Dvě důležité rady pro používání klimatizace v létě
V uzavřeném autě dosahuje teplota na slunci i 70 stupňů Celsia. Pro srovnání: je to teplota jen o něco málo nižší, než bývá v sauně. A jako taková může ohrozit vaše zdraví. Snižování takové teploty je proto jistě žádoucí. Nikoli však klimatizací nastavenou na 18 stupňů!
Pravidla správného používání klimatizace:
- Teplotní rozdíl mezi teplotou venkovní a vnitřní by neměl přesáhnout 6 stupňů. Vyšší rozdíly škodí nejen astmatikům, ale i zdravým lidem. Nadměrné a časté střídání teplot navíc vede k nachlazení. Vzduch z klimatizace je často i velmi suchý, takže vysušuje sliznice. Kombinace chladu a sucha dráždí průdušky astmatiků. Kašel a dušnost jsou nepříjemnou komplikací cesty pro pasažéry, osudné se mohou stát, pokud postihnou řidiče.
- Nepodceňujte péči o vzduchotechniku – její čistota i čistota filtrů je velmi důležitá. Ať už v autě jezdíme denně, nebo patříme spíše ke svátečním řidičům či spolucestujícím, je nutné čistit vzduchotechniku a měnit filtry aspoň jednou za 6 měsíců. Jinak hrozí množení bakterií a plísní. Jejich spóry jsou potom vmetávány přímo do kabiny. Astma spojené s alergií na plísně patří k závažnějším typům, je často obtížně léčitelné a potíže pacientů jsou celoroční. Kromě průdušek je drážděna i nosní sliznice a oči. Ucpaný nos, kýchání, rýma, svědění a pálení a slzení očí snižují výkon a pozornost řidiče i posádky.
Některé léky užívané k léčbě alergie mají jako vedlejší účinek ospalost. Pro řidiče je to velkou nevýhodou. Snažte se proto zbytečným reakcím a jejich následné léčbě vyhnout třeba právě správným používáním klimatizace.
Pozor na větrání
V autech, které klimatizace nemají, je jediným způsobem ochlazení větrání. Pro pylové alergiky v sezoně to ale může být velmi nepříjemné a vystavuje je to velkým množstvím pylových alergenů. Pro ně je klimatizace nezbytná. A při dodržení výše uvedených pravidel také přínosná.
(van)
Zdroj: www.bez-alergie.cz
4.8.2010 Rubrika: Cestování | Komentářů 16 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Dvě důležité rady pro používání klimatizace v létě
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Tak my třeba doma ani klimatizaci nemáme. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jestli ji nekoupit alespoň do ložnice v patře, protože tam přes léto bývá nejhůř. Nakonec to ale není potřeba. Místo klimatizace jsme pořídili plissé rolety na střešní okna z https://www.zebra-shop.cz/stresni-plisse-zebra/ a funguje to lépe než jsem čekala. Pokud člověk nechá přes den zataženo, tak je v ložnici večer příjemný chládek.
Myslím si, že takové rady se ještě budou dost hodit. Díky mockrát. :) My teda bohužel ještě klimatizaci doma nemáme, ale než začnou venku být vedra, tak bychom ji chtěli pořídit. Dívala jsem se po nějakých firmách a zatím to vypadá tak, že si ji necháme udělat od https://www.e-klimasplit.cz/klimatizace-montaz/ protože ti jsou schopní dodat klimatizaci a ještě ji namontovat. :)
Já jsem dlouhou dobu přemýšlela jestli mít doma klimatizaci nebo ne. Když jsem to navrhla u manžela, tak se toho chytnul. Půjčil si na víkend lešení v Praze u firmy https://pronajemlesenicz.cz/ a klimatizaci nám na dům sám namontoval
Prodávají se na to speciální přípravky, pomocí kterých to pak pohodlně zvládnete doma sám. Já si na to koupil přípravek od https://www.halbich.cz/gs27-air-con-sanitizer-150ml/ , kupuji u nich přípravky na mytí interiéru i exteriéru, které jsou velmi kvalitní. Dezinfikátor dokázal klimatizaci pročistit a zároveň v ní zanechal i velmi příjemnou vůni.
Jak ji tedy udělat správně?
Dezinfekce klimatizace, pokud ji uděláte správně, dokáže zničit plísně a bakterie v klimatizaci, takže dokáže potom i zlikvidovat nepříjemný zápach.
Ahoj, prosím máte někdo zkušenost s dezinfekcí klimatizace v autě? Pomohlo to od zápachu?
Ahoj, jestli mohu mluvit třeba za naší rodinu, tak nám velice pomohla multi split klimatizace ze stránek https://www.baxx.cz/multi-split-klimatizace/ ... Jedná se o takovou klimatizaci, která Vám sice ochladí místnost v létě, ale její velikou výhodou je to, že nefouká, takže se nemusíte nachladit, což si myslím, že je velice fajn!
Podle mého názoru dost užitečné rady. To se bude ještě hodit, protože letos máme taky v plánu klimatizaci pořídit. Vidíme to na takovou tu klasickou velkou. Už jsem se dívala po nějakých firmách, které je dodávají a zaujala mě tato: https://www.m-klima.cz/
My máme klimatizaci nejen v autě, ale i doma. Máme tuto https://www.vzdusin.cz/mobilni-klimatizace/Mobilni-klimatizace-Olimpia-Splendid-Dolceclima-plus a léto s ní bylo naprosto v pohodě. Během chvíle nám byt vychladila a navíc je tichá, takže jsme skoro vůbec nevěděli, že je zapnutá.
Na klimatizaci jsme s dětmi už všichni zvyklí z domova, protože tam nám přes letní měsíce jede opravdu naplno ;-) Navíc jsme si teď pořídili domů měřič tepla od http://www.mereni-tepla.cz/mereni-tepla , takže máme dokonalý přehled o tom, jaká teplota v našem bytě panuje :-)
jj, nachlazení může být problém, ale co takhle dělené klimatizace?
http://www.kskpraha.cz/klima-delene.html
Ja teda z klimatizace na nachlazeni trpim, nenadelam nic:o( Takze s clankem v zasade souhlasim... A nedam dopustit na Preventan, trochu mi pozvedl imunitu na boj s klimatizaci
Linda: Taky by mě zajímalo, kam na tyhle nesmyslný rady ohledně maximálního šesti stupňového teplotního rozdílu chooděj. Pokud je venku 36°C ve stínu, tak si mám klimatizaci nastavit na 30°C? Jak mi pomůže soustředit se na řízení, když budu lapat po dechu horkem úplně stejně jako venku. Nastavuju si klimatizaci na 22-23°C a v horkých dnech jsem vděčná, že ji v autě mám a že aspoň pár minut během dne strávím někde, kde je snesitelně.
Linda: plný souhlas z klimošky v autě jsem nemocná nikdy nebyla ani moje rodina mám nastaveno na 22°C