Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...
Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...že to možná ani netušíš! Kdysi jsme měli jedny z nejpřísnějších potravinářských norem na světě, dnes nám říkají odpadkový koš Evropské unie. V r. 1992 byly staré normy zrušeny, protože : “v nových podmínkách se bude každý výrobce přirozeně snažit uplatnit na trhu vysokou kvalitou svých výrobků“. Tak to viděli naši odpovědní činitelé. Jak to dopadlo v praxi?
Ačkoli již existují vynikající testovací metody, kontroly samozřejmě nepostihnou všechno. Potraviny se v posledním desetiletí padělají častěji než peníze. Normy navíc povolují mnohem nižší procento deklarovaného produktu (např. maso je ještě považováno za maso, obsahuje-li alespoň 50% masa). Norma totiž za maso považuje „poživatelné části živočichů určené k lidské výživě“ a umožňuje přidávání různých levnějších přísad a „obohacení“ (co je to ve skutečnosti, se dočtete dále). Malý příklad: koupíte-li výrobek z vepřového masa, může kromě vepřového obsahovat ještě hovězí, koňské, drůbeží, klokaní a dokonce i potkaní či hlemýždě! To prokázala testovací metoda „Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay“ používaná v Evropské unii. Ovšem protože „peníze jsou teprve až na prvním místě“, výrobci se snaží šetřit různým způsobem a my pak nakupujeme velice „zajímavé“ potraviny, jejichž chuť mnohdy ani nepoznáme. Uveďme si zde nějaké příklady:
Dnes je běžné, že potraviny obsahují přísady čili aditiva. Původně to byly hlavně konzervanty, dnes kromě oblíbených „éček“ aditiva zahrnují rovněž zvířecí zbytky, soju, škrob, vodu a dokonce písek a podobné materiály. Populární technická sůl (na solení silnic) v potravinách dovezených z Polska, nebo metanol v lihovinách z poslední doby nejsou jediná „vylepšení“ potravin.
Masné výrobky se „obohacují“ tzv. separátem, což je to, co se ze živočicha dá ještě „vytěžit“. Příklad: Kuřeti se odříznou křídla, stehna a prsní řízky. Kostra, kůže, tuk a ledviny přijdou do separátoru, který z nich vyrobí kaši. Přidá se barvivo a máte kuřecí párky. Podvádí i obaly: levný druh masa se vydává za dražší, třeba za zvěřinu. Platí to i o oleji nebo vínu. Proč je uzené maso, zejména šunka, levnější, než syrové? Obsahuje až 50% vody - a máte tu novinku: tzv, „křehčené maso“.
Máte radost, že se mléko a jogurt v ledničce nekazí? Jsou z mléčného substrátu plného chemikálií (konzervantů). Bělost se vylepšuje mletou křídou. Kousky ovoce v jogurtu před bakteriemi ochrání ozáření. Radiací se „ošetřují“ i vejce. Má se tak zničit salmonela. Nové kmeny těchto bakterií jsou však vůči radiaci imunní. Vy také? Majonéza, tatarská omáčka a vaječné těstoviny se už vyrábějí bez použití žloutku.
Divíte se, jak se dnešní chléb hrozně drolí? Jíte tzv. „recyklovaný“ chléb, jaký norma povoluje. Ztvrdlý chléb se stáhne z prodejny, rozemele, rozmočí a přidá do těsta. Vyhláška povoluje „malé procento“ což někdy činí až 50%. Mouka se už nenechá uležet před zpracováním, místo toho se do ní přidávají urychlovače a ustalovače. Divíte se, jak rychle chléb dnes „chytí plíseň? Spory plísně nejspíš obsahoval už zmíněný recyklovaný tvrdý chléb.
Připadá vám kečup nějak řídký a po rajčatech moc nechutná? Byl vyroben z jablek a červené řepy. Myslíte, že džus je šťáva vymačkaná z pomeranče? Džus se vyrábí z koncentrátu. Z pomerančů se vylisuje šťáva a odpařováním se zahustí na 4-6ti násobnou koncentraci. Koncentrát koupí výrobce, přidá vodu, případně i dužinu. Někdy se ovšem dužina propere pod tlakem vodou a znovu se vylisuje. Přidá se sacharóza, silice, kyselina, barvivo a další přísady. To je tzv. pulp wash – koncentrát, z něhož se také vyrábí džus.
Připadá vám, že káva dřív tak nějak chutnala lépe? Možná se nemýlíte. Do pražené kávy se přidává cikorka, ječmen, žito, oplodí kávovníku (slupky), sójové boby další instantní rostlinné materiály. I u čokolády se švindluje. Kakaové máslo se nahradí jiným rostlinným tukem.
Také koření se „pančuje“ Přidává se do něj barvivo, škrob, dokonce i rozemletá zemina nebo písek. Mletá paprika se falšuje přidáním sušené mleté mrkve nebo dokonce práškem z cihel.
Místo pravého medu se rovněž prodává med, který se vyrábí tak, že včelař včely krmí cukrem a cukr zpracovaný včelami stáčí jako med. Za med se vydává i sacharózový sirup. Med z Asie navíc často obsahuje antibiotika.
Máte rádi biopotraviny? Někdy se za něj vydává opraná běžná zelenina.
