Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

O chlup lepší život: Jak nemít domácnost plnou zvířecích chlupů

O chlup lepší život: Jak nemít domácnost plnou zvířecích chlupů

o chlup lepšíJste-li majitelem chlupáče, zvířecí chlupy v domácnosti pravděpodobně řešíte na denní bázi. Však je to neodmyslitelná součást života s vaším parťákem. Jaké jsou základní tipy pro snížení množství zvířecích chlupů a jaké jsou pokročilé techniky? Znáte vhodné materiály a nábytek pro domov s mazlíčkem? Zjistěte v článku.

 

Nerovný boj s chlupy

Domácí mazlíčci vnáší do domovů nejen radost a lásku, ale také spoustu chlupů. To je dáno tím, že srst mazlíčků se pravidelně obměňuje a staré chlupy jim vypadávají. Ty pak ulpívají na kobercích, nábytku a na oblečení. Nahromaděné chlupy a prach v kobercích a vybavení mohou způsobovat různé alergické reakce a respirační problémy.

Pravidelná údržba čistoty domova je tak klíčová pro zdraví a pohodu nejen vás, ale i čtyřnohého kamaráda.

 

Základní tipy pro snížení množství zvířecích chlupů v domácnosti

Pravidelné česání a kartáčování srsti snižuje množství zvířecích chlupů v domácnosti. Díky tomu odstraníte staré chlupy a předejdete tomu, aby se hromadily na kobercích a vybavení.

Pravidelně vysávejte abyste se zbavili většiny chlupů. Avšak není vysavač jako vysavač. Můžete zvážit nákup vysavače, který je speciálně navržen pro odstraňování chlupů (silný sací výkon, HEPA filtr pro zachycení alergenů a chlupů a speciální nástavce pro čištění koberců, pohovek a dalších povrchů).

Neuvažujete-li o investici do speciálního vysavače, použijte válečky či rukavice na odstranění chlupů. Tyto pomůcky se vyrábí z lepivého materiálu, který zachycuje chlupy, když přejedete po povrchu. Použitím rukavic zamezíte rozptylování chlupů a alergenů do ovzduší.

Můžete si také pořídit uklízecí sadu pro suchý i mokrý úklid všech podlahových povrchů, která místo klasického mopu využívá ubrousky zachycující prach, vlasy a chlupy. Ty pak jednoduše po uklizení vyhodíte i s nachytanými chlupy a dalšími nečistotami.

Perte pravidelně deky a povlečení, protože ty se často dostávají do kontaktu s chlupy a prachem. Dezinfekce na prádlo vám zajistí hygienickou čistotu již od 20 °C.

 

Pokročilé techniky

I když pravidelné kartáčování a vysávání jsou základem pro udržení domácnosti bez chlupů, existují pokročilé nástroje, jak zatočit se zvířecími chlupy.

Speciální vysavač na odstranění zvířecích chlupů

Parní čistič a kapesní parní čistič

Parní čističefungují na principu vysoké teploty páry, která rozpouští a odstraňuje i zaschlé nečistoty a bakterie. Pára vyčistí mnoho druhů materiálů a povrchů, proniká hluboko, likviduje viry, mikroby, roztoče, plísně a houby, ničí alergeny a nevíří prach a odstraňuje pachy. Navíc tyto čističe spotřebují méně vody, než byste spotřebovali při klasickém vytírání.

Robotické vysavače

Tento pomocník se stává stále oblíbenějším členem rodiny, a to z dobrého důvodu. Vysavač se vrhne do práce podle naprogramovaného dne a času. Lze jej ovládat pomocí aplikace a znatelně vám usnadní údržbu domova a. Zbavíte se díky němu chlupů a dalších nečistot, aniž byste se museli obtěžovat s ručním vysáváním.

