Kvalita vzduchu v domácnosti

Kvalitu vzduchu v domácnostech neurčují žádné přesné normy, často se jedná pouze o subjektivní pocit a rozdílnou míru senzitivity na jednotlivé podněty. Zpozornět bychom měli ve chvíli, kdy se cítíme unavení, trpíme opakovanou infekcí dýchacích cest nebo máme alergii či astma.
Mezi nejčastější znečišťující látky, se kterými se můžeme v domácnostech setkat, patří pyl, spory plísní, prach, bakterie, viry a těkavé organické látky jako např. formaldehyd. Podle životního stylu to také mohou být zvířecí alergeny nebo cigaretový kouř. Velkou roli hraje i optimální vlhkost vzduchu, ta je doporučovány v hodnotách 40-60%. Přesušený vzduch z topení v uzavřených místnostech totiž nesvědčí dýchacím cestám, pokožce ani interiéru. Hodnoty vlhkosti nad 60% pak mohou podporovat růst plísní.
Co se dá dělat:
1. Pravidelné větrání – slouží k výměně vzduchu, odstraní se vydechovaný oxid uhličitý a obnoví kyslík
2. Pravidelný úklid – dochází k eliminaci usazeného prachu a jiných nečistot. Pozor ale na používané čistící prostředky, jejich výpary mohou být také zdrojem znečištění
3. Pořízení čističky vzduchu s plazmovým ionizátorem – spolehlivě odstraní všechny plynné i pevné škodliviny. Ionizátor obohacuje vzduch o ionty, ty nejen přispívají k pocitu čerstvého vzduchu, ale také dokáží ničit viry a bakterie.
4. Zjištění aktuální vlhkosti vzduchu
- Při hodnotách pod 40% pořízení kvalitního zvlhčovače vzduchu
- Při hodnotách nad 60% pořízení odvlhčovače
Čistička
Při výběru čističky vzduchu je nutné dbát především na její výkon, pro správnou funkci je nutné, aby se vzduch v místnosti vyměnil alespoň 3x za hodinu. Nezbytností jsou kvalitní filtry, v současné době patří ke špičce HEPA filtry s účinností až 99,97%. Užitečnou technologií, kterou ocení zejména lidé často nemocní, je např. PlasmaWave u čističky vzduchu WINIX. Tato technologie ničí nejen alergeny, ale také viry a bakterie a to působením kladných a záporných iontů.
Zvlhčovač
Také při výběru zvlhčovače vzduchu je důležitý jeho výkon. Ten by měl vždy odpovídat velikosti místnosti, kde chceme vzduch zvlhčovat. Vestavěný hygrostat dokáže sám hlídat vlhkost a udržovat ji na zvolené hodnotě. Důležitým příslušenství je v místech s tvrdou vodoudemineralizační filtr. A pozor také na čistotu vody v nádržce. Například antibakteriální stříbrná kostka u zvlhčovačů Stylies dokáže eliminovat až 600 druhů bakterií.
Odvlhčovač
Odvlhčovač by měl být v provozu v uzavřené místnosti, aby se dovnitř oknem nebo dveřmi nedostávala další venkovní vlhkost. Výkon odvlhčování se uvádí v litrech za den při teplotě 30 °C a 80% relativní vlhkosti vzduchu. Proto počítejte spíše s delší dobou odvlhčení, protože s poklesem vlhkosti klesá i výkon odvlhčovače.
10.3.2016 Rubrika: | Komentářů 3 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Kvalita vzduchu v domácnosti
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Nám kvalitu vzduchu doma hodně udává klimatizace. Nechávali jsme si dělat nedávno novou ( od firmy http://m-klima.cz ) , protože ta stará nám u dětí vyvolávala astma a nebylo to vůbec příjemné. Asi se tam usadili nějací nepléšáci a foukalo nám je to do éteru...
My máme taky čističku vzduchu. Nevěděla jsem, jestli bude fungovat, tak se mi za ní nechtělo dávat hodně peněz, tak jsem koupila použitou z https://domacnost.biginzerce.cz/klimatizace-cis-vzduchu/index-1.htm . Zapínáme ji skoro každý den. Hlavně přes zimu, když je hodně nemocí se čistička vzduchu vyplatí.
Takovou reklamu nacházím na letácích ve schránce....