Aspoň jedna dobrá zpráva: naše normy pro pitnou vodu z vodovodu dosud patří k nejpřísnějším na světě, takže voda z vodovodu je často kvalitnější, než tzv. balená voda. Byl totiž u nás dokonce zaznamenán a stíhán případ, kdy „výrobce“ stáčel balenou vodu na záchodě.
Tolik asi o podvodech v potravinářství. Ne, že by se u nás neprodávaly i kvalitní potraviny. Prodávají. Ale jejich cena je výrazně vyšší. Vysoká cena ovšem nezaručuje kvalitu. Kdo chce žít zdravě, má tedy co studovat a nejen na etiketách. Tak dobrou chuť!
Zdroj: magazín 21.století, č.8, str. 39-41, srpen 2012
Více se dočtete na www.svet-potravin.cz
12.12.2012 Rubrika: Náš domov | Komentářů 38 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu...
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Ahojky, tak jsem tu. Mám nápad jak vše vykoumat? Mám nějakou připomínku. Máte vzkaz? Sem s tím! Koukněte na hustou inzerci s diskuzí na www.bazar-top.cz vím, že vás vytáčí číst pořád dokola ty stejné problémy, ale nedá se nic dělat.
Jenika: Souhlasim, Proto radsi umru z neceho (ac nezdraveho) na cem si smaknu a umru s plnym zaludkem.
Pripomnelo mi to ten vtip o dedovi a babicce co se po autonehode dostali do nebe. Vsude plno jidla, krasne bydleni, proste luxusni pohoda. Tak se deda otoci na babicku a vrazi ji pohlavek. Ona se na nej podiva a pta se proc. Deda na to: " Prdla babo, nebyt te tve zdrave vyzivy, mohli jsme si uzivat uz leta!"
Po přečtení takového článku mám vždycky pocit, že asi umřu hladem.
monia - 12.12.2012 23:03 - no moc tomu nerozumím, ale včely se dokrmují cukrem, aby neumřely hlady, protože jim člověk sebral jejich nasbíraný med, který nesbírají pro nás, ale pro sebe na zimu. Normálně to funguje tak, že ony v létě nasbírají a v zimě snědí.
sharon - 12.12.2012 15:58 to s tebou souhlasím, mě to taky neskutečně otravuje, takže v podstatě kupuju pořád to samé zboží, které už mám nastudované. A když mám na něco chuť, tak si to prostě dám. Bohužel dneska si fakt na máločem pochutnám, myslím tím nějaké lahůdky jako je vlašák, ten už jsem neměla možná několik let, je to hnus. Chuť žádná a ještě se tak divně táhne nebo co, neumím to popsat, ale je to děs. A já tyhle věci měla vždycky ráda. Nedávno jsem si koupila Herkules, byl jako bláto, bez chuti, matlavý
No, pokud jsde konkrétně o med, soused je včelař a od něj vím, že včely se cukrem přikrmují. Tak co mu vlastně ty včely vyrábějí?
kubikm: v lidlu sice musíš dávat bacha, co bereš, ale v testech spousta jejich výrobků vyhrává, co se týče kvality, a´t potraviny, nebo drogerie
špekáček musí mít vepřové, špek a hovězí min 85%
mashanka: asi tak
já tedy koukám na složení..nekupuju tavené sýry...tak už je to vše mrtvé
koukala jsem dnes na fr sýr, koupený tedy v lidlu
kravské mléko, sůl a sýrařské kultury...nic víc
a ještě, té soli je tam méně, než jsme zvyklí....takže sýry mi přijdou neslané...
Myslím, že základem zdravého životního stylu je v první řadě zachovat si rozumnou míru nadhledu a nepropadat panice kvůli každému éčku a ničit si tím nervy, stresovat se a odvádět si tím pozornost od příjemných věcí na světě - od psychiky člověk onemocní daleko snáz, než z nějakého toho ne zrovna nejkvalitnějšího jogurtu nebo salámu.
Kupuji jen české věci a chci věřit, že jsou v pořádku. Když se mi něco nepozdává, víckrát to nekoupím - stává se to ale málokdy, protože je mi jasné, že salám za 7,50 za 100 dkg salám být nemůže - tak to od něho ani nečekám a raději si připlatím
PEGG: ...upečenej s křenem zalitej plzeňským....co víc si přááát...........
ne, ne nechci nic vědět nic číst nic slyšet, jíme nač máme chuť a já odmítám stát hodiny u regálů a studovat složení.....
na co máme chuť koupíme , uvaříme sníme ...a zatím žijem a po doktorech nechodíme....
evropka - 12.12.2012 12:28 no já moc zdravě asi nejím, ale zase si říkám, že bůček snad ještě není šméčko
vzhledem k osvětě jakou nám přínáší "dtest" "peklonatalíři" "jsmetocojíte" apod. jsem změnila nakupování a hlavně čtu složení...vzpomenu na "křehčené maso" ,párky uzeniny a je mi šoufl a vůbec jím nějak moc zdravě
Pegg. já mám taky supr šéfa, ale ten, co je nad ním, už tak moc super není :-) má dvě děti, ale dělá, jako by je ani neměl! já nemám moc náročnou práci, pracují za mně většinou stroje, já jen chystám vzorky, ale někdo je musí vypnout, až skončí a vythodnotit výsledky, popř. zopakovat, když dojde k chybnému měření..takže tady těch 9 - 11h bývám pravidelně a než se došourám domů, je 17h. a to dělám ještě předsedu SVJ v baráku.ach jo!