Nový astrologický pohled na Čechy
Myslíte si, že horoskop, tedy kruh hvězd nejde "položit na zem"? Ale ano, existuje například pražský zodiak, který ukazuje hlavní město Prahu z hlediska znamení s centrem v rotundě. Proč by však linie jednotlivých znamení nešly prodloužit na území Čech?
Všechno můžeme provést jako hru. A díky tomu to bude jasnější a logičtější, už jen proto, jak je oblast oddělená od ostatního světa jednolitými horami. Každý pás by tak měl mít charakteristiku svého znamení, měli by tam bydlet lidi určitého typu a krajina by taky měla připomínat své obyvatele. Přesto by Češi měli mít jednotnější kulturu. Kde žijete vy a potvrdili byste tento názor? Nebo se vám to nezdá pravděpodobné? Tak to zkusme posoudit.
Pás Berana
Tyto linie se nám od hlavního města prodlužují směrem na sever. Měli by zde tedy bydlet především lidé energičtí, technicky zdatní, plní nápadů a taky potřeby se prosadit. Boj o vliv a význam vlastní osoby by tak měl být smyslem jejich života. Hned poblíž Prahy je několik průmyslových městeček jako Brandýs nad Labem, kde bývala silná vojenská posádka a masná výroba, nebo Neratovice se Spolanou. Jednoznačným centrem automobilového průmyslu ČR je pak město Mladá Boleslav s továrnou Škoda, která zaměstnává i celé venkovské okolí. Nejpodnikavější lidé v Čechách žijí podle všeho na Liberecku, kde se vědecky inovuje, rostou průmyslové podniky a dobře funguje strojírenství i textilní průmysl. Existuje tu taky výrazná spolupráce s Německem i Polskem, často mezi aktivními městečky s velkými továrnami na autosoučástky. Není náhodou, že od Liberce a Jablonce nad Nisou se dostaneme rychle všemi směry po silnicích i železnici. Okolní Jizerské hory taky vyžadují výrazné fyzické výkony.
Pás Býka
Opravdu, tady leží úrodné oblasti naší země. Měli by tady žít lidé rozumní, praktičtí, až konzervativně založení, ale s ohledem na radosti života a určitě i krásu. Hned u historického města Mělníka je spousta úrodných vinic a okolo je nejkvalitnější půda v Čechách, kde se daří různým druhům obilí, zelenině i cukrové řepě. Zemědělství vyžaduje pomalejší a trpělivý způsob života, trávený na jednom místě, což ukazuje na vlivy zemitého znamení Býka. Za pásem polí se nachází krásný areál kokořínských lesů a kraj, uprostřed s Máchovým jezerem, kam se jezdí rekreovat spousta lidí ze širokého okolí. Příroda a zámky pod Bezdězem a směrem k Českému středohoří a Českému Švýcarsku je tak známé jako místo odpočinku a užívání si života. Taky místo, kde lidé tvoří díla jako Karel Hynek Mácha, ale taky vydělají, nebo utratí za zábavu hodně peněz. Díky vysídlení Němců se tu taky vyskytuje hodně chat a chalup pro Pražany, často umělce, kteří tu mají druhý domov.
Pás Blíženců
Jak by se dalo očekávat, tento pás vypovídá o pohybu. Mělo by tady žít hodně mladých osob, které jsou přizpůsobivé, komunikativní a čilé, ale dokážou si užít realitu podle vlastního pohledu. Na cestě severozápadně od Prahy se najde mnoho průmyslových měst jako Roudnice nad Labem, do kterých vedou hlavní železnice a silnice směrem do aktivního Německa. Krajina je nejdřív úrodná, lidé ale odsud spíš dojíždějí za prací do zdejších center. Přes bránu Čech, tedy mezí dvojicí horských hřebenů kolem Labe se dostaneme do Ústí nad Labem, Děčína a dalších severočeských měst, kde je hodně náročného průmyslu a kam se vždy za prací stěhovalo mnoho mladých lidí z celé republiky. Museli se tak rychle přizpůsobit novému životu, improvizovat a taky mít problémy se životní jistotou. Špatný vzduch, útočící na plíce a průdušky je symbol Blíženců. Je zajímavé, že je tady největší hustota pěveckých souborů u nás, taky se zrodila trempská Porta jako setkávání mladých lidé, blízkých duchem a hudebními sklony.
