Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak přežít dlouhou cestu v letadle

Jak přežít dlouhou cestu v letadle

Létání znamená pro mnoho z nás jedinečný a vzrušující zážitek. Cestování v oblacích nás láká a fascinuje zároveň. Na druhou stranu, ve spoustě lidí, a není jich málo, vzbuzuje respekt a nezřídka také strach. Nejsou to přitom jen katastrofické představy, co některé z nás od cestování letadlem odrazuje. Svou roli hrají také obavy ze zdravotních komplikací během letu a z tělesného a duševního nepohodlí. Stačí přitom pár základních pravidel, a i ten nejdelší let může proběhnout bez jakýchkoliv problémů. Přinášíme Vám pár rad a tipů, jak vyzrát na letadlo, se všemi jeho nástrahami.

Pokud jste zdraví a netrpíte v době letu žádnými zdravotními komplikacemi, postačí, budete-li dbát na tři základní a jednoduchá pravidla, která vám cestování letadlem usnadní.

Žádný alkohol, prosím…

Pravidlo číslo jedna zní nekompromisně: co nejméně alkoholu před letem i během něj. Je pravda, že pro spoustu cestujících popíjení alkoholu na palubě k létání prostě patří. Pro některé je to způsob, jak si let zpříjemnit, jiní si tím dodávají kuráž. Pravdou však také je, že alkohol velmi silně dehydratuje, což v 10 tisících metrech nad zemí a v suchém prostředí letadlové kabiny platí několikanásobně. Pokud přeci jen neodoláte pokušení, doplňujte pravidelně tekutiny čistou vodou, a to co nejčastěji, zejména pak na dlouhých letech. Totéž platí pro kávu a dokonce i čaj. Silná káva může fungovat zejména během nočního letu jako vítaný zdroj energie, nicméně i tady je třeba pamatovat, že po každém šálku kávy by měla následovat sklenice vody. „Palubní personál o zvýšené potřebě vody v letadle samozřejmě ví, proto na našich dlouhých letech několikrát prochází uličkou a všem cestujícím nabízí vodu či džus. Pokud budete potřebovat pít častěji, jednoduše o nápoj požádejte. Pro naše letušky je to naprostá samozřejmost, která patří k základům palubního servisu během každého letu,“ říká Anna Ingham-Grant z British Airways.

V business třídě některých leteckých společností (například třída Club World British Airways) je cestujícím volně přístupný velký bar, kde se mohou sami podle potřeby obsloužit a občerstvovat.

Pravidelným přísunem tekutin se vyhnete mnoha nepříjemnostem, třeba silné bolesti hlavy, dýchacím obtížím, ale také snížíte riziko vzniku nebezpečné trombózy. Všeobecně se doporučuje příjem čisté vody (bez bublinek) v množství 200 ml na každou hodinu letu.

Syndrom ekonomické třídy

Velkým strašákem na dlouhých zaoceánských letech je tzv. syndrom ekonomické třídy. Nejde o nic jiného, než o trombózu, či krevní sraženinu. Ta může mít při svém vzniku fatální následky. Vznikem krevních sraženin dochází v extrémních případech k ucpání cév a přerušení krevního oběhu. Sraženina se také při pohybu může dostat do plic a způsobit tak plícní embolii. Jak krevní sraženiny vznikají? Velmi jednoduše: dlouhodobým strnulým pobytem ve stísněném prostoru, nevhodným oblečením, dehydratací a sníženou tenzí kyslíku. Riziko vzniku se samozřejmě zvyšuje s věkem. V případě cestování se za rizikový považuje každý let delší než 4 hodiny. Prevence vzniku je přitom velmi snadná: volné a lehké oblečení, dostatečný přísun nealkoholických nápojů a cvičení. Pohybujte se po letadle dle možností, nicméně co nečastěji. Postavte se a protáhněte ruce a nohy alespoň jedenkrát do hodiny. Projděte se několikrát uličkou v letadle. V sedě se snažte protahovat nohy a cvičte prsty. K zajištění pohodlí během dlouhého letu existuje také série cviků, kterými protáhnete nejen nohy, ale také trup, paže a krk. Pár jich najdete například na stránkách www.ba.com. Celou řadu užitečných rad a popsaných cviků inspirovaných pilates naleznete v případě British Airways také přímo na palubě v in-flight magazínu, v kapitole Well Being. Společnost British Airways také natočila krátký instruktážní film, kde jsou všechy zásady zdravého cestování v letadle, včetně cvičení, názorně popsány a předvedeny. Film je pouštěn cestujícím ve všech třídách na všech dálkových letech.  

