Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Papír, obyčejná neobyčejná věc

Papír, obyčejná neobyčejná věc

papírMáme ho všichni kolem sebe, bereme ho jako samozřejmost a vůbec nad ním nepřemýšlíme. Proč taky? Řeč je o papíru. Jeho vývoj představuje průlom v komunikaci a kultuře, který ovlivnil celý svět.

Různé druhy

Dopisní papír, kancelářský papír, novinový papír,papír na pečení, balící papír, někdy si ani neuvědomujeme, jak moc nás, tak relativně jednoduchý výrobek, ovlivňuje. Předpokládáme, že tu zkrátka je, a jeho důležitost si uvědomíme, až když nám začne chybět (zejména ta nejintimnější verze papíru, tedy papíru toaletního��).

Historie

Historie papíru sahá do starověké Číny, kde byl vynalezen pravděpodobně kolem roku 100 n. l. Nejstarší dochovaný vzorek papíru byl nalezen v archeologických nálezech z 2. století n. l.

Vynález papíru byl revoluční, protože nahradil tradiční způsoby zapisování informací, jako bylo třeba rytí na hliněné destičky nebo psaní na papyrus a pergamen (sušená a vyhlazená zvířecí kůže).

První papír byl vytvářen z rozemletého a vyhněteného bambusu a hedvábí, což vytvořilo tenký a pružný materiál ideální pro psaní a kreslení.

Papír se postupně šířil z Číny do dalších částí světa. První papírny byly založeny v Japonsku, Vietnamu a Koreji.

V 8. století se recept na výrobu papíru dostal do muslimského světa, kde se stalklíčovým prvkem v intelektuálním rozvoji.

V Evropě byly první papírny založeny až ve století 12. Pak se ale poměrně rychle produkce papíru rozšířila po celém kontinentu a papír se stal běžnou záležitostí.

Vliv na společnost

Papír měl zásadní vliv na vývoj kultury a společnosti. Jeho rozšíření umožnilo rychlejší a efektivnější šíření informací, což podnítilo intelektuální rozvoj. Ve středověké Evropě se stal papír, potažmo knihy, staly klíčovým prvkem pro vědecký pokrok a uchovávání historických záznamů.

S postupem času se technologie výroby papíru zdokonalovala a vznikaly nové druhy. Možnosti využití se značně rozšířily a papír přestal být pouze komunikačním a balicím prostředkem.

Budoucnost

S rozvojem moderních technologií a trendů směrem k udržitelnosti můžeme očekávat, že bude papír i nadále hrát klíčovou roli v našem každodenním životě.

Možná se budou objevovat nové inovace, které propojí tradiční vlastnosti papíru s moderními potřebami a výzvami. Bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet, papír nám stále připomíná svůj význam a historii, která začala před tisíci lety v daleké Číně.

Komerční článek


12.2.2024   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Papír, obyčejná neobyčejná věc

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Světlonoska
Světlonoska - 21.3.2024 15:37

A dětmi jsme papír zkoušeli doma vyrobit a následně na něj něco nakreslit.smajlik - 58

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78620.
    Archiv anket.