Pás Raka
Lidé zde žijící by měly mít vztah k rodině a domovu, vyznávat pragmatický pohled na život a přitom se dokázat zasnít. Taky mít vztah k jídlu a dobrému bydlu. Tato oblast je skutečně venkovská a lidé žijí především v chalupách mezi lány úrodné zemědělské půdy na Slánsku, Lounsku, Žatecku a směrem k Chomutovu. Osou "keltské" krajiny s menhiry je výrazná řeka Ohře, pod Krušnými horami zase kdysi bývalo mnoho rybníků. Daří se tu pěstovat nejvýnosnější plodiny a provozovat velká hospodářská družstvai proto, že osud muselo odejít mnoho sudetských Němců. Rozkládá se tu nejvíc chmelnic, z jejichž produktů se vyrábí národní tekutina, pivo a mnoho lidi si pamatuje zdejší chmelové brigády, kde se seznamovali chlapci s dívkami. A často potom třeba zakládaly rodiny. Venkovský život se svými tradicemi se ale potýká s problematikou nezaměstnanosti, proto tu lidé musí být víc konzervativní a přizpůsobit se hlavně v otázce potřeby peněz.
Pás Lva
Pro Čechy, zemi Lva, by tento pás měl mít silný symbolický význam. Lidé tu mají žít hrdí, aktivní a podnikavě zaměření, se sklonem k užívání dobrodužství života. Tímto směrem proto najdeme důležitá místa české historie, jako zámek v Lánech a hrad Křivoklát. Tedy reprezentativní sídla, kde odpočívali čeští monarchové a představitelé republiky. Lidé tady často sloužili na dvorech, při lovech a různých veselicích. I dnes je v křivoklátských lesích a kolem Berounky výrazná turistika s mnoha hotely, chatami a dobrodružnými cestovateli a vodáky, kteří si chtějí zajímavě užívat. O kus dál najdeme po celém světě slavná místa jako Mariánské Lázně nebo Karlovy Vary. Koná se tady filmový festival, kam se sjedou političtí a umělečtí představitelé z celé republiky a světa. Lázeňský švihák je vlastně obrazem typického Lva. Kdysi tady měli dostaveníčka představitelé států, dnes často šlechty. Fungují tu však i ruské mafie, lidé bojující o moc a snažící se utlačovat místní obyvatele. Tedy chovat se jako diktátoři, což je odvrácená stránka.
Pás Panny
Jihozápadní směr od Prahy by měl být typický pro realistické lidi, kteří rozumí každodenním problémům a dokáží se přizpůsobit. Kraj patří mezi výrazné prostory Čech, kolem dálnice na Plzeň se nalézá hodně drobného průmyslu nebo skladovacích hal. Zdejší lidé pracují v důležitých městských centrech jako drobní zaměstnanci. Mnoho z nich míří každý den do Škody v Plzni a do dalších průmyslových podniků. Přizpůsobují se praktickým okolnostem a většinou žijí v malých městečkách. Kolem Plzně je taky mnoho hornických městeček se svými tradicemi a hudebním folklorem. Obyvatelé jsou zde taky obecně manuálně zruční, vyrábí se mnoho součástek a je tu mnoho zahrádek, taky se vyrábí různé alkoholické nápoje. Pochází odsud hodně osobností, důležitých pro český literární život a hudbu. Oblíbené je hlavně Chodsko s turistikou a "chozením" po horách. Vede tudy důležitý železniční a silniční koridor do Bavorska, kde fungují centra vydavatelství českých novin, hlavně v blízkém Pasově a Řezně.