Pokud je u vás riziko vzniku krevní sraženiny vyšší, pořiďte si kompresivní punčochy, které udržují správné proudění krve a zabraňují také vzniku otoků na kotnících.

Letecké společnosti se v posledních letech snaží výrazným způsobem zlepšovat podmínky cestování i v ekonomické třídě. „Již několik let nabízíme cestujícím na dálkových letech prémiovou ekonomickou třídu, tzv. World Traveler Plus, která představuje větší pohodlí, než ekonomická třída. Každý cestující má k dispozici modernější, ergonomicky tvarovanou sedačku, mnohem více prostoru a také připojení na internet,“ říká Anna Ingham-Grant z české pobočky British Airways. „V plánu však máme také celkovou modernizaci klasické ekonomické třídy,“ říká paní Anna.

Co na sebe

Poslední základní radou, jak se připravit na dlouhý let je pohodlné oblečení a obutí. Vždy volte oděv, který je volný a ve kterém se cítíte dobře. Nemějte obavy, že by vám byla během letu zima. „Každý cestující na našich dlouhých letech dostane ihned po nástupu do letadla přikrývku, v ekonomické třídě je to deka s polštářem, v business třídě dokonce silnější prošívaná deka,“ říká paní Anna z British Airways.

KRÁTKÝ PŘEHLED ZÁKLADNÍCH CVIKŮ NA DLOUHÝCH LETECH

 

SEĎTE SPRÁVNĚ


Umístěte polštář mezi vaše záda a opěradlo, a to do místa nad křížem, kde se tělo obvykle opěradla nedotýká. Tím podpoříte přirozené prohnutí páteře. Snažte se nekřížit nohy – podpoříte tím správné držení těla a vylepšíte si krevní oběh. Snažte se sedět rovně, jako by vás někdo vytahoval za hlavu, tak aby byla hmotnost vašeho těla rozložena rovnoměrně. Ramena nechte uvolněná. Snažte se uvědomit si hluboké abdominální svaly, které podpírají páteř. Nadechujte se vědomě do podbřišku. Při výdechu se snažte vědomě stlačit svaly podbřišku směrem k páteři. Nyní dýchejte normálně, ale snažte se držet svaly podbřišku zpevněné.

KROUŽENÍ RAMENY
Posaďte se vzpřímeně, ale trochu si poposedněte dopředu. Nyní zdvihněte ramena směrem k uším, potom je obloukem vraťte do výchozí pozice. Představujte si, že v ose obou ramen máte tužky a musíte kreslit velká kola. Toto cvičení opakujte šestkrát. Potom zdvihněte ramena k uším a poté je spusťte do výchozí pozice, toto opakujte šestkrát.

PROCVIČOVÁNÍ KRKU
Posaďte se vzpřímeně tak, aby vaše hlava spočívala na opěrce. Potom hlavu zlehka otáčejte na jednu stranu. Nepoužívejte sílu. Poté ji vraťte zpět. Cvičení několikrát opakujte. Snažte se držet ramena uvolněná.

PROCVIČOVÁNÍ KOTNÍKŮ
Posaďte se vzpřímeně. Umístěte polštář nejprve pod pravé stehno před koleno. Váhu těla udržujte rozloženou na obě nohy. Snažte se kroužit pravým chodidlem, a nohu se snažte držet nehybnou. Proveďte deset kroužení každou nohou na obě strany.