 

Výběr vhodných materiálů a nábytku pro domácnost s mazlíčky

Pokud vlastníte sedací soupravu z přírodní kůže, máte tak trochu vyhráno. Jedná se totiž o kvalitní materiál, který je odolný proti protrhnutí vlivem drápků. Nanejvýš tak dojde jen k zevnímu porušení tohoto materiálu. Velmi zajímavá je pak technologie sedaček a křesel Aquaclean, kdy se počítá se znečištěním a údržba je velmi snadná.

Naopak se vyhněte materiálům jako volně tkané látky (tvíd, manchester), semiš a samet (těžký na údržbu, magnet na chlupy, nutná impregnace). Spíše vybírejte těsněji tkané látky, do kterých se drápkům nepodaří proniknout, přičemž taková látka zachytí i chlupy. V obchodech seženete speciální látky ideální při zvýšeném riziku znečištění. Tyto látky odpuzují nečistoty a údržba je díky nim nenáročná.

Laďte barvy sedaček a přehozů do srsti svého čtyřnohého kamaráda, aby chlupy nebyly tolik viditelné.

Zejména kočky mají zálibu zarýt drápky v sedačkách a křeslech. U některých koček stačí odlákat pozornost škrabadlem.

Aby vám dlouho vydržel jídelní stůl, je dobré zvolit stůl s kovovýma nohama. Mazlíčky totiž kov nepřitahuje. Vyberete-li stůl lakovaný epoxidovými prášky, prodloužíte interval opotřebení. Dřevěný stůl vybírejte z přírodních a hrubších struktur. Pokud zvolíte hladký povrch dřeva, velmi rychle se to na materiálu projeví.

Pravidelně vyčesávejte mazlíka a uklízejte svůj domov

Chlupy doma omezíte, když svého mazlíka budete pravidelně vyčesávat. Udržování čisté domácnosti je důležité pro celkovou pohodu vás i chlupáče. Nejen chlupy, ale i prach je nezbytné uklízet pravidelně. Pusťte se do úklidu s ekologickými prostředky bez chemických látek, které mohou být dráždivé jak pro vás, tak pro mazlíčka.

Lze využít i ruční pomůcky jako válečky a rukavice. Úklid zvířecích chlupů si můžete zjednodušit, pořídíte-li si speciální vysavač, parní čistič nebo robota. A jaké máte vy triky na tuto chlupatou záležitost?

 

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Komerční článek


10.5.2023   Rubrika:   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - O chlup lepší život: Jak nemít domácnost plnou zvířecích chlupů

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lucinka258
Lucinka258 - 20.6.2023 21:12

My máme taky doma psa, sice malého Jacka Russela Teriéra, ale i z něj je doma dost chlupů. Na sedačku nesmí, ale jinak jsou všude, tak jsem si koupila robotický vysavač z https://www.aztechnika.cz/roboti-pro-domacnost/roboticky-vysavac/ , který umí i vytírat a každý den luxuje a 2x týdně vytírá a máme doma čisto.

 
YXH
YXH - 16.6.2023 16:05

lenicka.zpevna: Porid si plysaka kravo

 
sharon
sharon - 20.5.2023 14:01

lenicka.zpevna: reklama na nehty tu není žádoucí.....smajlik - 63

 
lenicka.zpevna
lenicka.zpevna - 19.5.2023 8:04

Jo, ono když má doma člověk psa, tak to prostě nějaký ten chlup pustí. Proto ho máme venku a domů ho bereme jen výjimečně. To ten čas strávený uklízením chlupů raději strávím na modeláži nehtů u https://beautiful-me.cz/modelaz-nehtu protože podle mě pes patří na zahradu. Zvlášť, když se jedná o nějaké větší plemeno.

 
lenicka.zpevna
lenicka.zpevna - 19.5.2023 8:04

Jo, ono když má doma člověk psa, tak to prostě nějaký ten chlup pustí. Proto ho máme venku a domů ho bereme jen výjimečně. To ten čas strávený uklízením chlupů raději strávím na modeláži nehtů u https://beautiful-me.cz/modelaz-nehtu protože podle mě pes patří na zahradu. Zvlášť, když se jedná o nějaké větší plemeno.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78611.
    Archiv anket.