Baťovým kanálem do Strážnice
Veselí nad Moravou – Vnorovy – Strážnice. To je dnešní trasa naší plavby Baťovým kanálem.
Z Veselí nad Moravou zanedlouho doplujete do přístavu v obci Vnorovy. V přístavu je půjčovna lodí, občerstvení, umývárna, sprcha, wc a taky je zde možnost stanování a konání táboráků. V obci se nachází technická zajímavost, křižuje se zde řeka Morava s Baťovým kanálem. Dominantou pěkné slovácké obce je novobarokní kostel sv. Alžběty Durynské.
Ve Vnorovech, nedaleko plavební komory, se nachází naučná stezka Včelíny. Tak si zde můžete trochu protáhnout své tělo. Naučná stezka vede okolo slepého ramene řeky Moravy. Je lemována lužním lesem, najdete zde čápy bílé a volavky bílé, můžete taky spatřit ledňáčky říční a bobry evropské. Je tady ale taky dost komárů.
Tak zase zpátky na loď a již přijíždíte do přístavu ve Strážnici. Přístav má klasické vybavení, půjčovnu lodí, občerstvení, wc a sprchu. Městečko Strážnice vám nabídne mnoho turistických atrakcí. Ve strážnickém zámku, původně gotickém vodním hradu, který byl v 19. století přestavěn do dnešní romantizující podoby, si můžete prohlédnout vzácnou knihovnu s 13 tisíci svazky. Jsou zde umístěny mimo jiné cenné rukopisy, prvotisky a české tisky z 16. století. Na zámku se nachází taky unikátní sbírka lidových hudebních nástrojů, jediná svého druhu ve střední Evropě. V zámecké galerii se konají pravidelné výstavy, růžový, zelený a žlutý salonek slouží jednak k reprezentačním účelům, ale konají se zde také koncerty a nejrůznější programy. Zámek je obklopen anglickým parkem.
Ve Strážnici se nachází i skanzen – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. V barokní vstupní budově bývalého panského pivovaru byla zřízena stylová restaurace. Ve skanzenu se můžete seznámit se způsobem života a bydlením obyvatel Slovácka jak v horských oblastech, tak v nížině Pomoraví, kde se tradičně pěstuje vinná réva. V areálu muzea je umístěno více než šedesát objektů lidových staveb, najdete zde taky zahrady a vinohrady.
Na náměstí Svobody v barokním domě má sídlo městské muzeum, seznamující návštěvníky se strážnickým regionem. Konají se zde rovněž krátkodobé výstavy. Ve Strážnici je též několik hodnotných historických památek. Můžete si zde prohlédnout dominantu města, středověkou strážní věž z 15. století a v jejím sousedství barokní kostel sv. Martina. Pěknou barokní stavbou je kaple sv. Rocha. Na náměstí Svobody stojí historická radnice s menší věží. Na velmi pěkně upraveném sousedním Piaristickém náměstí naleznete krásný barokní dvouvěžový kostel Panny Marie s obrazem Madony s Ježíškem v průčelí. Kostel je začleněn do areálu budov bývalé piaristické klášterní koleje a gymnázia.
Nedaleko náměstí Svobody stojí část někdejší židovské čtvrti s klasicistní synagogou a židovským hřbitovem. Ze zbytku zdejšího městského opevnění jsou působivé zejména bašty městských bran Veselské a Skalické z druhé poloviny 16. století.
V letních měsících se můžete osvěžit na městském koupališti se dvěma bazény, toboganem a minigolfem. V blízkosti koupaliště se nachází autokempink.
Strážnice byla po celá staletí typickým zemědělským městem s vynikající lidovou kulturou a osobitým slováckým krojem. Zejména významná je zdejší tradice hudebního folkloru s cimbálovými muzikami. Ve Strážnici se proto již od roku 1946 vždy poslední víkend v červnu koná Mezinárodní folklórní festival v zámeckém parku a několika přírodních amfiteátrech. V době jeho konání je zde k vidění pestrá směsice krojů z nejrůznějších zemí světa a celá Strážnice žije lidovou muzikou, tanci a písněmi. Již 65. ročník Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice a 28. ročník festivalu Dětská Strážnice se konají ve dnech 24. – 27.6. 2010.
Na jednom z posledních úseků přirozeného toku řeky Moravy, mezi Strážnicí a Rohatcem, se na ploše přibližně 31 kilometrů čtverečních rozkládá přírodní park Strážnické Pomoraví. V meandrech řeky sice nesmí plout motorové lodě, ale můžete si zapůjčit třeba kánoe a poznávat krásy přírodního parku. V řece je čistá voda, najdete zde slepá ramena řeky, mokré louky a lužní les. V lužním lese rostou jasany, duby, olše a topoly, na písčitých březích řeky borovice. Jsou zde čápi i volavky, v písčitých březích řeky hnízdí břehule říční a můžete zde zahlédnout taky bobra. Jen tolik komárů kdyby zde nebylo. Přírodní park Strážnické Pomoraví představuje původní zachovalou lužní krajinu.
Fotografie pro náš seriál poskytlo Informační centrum Baťova kanálu - www.batacanal.cz .
Baťův kanál:
- Jsme v cíli. Poslední úsek Baťova kanálu.
- Baťovým kanálem za historií...
- Pokračujeme v plavbě Baťovým kanálem
- Otevření cyklostezky u Baťova kanálu
- Baťův kanál vás vítá. Právě vyplouváme.
7.5.2010 Rubrika: Cestování | Komentářů 4 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5

Diskuse ke článku - Baťovým kanálem do Strážnice
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Plavila som sa Batovym kanalom, rychlostou asi 8 km za hodinu, dalo sa pozriet okolie, bolo to zaujimave a pekne. Odporucam aj pre rodinu s detmi. Krasny vylet.

Chtěla bych vidět všechno,ale.....

Hned bych jela

Ve skanzenu ve Strážnici jsem byla před pár lety a moc se mi tam líbilo - nejvíc mě zaujaly malé chaloupky, ve kterých žily početné rodiny i s domácím zvířectvem. A vůbec to bylo moc pěkné a poučné.