Pás Vah
Mělo by jít o prostor, který působí klidně a harmonicky. Tedy být plný lidí toužících po klidu, pohodě a roztomilé zábavě-po odpočinku, střídajícího pracovní dny. To se potvrzuje tím, že oblast dolní Berounky s Černošicemi nebo Řevnicemi byla známá jako první místo rekreačních vil, kam se stěhovali lidé z Prahy za klidným bydlením a stavěli si zde i rekreační chaty. Za řekou je pás Hřebenů a Brd, kam jezdí turisti za aktivním odpočinkem v lesích okolo kulturně naladěných městeček, jako Mníšek pod Brdy nebo Dobříš s pěknými zámky. Příbram známe jako hornické město plné stříbra, ale taky mariánské poutní místo plné písní, za kterým jsou pěkné venkovské zámky jako Rožmitál, nebo Blatná. Písecko je plné rekreačních možností v lesích, okolo přehradních nádrží na soutoku Vltavy a Otavy bývá v létě mnoho lidí. Na Strakonicku žilo hodně dudáků, lidé z Pošumaví zase byli v historii často jarmarečníci, potulní muzikanti a zaměstnanci cirkusů. Klid na Šumavě je jistě bez konkurence.
Pás Štíra
Zdejší lidé by měli být konzervativní a trochu neproniknutelní, taky ale bodří a odpovědní za druhé. Tímto směrem od Prahy se rozkládá celá vltavská kaskáda, plná tajemné vody, ale taky erotických zábav okolo Štěchovické nebo Slapské přehrady a Orlíka. Tady se rozkládaly první chatové oblasti různých dobrodruhů a trempů. Hledali se tu často poklady a celá krajina ( vlastně i lidé ) se musela měnit, především díky stavbě vodních přehrad. Sídlili zde mocné rody jako Schwarzenbergové, nebo Rožmberkové, kteří taky jako pominutí stavěli desítky rybníků, které z množství ryb vynášely velké peníze. Lidé tu jsou sice trochu pomalejší, po oťukávání ale srdeční a rázovití. Krajské město České Budějovice jsou dnes známé svým bohatstvím a historickou krásou. Stejně působivé je okolí tajemného Českého Krumlova, světoznámé památky UNESCO a kdysi hodně bažinatého Třeboňska, dnes plného kanálů a rybníků, kde v létě sjíždí řeky mnoho vodáků a lázeňských možností. Zámky zde mají typicky "štíří" názvy, jako Hluboká.
Pás Střelce
Měli by tu žít lidé svobodomyslní, s láskou k pohybu a optimismem. Právě v tomto směru vede z Prahy hlavní dálnice ČR směrem na Moravu a dál, hlavně na jihovýchod Evropy. Proto tudy v automobilech, ale i s nákladem v tirácích a dodávkách projíždějí mnozí cestovatelé, důležití VIP se setkávají třeba v Průhonicích. Toto přírodní okolí Prahy je oblíbené pro rekreaci. Staví se tu nákladné chaty a příměstská zástavba vil, hlavně směrem k půvabné řece Sázavě. Jsou tu vidět rozdíly mezi chudšími a bohatými. Obecně je kolem mnoho sportovišť pro golf, tenis a bazény k plavání. Turisté vždy hledali únik z městského prostředí, proto je tu prostor venkovské krajiny, která dává pocit svobody. Nachází se tu nejvíce hřebčínů pro koně, kteří zde naleznou venkovský prostor. Chovají se tu další zvířata a je tu i více jatek. Pochází odsud taky lidé, kteří touží po revolučních přeměnách. Třeba bojovní husité v Táboře, venkovští písmáci, partyzáni, narodilo se tu taky dost nadaných divadelníků.
