Magické pozadí svatby
Svatba je vedle narození, vstupu do dospělosti a smrti největší přechodový rituál života člověka. Na pozadí svatby se odehrává, nebo by se odehrávat mělo, založení nového rodu. Rodu, který od této chvíle bude stát na muži a ženě, kteří se v okamžiku svatby spojují. A proto svatby odpradávna provázejí magické obřady. Vstoupit do nového domu totiž není vůbec nic snadného. Znamená to pevně si stoupnout na své vlastní nohy a opřít se beze zbytku o partnera, který stojí vedle mě. Veliký počet nešťastných manželství a rozvody svědčí o tom, že jen málokdo z nás to dokázal.
Aby vaše manželství bylo šťastné, je zapotřebí, vzít tuto skutečnost vážně a poradit se s těmi, kteří umí nahlédnout pod povrch vaší zamilovanosti a umí vám říci, jestli spojení, do kterého vstupujete, má sílu k založení nového rodu a tím i k šťastnému soužití partnerů. Zavolejte vědmám do Věštírny Květy Fialové a zeptejte se, co a jak. www.vykladzive.cz
Všechny svatební zvyky obsahují původní magickou podstatu, která je většinou již zapomenuta. A tak na žádné svatbě nesmí například chybět házení rýže či nejnověji vypouštění bublinek. Tento rituál pochází až z pohanských dob a má zaručit novomanželům plodnost a blahobyt. Dříve byli zasypáváni symboly plodnosti, zrním, květinami, ořechy či ovocem, nebo bylo nevěstě často posazeno na klín dítě.
Rovněž bylo v mnohých kulturách zvykem ženichovi co nejvíce ztížit odvedení nevěsty. Například v Bretani mu místo jeho vyvolené nastrčili starou bábu v závoji, jinde zas byla přehrazena cesta do kostela řetězy či provazovou zábranou. Všechno poukazovalo k tomu, aby si ženich byl svou volbou nevěsty opravdu jist.
A jak se zaháněli zlí duchové, kteří mohli mladému páru škodit? Svatebčané často vyluzovali rámus - hráli na všemožné hudební nástroje, stříleli do vzduchu apod. Na Kavkaze tančili přátelé ženicha „šavlový tanec“ a na obranu proti zlým démonům byla nevěsta ve staré Číně nesena v nosítkách nad pánví s rozpáleným uhlím. Z těchto zvyků dnes zbylo zatahování stuhy, řinčící plechovky za autem či přenášení nevěsty přes práh.
Jednou z nejstarších tradic je únos nevěsty. Zatímco dnes je novomanželka odvedena do nejbližší restaurace, kde se veselí do příchodu ženicha, v minulosti to byl často jediný způsob, jak se oženit a za nevěstu nic neplatit. Římané unesli Sabinky, staří Germáni dokonce považovali únos za hrdinský čin a opěvovali ho ve svých ságách, únos praktikovali i někteří panovníci – jen si vzpomeňme na našeho knížete Oldřicha a Boženu.
Svatba je rituál přechodu do nového domu a tak, až budete říkat své ANO, nezapomeňte si uvědomit, že právě vstupujete do nového posvátného prostoru, který vámi a vaším mužem začíná. A pak si po vzoru Řekyň zastrčte do rukavičky kostku cukru pro sladký život a vykročte od oltáře pravou nohou do nového společného života.
Vaše Wargana
Autorka je členkou Věštírny Květy Fialové.
Diskuse Věštírna pro vás právě dnes!
Každé pondělí a čtvrtek můžete využít možnost on-line výkladu zdarma. Na této diskusi vložte dnes do 11 hodin svůj dotaz a během dnešního dne na něj dostanete odpověď.
(Vstup do diskuse najdete v horní části magazínu v sekci speciály – Věštírna.)
Více o Věštírně Květy Fialové se dozvíte na www.vykladzive.cz
18.11.2010 Rubrika: Věštírna | Komentářů 10 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Související odkazy:
Diskuse ke článku - Magické pozadí svatby
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Stanik: Kníže Oldřich Boženu z Postoloprt opravdu unesl. Sice zřejmě s jejím souhlasem, ale proti vůli vladyky Křesiny, který byl už jejím právoplatným manželem.
Ha-ha, to je clanecek, musim se smat, vdavala jsem se v Dansku, oddavajici udajne mluvila anglicky, ja kazdopadne nerozumela ani slovo, za svedka nam sli naprosto cizi lide, zamestnanci mistni radnice, cosi jsme odkyvali a podepsali a na zaver obradu se zapomneli polibit...a v breznu 2011 je to 20 let souziti, i bez magie a car
Stanik: Manžel prsten nechtěl,ale později měl období,kdy nosil nějaký,nyní nic.A já měla vždy prstenů plné ruce (stříbrných),ale teď už je asi 3-4 roky nenosím,vždycky jsem je zničila o nářadí při práci na zahradě....nenosím už žádné šperky kromě náušnic...a i ty si sundávám na spaní a ráno si vybírám pokaždé jiné.
Almega: vdisi, my prstynka mame a ted k destaemu vyroci pristi rok si nechame udelat zbrusu nove, protoze manzelovi je ten jeho maly.. tak to sam navrhnul.. je to muj sladky romatik
Oldricha a Bozenou?!?!?!
pani by si mela zopaknout povesti... spletla to s Břetislavem a Jitkou
Jo zapomněla jsem napsat,že jsme spolu již 27 let a předtím ještě více než 2 roky a máme 2 dítka a je nám stále spolu dobře....
no hazeni ryze jsme zakazali.... sice nejsme povercivy, ale co kdyby to tu plodnost nedejboze prineslo
HAHA, my s manželem jsme chtěli svatbu co nejmenší a skromnou,když už to muselo být(jinak bychom nedostali přidělený služební byt)....Jakékoliv nesmysly jsme si přísně zakázali (tím myslím to,co je výše popsáno-rozbíjení talíře a zametání,chomout,koule na nohu,házení rýže,krmení polívkou,tradiční jídlo atd.atd.Neměli jsme a nemáme ani prsteny,ty jsme si půjčili,abychom neuváděli tehdejší úředníky ve zmatek-dnes prý už jsou zvyklí,že někdo prsteny nemá....
Ty dávné zvyklosti jsou hezky popsaný, ale zbytek . Já nevím proc, ale u techto clánku pravidelne umírát smíchy.
Nevím jak vy, ale stejne si myslím, ze na "Znamená to pevně si stoupnout na své vlastní nohy a opřít se beze zbytku o partnera, který stojí vedle mě" za prvé nepotrebuji papír a okrouzkovat a za druhý oprít se beze zbytku o partnera fakt nepotrebuji. Je fajn ,ze je kdyz je potreba, ale mám vlastní hlavu na myslení a vlastní nohy na stání. A totéz pozaduji po nem.
Tak teď už vím proč jsme se rozvedli! Na naší svatbě se neházela rejže. Asi jí byl tehdy nedostatek