Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Při potratu žena ztrácí část své duše

Při potratu žena ztrácí část své duše

Snaha o předčasné ukončení těhotenství je na světě stejně dlouho jako těhotenství samo. V různých dobách byl k tématu potratů různý přístup, někdy přísný, jindy liberální, ale většinou v podstatě závislý na celkovém postavení a svobodě žen ve společnosti. Co však zůstává od počátku podobné, je dopad potratu na duši ženy. Tohle téma je pro naši „civilizovanou“ společnost v podstatě tabu.

V minulém roce byl celkový počet jiných než spontánních potratů v ČR 25 292. (zdroj ÚZIS)

Matka má jistě nezadatelné právo rozhodnout o počínajícím životě v sobě. Jen ona dokáže posoudit situaci, a pokud není pro dítě vhodná, je na ní, co udělá. Například indiánky z amazonských pralesů usmrcují dítě, které se narodí dřív než za dva roky po starším sourozenci. Ochraňují tím již narozené dítě. V případě ohrožení nejsou totiž schopny zajistit ochranu pro všechny své děti. A tak nemají jinou volbu. Pro nás ženy z „civilizované“ společnosti, je rozhodnutí o usmrcení dítěte častěji otázka většího pohodlí než boje o přežití. Tím ale nechci v žádném případě moralizovat.

Trápí mě však něco jiného. Pokud žena otěhotní, nastartuje se v jejím těle velice intenzivní hormonální proces. Tělo se připravuje na těhotenství, na mateřství a otvírá se pro novou roli. Tato role nemá nic společného s naší exaktní úvahou, zda mít, či nemít dítě. Je to otázka přírody. Role matky není role mentální, ale pudová. A pokud my, „civilizované“ ženy, řekneme těhotenství stop, dokážeme to říct také našemu tělu, naší duši? Sotva. Tělo je z toho zmatené a dlouho trvá, než se zase dostane do normálního rytmu. Můžeme být rozhodnuté, zvážit všechna pro i proti, ale přesto nás naše vlastní volba často doběhne. Zůstane jen prázdné místo a úvahy, proč vlastně a kdo za to mohl. Hledání viny ve vnějších okolnostech, v malém bytě, nedostatečných výdělcích, nebo třeba v neschopnosti partnera. Důvodem, proč se tohle kolo často roztočí, není jen to, že nepočítáme se zvýšenou hladinou hormonů v našem těle, s počínajícím mateřstvím, ale především, jakým způsobem se o potratu plačící ženarozhodujeme. Nevnímáme totiž potrat jako vědomé zabití dítěte.

Každá matka, stejně jako samice v přírodě, má právo rozhodnout o smrti dítěte, pokud je to pro ni, nebo pro ostatní její děti na životě ohrožující. Musí však být zároveň připravena nést za své rozhodnutí odpovědnost. Bereme to zkrátka na lehkou váhu. Moc nám v tom nepomáhá ani přístup našeho zdravotnictví. Pro gynekologa je to pouhý plod a pouhá interrupce. Dokonce například v Americe tento zákrok nazývají regulace menstruace, aby ženu ani společnost nevystavovali přílišnému morálnímu tlaku. Naše civilizace je zkrátka pokrytecká. A pokrytecké je často i naše rozhodnutí. Chováme se jako pštros, který strká hlavu do písku.

A dopad takového rozhodnutí může mít často katastrofální následky: rozpad partnerství, deprese, únava, pocity viny, neschopnost znovu otěhotnět. Pokud takové situace nastanou, často je na jejich pozadí nezpracované trauma způsobené potratem. Ať už to víme, nebo ne. K takovému rozhodnutí je nutné přistoupit zcela otevřeně. Alespoň ve vztahu k sobě. Přiznat si, že nejde pouze o regulaci, ale o rozhodnutí o bytí a nebytí lidské bytosti. Ptáte se, proč?

Se svým mužem pracuji v šamanské poradně Přístav 69 a jsem v každodenním styku s lidmi a jejich starostmi. Nevěřili byste, za kolika problémy žen se ukrývá právě toto téma, kolik žen díky takovému rozhodnutí, jak my šamani říkáme, ztratilo část své duše. A důsledky? Nedostatek sil, sebedůvěry a chuti do života. Pokud Vás něco takového trápí, je na místě, hledat pomoc.

A tak Vás všechny moc prosím, neberte takové rozhodnutí na lehkou váhu!

 

Vaše šamanka Markéta Švarcová, www.pristav69.cz


21.11.2011   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 29   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Při potratu žena ztrácí část své duše

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Vasulkovater
Vasulkovater - 23.6.2020 23:06

Podívejte se na energetickou léčbu https://www.kristalovapostel.cz/energeticke-lecby/ od léčitelky Lenky, která každou středu ve 20:30 poskytuje energetickou léčbu zdarma. Jediné co pro to musíte udělat je registrovat se na fb skupině.

