Pálení žáhy - Jaká je vhodná prevence?
Bolest a pálení za hrudní kostí, nadýmání, horkokyselá chuť v ústech – potíže při pálení žáhy.
Dlouhodobý návrat žaludečního obsahu do jícnu může vážně poškodit jeho sliznici, avšak dnes existují možnosti prevence i léčby tohoto symptomu. Jak tedy předcházet pálení žáhy?
Pálení žáhy, také známé jako pyróza, je časté onemocnění postihující dospělé všech věkových skupin.
Nastáva, když žaludeční kyselina a jiný obsah žaludku putují jícnem nahoru a dráždí tkáně. Bolest se obvykle zhoršuje při ležení nebo sklonění. Konzumace kořeněných jídel, přejídání se, rychlé jídlo a nesprávná strava jsou častými spouštěči těchto příznaků. Nedostatečně strávená potrava v trávicím traktu může vést ke hromadění zbytků, které způsobují procesy hniloby. To vede k tvorbě toxických látek v organismu, které zatěžují tělo a negativně ovlivňují pH moči.
Mezi spouštěče pálení žáhy patří:
· Konzumace velkých jídel,
· mastná nebo kořeněná jídla,
· káva a kolové nápoje,
· citrusové potraviny,
· alkohol,
· čokoláda,
· kouření
Jak předcházet pálení žáhy?
Pálení žáhy, které je mírné a občasné, lze obvykle zvládnout změnami životního stylu, jako například:
· jezte menší porce, místo velkých jídel,
· vyhýbejte se jakémukoli jídlu, o kterém víte, že bude spouštěčem pálení žáhy,
· vyhýbejte se ležení krátce po jídle – počkejte 3 hodiny,
· nejezte příliš pozdě v noci,
· začněte uvažovat nad hubnutím v případě, pokud máte nadváhu,
· přestaňte kouřit, případně jej omezte na minimum,
· vyhýbejte se těsnému oblečení,
· omezeně kávu a alkohol na minimum,
· ke zmírnění stresu zařaďte vhodnou pohybovou aktivitu.
Ideální je zařadit i volně prodejné doplňky, které neutralizují žaludeční kyselinu. Z doplňků proto doporučujeme vyzkoušet:
Jde o vitamínově minerální nápoj, který přispívá k acidobazické rovnováze organizmu a doplňuje všechny potřebné minerály. Obsahuje speciální směs minerálů, jako je sodík, vápník, draslík, hořčík, fosfor, které jsou zásaditého charaketeru a přírodní extrakty Aloe vera a Alfalfa, která je bohatá na vlákninu, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání či křečím, neutralizuje kyselé žaludeční šťávy.
Obsahuje až 8 druhů probiotických kultur, které udržují správnou rovnováhu dobrých střevních bakterií, a tím přispívají ke správnému trávení.
Obsahuje rostlinných 5 enzymů pro okamžitý účinek při problémech s trávením a nadýmáním. Usnadňuje trávení při laktózové a histaminové intoleranci.
Reguluje vylučování žaludečních šťáv, čímž pomáhá udržovat optimální pH v žaludku. Přispívá k ochraně sliznice žaludku a příznivě ovlivňuje celkovou funkci trávicího systému.
1.6.2023 Rubrika: | Komentářů 3 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Pálení žáhy - Jaká je vhodná prevence?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Nikdy jsem netrpěla na problémy s trávením, dokud se v mém životě nezačaly hromadit stresové situace. V poslední době jsem si všimla, že když jsem pod tlakem, začínám mít potíže se zažíváním. Cítím nepříjemný tlak v žaludku, občas se mi objeví průjem nebo mám pocit nevolnosti, což je v práci velmi nepříjemné. Naštěstí jsem objevila přípravek Biotter Byology Chole Akut, který mi pomáhá zvládat tyto problémy. Stačí si vzít jednu tabletu a mé zažívání se rychle vrátí do normálu. Díky tomuto přípravku už nemusím mít obavy, že by mě zažívací problémy překvapily v náročných situacích.
Jako prvni pomoc pri paleni zahy je nejlepsi (a obvykle i nejrychlejsi) vypit sklenicku vody se cca 1 lzici jablecneho octa - je to hnusny,ale 100% efektivni reseni
zajímavý článek,a to o tom něco vim.. prevenci je také nutná