Domácí udírna na zahradu i balkon: Na čem si pochutnáte?
Láká vás představa neomezeného přísunu uzených pochoutek? Navíc v kvalitě, kdy přesně víte, co jste vyudili a jaký lák použili? Díky přenosné udírně se můžete kdykoliv pustit do uzení na zahradě, terase i balkoně.
Moderní udírny zaberou jen minimum místa a obejdou se bez zastřešení. Uzené pokrmy si proto jednoduše připravíte i na malé zahrádce nebo třeba na balkoně. Udírnu můžete dokonce naložit do auta a odvézt ji na chatu či využít při kempování.
Mobilní udírna s přehledem zvládne vyudit všechny druhy mas, zeleninu, vejce, sýry i ovoce. Hodí se pro všechny, kdo neplánují udit ve velkém objemu. A jak si správně vybrat? V závislosti na volném prostoru zvolte velikost a objem udírny. Dále promyslete, zda dáte přednost udírně na dřevo, nebo na elektřinu.
● drůbeží maso
● červená masa
● ryby
● domácí klobásy, nebo ovoníte ty koupené v obchodu
● salámy typu herkules, vysočina nebo paprikáš
● slaninu
● tvrdé sýry, syrečky i sýry s modrou plísní
● vejce
● zeleninu
● ovoce: třeba banán, nebo jablka
● sůl
Přenosnou udírnu na dřevo využijete od jara do podzimu, dokud venkovní teplota neklesne pod 5 °C. K roztopení použijte speciální dřevo na uzení bez kůry a jiných příměsí. Navrch nasypte hrubou dřevěnou štěpku, která vytvoří základ pro tvorbu kouře. A uzení může začít.
Díky jednoduché obsluze patří elektrické udírny mezi nejžádanější. Stačí rozpálit předem namočenou dřevěnou štěpku pro rovnoměrnou tvorbu dýmu, vložit maso, nastavit časovač a většina práce je hotová.
Elektrické udírny bodují i moderním designem a přívětivou cenou od cca 5 700 Kč. Stejně jako v případě udíren na dřevo můžete udit téměř po celý rok, a to až do doby, než teplota spadne pod 5 °C. Chcete-li uzené maso a jiné dobroty i v zimě, sáhněte po izolovaných udírnách.
● celé kuře
● 50 g soli
● 15 g cukru nebo medu
● 3 stroužky česneku
● 1 pomeranč
● badyán
● hřebíček
● skořici
● pepř
● 1 l vody
1. Do hrnce nalijte vodu a přidejte sůl s cukrem či medem.
2. Rozmačkejte česnek a přidejte jej společně s pomerančem, badyánem, hřebíčkem, skořicí a pepřem k roztoku.
3. Vařte zhruba 5 minut, dokud se sůl s cukrem zcela nerozpustí.
1. Kuře podélně po obou stranách páteře nařízněte a s pomocí nůžek páteř vyndejte ven.
2. Pokud kuře rozkrojíte i u klíčních kostí, snadno ho rozložíte na rošt.
3. Kuře ponořte na 16 až 20 hodin do zchladlého láku.
1. Kuře osušte a nechte ho hodinu odpočívat.
2. Mezitím vyhřejte udírnu na 80 až 90 °C.
3. Kuře vložte do udírny na 6 hodin.
Tak raušovní uzení!
4.5.2022 Rubrika: | Komentářů 3 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Domácí udírna na zahradu i balkon: Na čem si pochutnáte?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.My vytápíme celý dům dřevem, které si objednáváme na internetových stránkách http://www.drevokarlovyvary.eu/, jelikož je to vysoce kvalitní palivo. Hoří dlouho, rovnoměrně a vytváří teplo, které udržuje náš dům v příjemných teplotách, ve kterých se cítíme celá rodina spokojeně. Manžel na zahradě před lety postavil udírnu, a tak má i kvalitní dřevo na uzení ryb, které uloví.
Lucinka258: ta reklama tu není třeba
Ty jo, to mě nenapadlo, že bychom si dali udírnu na balkón. To je skvělý nápad. To budou sousedi závidět :-D . Nejdřív ale musí manžel opravit balkón. Už mu to říkám víc jak rok. Dokonce jsem mu našla i nějaké rady na https://baumit.cz/reseni/renovace-a-sanace/jak-opravit-betonovy-balkon a pořád nic. Asi si budu muset najít nějakého řemeslníka, jinak se opraveného balkónu asi nedočkám :-D .