Znáte Aglájino údolí?
Z Přimdy pojedete do Tachova. První písemná zmínka o románské osadě Tachov na řece Mži, která ležela na důležité Norimberské stezce spojující Čechy s obchodními centry Bavorska, pochází již z roku 1115.
V sedmdesátých letech 13. století zde český král Přemysl Otakar II. zakládá královské město obehnané hradbami se středověkým hradem, které je písemně doloženo k roku 1285.
Na náměstí Republiky a v přilehlých ulicích se z původní městské zástavby dochovalo několik domů s gotickými jádry a renesančními štíty. Na náměstí najdete taky empírovou kašnu. V Zámecké ulici u řeky Mže stojí klasicistní zámek, který byl přestavěn z původního středověkého hradu. Zámek, který byl v sedmdesátých letech 20. století nákladně rekonstruován, je sídlem městského úřadu a je obklopen zámeckým parkem.
K zdařile opraveným městským památkám patří taky renesančně – barokní Hausmannův mlýn, nacházející se nedaleko zámku. Mlýn je opatřen renesančními štíty a mlýnským kolem. V Kostelní ulici stojí gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie s mohutnou hranolovou věží.
Na třídě Míru se nachází bývalý gotický, barokně přestavěný, františkánský klášter s kostelem sv. Máří Magdalény a sv. Alžběty, který je sídlem muzea Českého lesa. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout kostel sv. Máří Magdalény a sv. Alžběty, křížovou chodbu, refektář s nástěnnými malbami a gotickými plastikami, dále muzejní expozici o historii a národopisu regionu a přírodě Českého lesa. Je zde i funkční orchestrion a také sousoší Poslední večeře Páně v životní velikosti.
Kdo si chce vytvořit reálnou představu o středověkém opevnění města, měl by rozhodně zavítat do Tachova. Zdejší městské hradby z poloviny 14. století patří k nejzachovalejším v naši zemi. Hradby lemují obvod historického jádra města souvislým pásem. Jsou až 8 m vysoké a jsou opatřeny 16 hranolovými věžemi.
Na severním okraji města na návrší stojí mohyla, která byla odhalena v roce 1948. Tato mohyla je místem posledního odpočinku 232 obětí pochodu smrti, který procházel územím Tachovska na konci druhé světové války.
Přes údolí řeky Mže, na protilehlé straně, na kopci Vysoká byl v roce 1971 odhalen památník bitvy u Tachova z 4. 8. 1427, ve které husité vedeni Prokopem Holým porazili křižáky v pořadí IV. křížové výpravy proti husitům.
V pěkném Aglájině údolí, na pravém břehu řeky Mže, se nachází osada Světce, která je součástí Tachova. Zde stojí bývalý klášter paulánů s klášterním kostelem Čtrnácti svatých pomocníků. Klášter včetně klášterního kostela je částečně ve zříceninách, větší část kláštera byla pěkně opravena a je sídlem dvou středních škol a domova mládeže. V osadě Světce najdete taky krásně zrekonstruovanou novorománskou jízdárnu, která je po Vídeňské jízdárně největší ve střední Evropě.
Z Tachova se vydáte do obce Halže. V Halži stojí nový areál Vesnického muzea, ve kterém si můžete prohlédnout starou zemědělskou techniku a nástroje a součástí muzea je i kaple sv. Jana Nepomuckého. V Halži taky končí naše putování po Českém lese.
13.8.2010 Rubrika: Cestování | Komentářů 3 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3,1/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Znáte Aglájino údolí?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Priznam se, neznam. a to jsem bydlela dost blizko, ve Varech. Ostuda co? Ale pokusim se napravit pri pristi navsteve.
Já se přiznám, že neznám ani údolí, ani tyto končiny. Snad to někdy napravím
Děkuju!
Tachovsko je moje srdeční záležitos. Narodila jsem se v Plané a dětství prožila v Tachově. Mám zde babičku a dodnes tíhnu k tomuto kraji. Krásné zavzpomínání při pátku 13.
A moje odpověď: Ano, znám Aglájino údolí.