 
Baravrchova
Baravrchova - 22.6.2020 10:47

Kde je to zdarma? A kam teď chodíte?

 
Vasulkovater
Vasulkovater - 21.6.2020 8:23

Záleží, jakým způsobem k tomu chcete přistupovat. Já jsem si s tím sama nedovedla poradit, tak jsem využila možností energetických terapií na dálku zdarma. Když jsem viděla, že mi to pomáhá, tak jsem si potom dohodla i individuální sezení.

 
Baravrchova
Baravrchova - 20.6.2020 7:18

Holky v životě mě potkalo opravdu hodně špatného, a to včetně potratu, který nesu velice těžce. Mám hodně duševních problémů, a chtěla bych s tím začít něco dělat. Poradíte mi, jak vyřešit svůj vnitřní problém a srovnat si energie v těle?

 
Renee
Renee - 22.11.2011 10:12

*Margot*: A ještě neumíte pravopis.

 
*Margot*
*Margot* - 21.11.2011 23:56

Díky za komentáře k článku ... uf smajlik - 98 ty mi dali.

 
balenka
balenka - 21.11.2011 19:07

Ale no tak, co to je za plky v tom článku? Když už je někdo tak nezodpovědný, že počne dítě a pak se ho zbavuje, tak ať si klíďo ztrácí duši...
Je mi jen líto těch, které potrat potká i když se na miminko moc těší...

 
YXH
YXH - 21.11.2011 15:10

Pred 30 lety v CSSR clovek musel pred komisi, a tam z neho udelali taky uplneho uchylaka, kdyz zadal o inrerrupci. Bylo to vlastne stejne, jako ty blaboly tehle pani zda se mi ze kdsi treba byla mozna clenem te komise. Clovek se citi sam dost mizerne, kdyz se musi rozhodnout co dal, a takovehle reci jeste situaci zhorsi. S nasledky jakehokoliv cinu se musi clovek vyporadat sam, Horsi to je pri spontannim potratu, kdy se rodina na miminko tesi a pripravuje to pak opravdu "ztrati dusi" a to nejlip pomuze rodina a pratele a ne nejaka pani, co sama mozna neco takoveho nezazila. smajlik - 76

 
Světlonoska
Světlonoska - 21.11.2011 14:51

Při potratu žena ztrácí část své duše"smajlik - 76TAk aby ne,přijít o dítě nemuže být pěkný zážiteksmajlik - 23smajlik - 90ani zanechat na duši nic dobréhosmajlik - 66

 
Bellana
Bellana - 21.11.2011 14:42

Bohudík duši nemám, tak mi z ní neubylo. Tím ale nesnižuji pocity těch, které duši mají, ani těch, které se se svými rozhodnutími neumějí nebo nechtějí umět vyrovnat. Nesahám na horká kamna a nesvěřuji svoji psychiku do rukou cizím lidem, u nichž nevylučuji zájem na tom, abych se co nejdéle cítila špatně, abych k nim pravidelně chodila na placené konzultace. Každý svého štěstí ...

 
orinka
orinka - 21.11.2011 14:05

tedy, nevím, jak to dneska chodí. Ale na odděleních, která jsem v nedávnu prošla jako doprovod nemocné, vidívám tabulku "klinický psycholog". Domnívám se tedy, že pokud bych byla v nesnázích, tak bych asi pomoc hledala tam, kde je nejblíže, tedy v nemocnici a spolehla bych se na pomoc odborníků, co medicínu vystudovali. V alternativní léčbu zatím moc důvěry nemám.smajlik - 26

 
orinka
orinka - 21.11.2011 14:02

Stanik: smajlik - 47

 
Stanik
Stanik - 21.11.2011 13:20

Renee: smajlik - 47smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 34

 
Ivča+3
Ivča+3 - 21.11.2011 12:28

Reklama to sice zřejmě tak trochu je, ale jinak s článkem souhlasím. Ale toto bude v naší společnosti diskuze pořád dokola, zda je potrat zabití či ne. O vlivu na psychiku se moc u toho nemluví, protože co kdyby to byla náhodou pravda. Naše city i srdce máme zamčené a umlčené konzumem, málokdo je slyší. Potratila jsem 5x, dobrovolně i spontánně a čím jsem starší, tím víc mě to dohání. Zpracovala jsme si to také různými alternativními metodami a vím už o tom své. No tak raději dámy dbejte na prevenci a hlavně zkuste poslouchat svoje srdíčko.

 
sharon
sharon - 21.11.2011 11:10

Renee: smajlik - 68

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78563.
    Archiv anket.