Český les. Výlet s pořádnou dávkou historie.
Ze Stříbra pojedete do městečka Bor. V Boru stál středověký vodní hrad již v polovině 13. století. Zdejší panství bylo ve vlastnictví starobylého českého šlechtického rodu Švamberků od poloviny 13. století až do poloviny 17. století. Počátkem 16. století byl hrad přestavěn v pozdně gotickém slohu a z této doby se zachovala typická válcová věž s vysokou cihelnou helmicí. V 19. století byl hrad přestavěn na novogotický zámek. Staré budovy byly ozdobeny množstvím cimbuří, věžiček a střílen. Po dlouhodobé rekonstrukci zámku zde byla v roce 2003 zpřístupněna prohlídková trasa.
V kapli sv. Vavřince je pěkná renesanční výmalba. Ve Švamberském sále se nachází zbrojnošská síň s replikami dobových zbraní a zbroje, s dobovým nábytkem, keramikou, sklem a cínovým nádobím. Na zámku si taky můžete prohlédnout galerii jeho posledních majitelů, šlechtického rodu Löwestein – Wertheim s ukázkou dobového mobiliáře. Ze zámecké věže je pěkný pohled na Český les. Na zámek navazuje zámecký park s barokní loretou, Labutím rybníkem a cennými dřevinami. V městečku, na náměstí Republiky stojí barokní kostel sv. Mikuláše s barokními nástěnnými malbami. Na náměstí stojí taky hodnotné měšťanské domy a barokní radnice se sochou Panny Marie.
V Borské aleji rostou památné stromy. Takových alejí v naši zemi už mnoho není. Silnici na stráž lemuje více než stovka starých dubů letních.
Z Boru se vydáte do městečka Přimdy. Přimda, původně celní osada, která se vyvinula z podhradí hradu Přimda, ležela na jedné z nejvýznamnějších obchodních cest, takzvané Norimberské stezce. V roce 1331 byla Přimda českým králem Janem Lucemburským povýšena na město.
V městečku na náměstí stojí vzácný románský kostel sv. Jiří, ve kterém na konci 19. století působil jako farář spisovatel a národopisec Jindřich Šimon Baar. Před kostelem najdete sochu sv. Jana Nepomuckého.
Románský hrad Přimda se vypíná nad městečkem na vrchu Přimda 848 m n. m. Je považován za druhý nejstarší hrad v ČR po Pražském hradu, vždyť první údaj o hradu se podle Kosmovy kroniky vztahuje již k roku 1112.
Ve 12. až 14. století patřil mezi nejvýznamnější české královské hrady. Zde byl taky vězněn přemyslovský kníže Soběslav II. nebo pozdější král Přemysl Otakar II. Hrad byl ve středověku rovněž sídlem loupežníků.
Na konci 16. století jeho význam upadl a hrad Přimda se postupně stal zříceninou. Z románského hradu se zachoval zbytek mohutné obytné hranolové věže, část bašty a zbytek opevnění. Kolem této zříceniny hradu se na ploše 32 hektarů rozkládá stejnojmenná rezervace Přimda. Je to smíšený pralesovitý porost s převahou buků, klenů a javorů.
V městečku se taky nachází krytý plavecký areál s plaveckým bazénem, tobogánem, dětským brouzdalištěm, dětskou skluzavkou, vodním hřibem, vířivkou, občerstvením, fitness centrem a soláriem.
Průmyslová výroba se v městečku nerozvinula. Díky tomu se zde udrželo čisté prostředí a krásná příroda, vhodná k výletům, rekreaci a turistice.
6.8.2010 Rubrika: Cestování | Komentářů 2 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3,1/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Český les. Výlet s pořádnou dávkou historie.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Tak snad se někdy podívám....
Na Přimdě jsme byli asi před 2 roky - je to hezká procházka a nahoře pěkný rozhled. Cestou zpátky jsme nevynechali ani plavecký areál - sice nic moc velký, ale zato jsme tam byli skoro sami