Pás Kozoroha
Pro kraj pod vlivem znamení je to typické. Lidé tu vždy museli mezi hustými lesy tvrdě dobývat aspoň trochu půdy. Prostory jsou tu často tmavé, kopcovité až hornaté, krajina je venkovská, ale mezi ní se vždy objeví nějaké bohaté místo s velkou historií. Ukazuje se to na Jihlavě, která leží v chladné oblasti Čech a Moravy na Vysočině. Ta už svým názvem poukazuje na složitější podmínky života. Typické jsou i tajemné prostory jihlavského podzemí. Díky současnému rozvoji průmyslu kolem dálnice ale vzrůstají další pracovní možnosti pro obyvatele. Zdejší část D1 je tu méně schůdná, proto má specifické problémy, spojené s údržbou a aspoň kouskem rovné plochy. Hluboké lesy kraje přitahují vodáky, cykloturisty, houbaře a lidi, kteří si chtějí užívat kamenité řeky Sázavy a jejího okolí. Najdou se tu i místa důležitá pro duchovní život nejen v minulosti, jako je klášter v Želivi, ale hlavně známá památka UNESCO Žďár nad Sázavou s budovami a sochami od Santiniho.
Pás Vodnáře
Vodnář je znamení originálních a otevřených lidí. Musí se tu proto vždy objevit něco, co druhé naprosto překvapí a stojí úsilí z hlediska intelektu. Když kdysi vyrůstala Kutná Hora, kde se dolovalo stříbro, znamenalo to vpád průmyslu a městského způsobu života na úplný venkov. Rozvíjely se tu taky "nové" technologie těžby a ražby. Kolín byl sice bohatým městem, ale po příchodu průmyslu, třeba tiskařského vzrůstal dál. Dnes to vidíme i na továrně pro automobily TPCA. Podobné to bylo s krajskými Pardubicemi, které vyrostly jako průmyslové centrum na důležitém železničním koridoru. A taky řešily rozpory se sousedním Hradcem Králové. Jistě není náhodou, že se v Semtíně vyráběl semtex a taky mnoho moderních chemikálií. Proto tu bylo potřeba mnoho technicky nadaných osob, které se sem stěhovaly z území celého státu. Lidé jsou tak modernímu životu přizpůsobiví v minulosti, i dnes. Podle průzkumů je taky zajímavé, že se tu rodí nejvíc blond lidí, což má vztah vůči smyslu znamení.
Pás Ryb
Ryby jsou vždy něčím tajemné, i když se snaží působit pragmaticky. Pás zahrnuje okolí Prahy kolem řeky Labe, kde se vyskytuje množství rybníků až po Krkonoše. Toto hlavní rekreační centrum pražské a české VIP smetánky slouží pro zábavu. Hodně se tu sportuje a provádí horská turistika, lidé se tu rádi opíjí. Z toho plynou místním značné finanční zisky. Obyvatelé jsou obecně konzervativní a v rámci Čech i překvapivě zbožní. V minulosti se odsud do vnitrozemí uskutečnilo mnoho vojenských vpádů směrem od Slezska a Pruska, takže lidé i častěji trpívali. Svým způsobem jde o jádrovou oblast českého národního obrození. Z prostoru pod hřebenem horských pásem pocházela třeba Božena Němcová, Alois Jirásek, F. L. Věk nebo Karel Jaromír Erben, taky mnoho divadelních ochotníků. Nejde však jen o oblast písmáků, ale i různých spiritistů, vyvolávačů duchů a bylinkářů, tedy "blouznivců našich hor" zabývajících se sny a okultnem, což ovlivnilo celé generace.
Příští týden se podíváme na Moravu.
Váš astrolog David
Autor je členem Věštírny Květy Fialové
Diskuse Věštírna pro vás právě dnes!
Každé pondělí můžete využít možnost on-line výkladu zdarma. Na této diskusi vložte dnes do 11 hodin svůj dotaz a během dnešního dne na něj dostanete odpověď.
(Vstup do diskuse najdete v horní části magazínu v sekci speciály – Věštírna.)
Více o Věštírně Květy Fialové se dozvíte na www.vykladzive.cz
9.5.2011 Rubrika: Věštírna | Komentářů 0 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5