet a co dělat v případě nakažení?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.A máme tu zase podzim - někdo ho má rád, další lidé se spíše těší na až uběhne a přijde zasněžená zima, já jsem spíš letní typ :-) Proto se musím na podzimní počasí a s ním často spojené nachlazení dobře připravit, hlavně co se týče šatníku. Teď jsem si například objednala krásné a hřejivé oblečení z vlny, které prodávají na internetovém obchodě https://www.vlnenezbozi.cz/obleceni-ovci-vlna/
Já nemám zimu ráda. Jsme celou zimu nastydlý. Když ne děti, tak já nebo manžel. Pořád je tady někdo posmrkaný. Doma sice máme teplo, ale to nestačí. Když přijdu z práce, tak nejradši ležím na gauči. V obýváku máme krbová kamna, takže krásně teplíčko. Letos před zimou musí manžel vyčistit komín. Vloni a možná ani předloni ho nedělal. Sice objednal pořádně velký komín z https://www.poctivy-komin.cz/ , ale stejně by mu nějaká údržba neuškodila.