PROCVIČOVÁNÍ VE STOJE
Postavte se do uličky. Rozkročte se asi na úroveň svých boků. Postavte se na špičky. Vraťte se na paty a pokrčte kolena, paty přitom zůstávají na podlaze, nezvedáte je, trup držte vzpřímený. Dbejte na to, abyste se při cvičení neprohýbali v bedrech a nevychylovali chodidla ani dovnitř, ani ven. Vraťte se do výchozí pozice a opakujte desetkrát.

přežít dlouhou cestu v letadlePROCVIČOVÁNÍ LÝTEK
Posaďte se vzpřímeně, chodidlo zasuňte o trochu více pod sedadlo tak, aby bylo v jedné ose s kolenem a holení. Stáhněte prsty u nohou k sobě a snažte se je protáhnout tak, že je opřete o podlahu a zatlačíte směrem dopředu. Počítejte do pěti a povolte. Nyní zatlačte do podlahy patou a počítejte do pěti. Je nutné držet chodidlo, holeň a koleno v jedné ose. Cvik několikrát opakujte, měli byste jej cítit hluboko uvnitř lýtka.

 

A na závěr něco pro budoucí maminky…

V případě cestování se neustále vedou debaty o tom, zda je pro těhotné ženy létání bezpečné či nikoliv. Všeobecně se těhotenství nepovažuje za překážku při cestování letadlem, nicméně je třeba postupovat opravdu s rozmyslem. Let je doporučeno absolvovat nejpozději 36. týden nebo 32. týden v případě dvojčat. „Je možné, že po 28. týdnu se budete muset těhotná žena na palubě prokázat lékařskou zprávou s uvedeným plánovaným termínem porodu, která potvrdí, že těhotenství není rizikové,“ říká Anna Ingham-Grant z British Airways.

Redakce


24.8.2011   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 11   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak přežít dlouhou cestu v letadle

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Kadla
Kadla - 24.8.2011 16:03

Milda3: smajlik - 16

 
Milda3
Milda3 - 24.8.2011 15:38

Kadla: nojono,ale to pak chce se naučit létatsmajlik - 68

 
Kadla
Kadla - 24.8.2011 12:32

majucha: A když je okénko v letadle zašprclé a nejde otevřít, tak trocha semtexu to spraví smajlik - 42

 
catcat
catcat - 24.8.2011 11:26

majucha: jo a ve stanici se jít projítsmajlik - 42

 
štoudev
štoudev - 24.8.2011 11:12

Nejjednodušší je prostě otevřít okénko, trochu to tam nechat proluftovat a strčit hlavu na čerstvý vzduch.smajlik - 42

 
catcat
catcat - 24.8.2011 11:07

za měsíc mě čeká dálkáč, člověk do sebe lije vodu jak o život, občas to pak přerušit kvalitním vínkem je nakonec nezbytnésmajlik - 27

 
Linda
Linda - 24.8.2011 9:18

Krátky lety do 3 hodin neresim, stejne vetsinu prospim. Delsi napr kdyz jsme leteli do australie 26 hodin to dalo telu zabrat. Leteli jsme s BA a dostali jsme deky a zdravotni ponozky hned pri nástupu do letadla, celou cestu nás napájeli a krmili, takze nakonec nás tim nutili i k pohybu, protoze jsme pár hodin strávili ve frontách na wc smajlik - 16. Asi je blby kdyz clovek sedi sám uprostred mezi cizimi lidmi, to se moc protahovat nemuze, nás bylo 5, takze jsme tak nejak poruznu polehávali po sobe, protahovali koncetiny, obcas vrazili nohu za krk.... proste pohoda. Cestou domu jsem mela prisernou touhu natáhnout se, uz mi zádná poloha nevyhovovala a doslova jsem snila jak si lehnu a natáhnu celé telo v jedné rovine.
Za tyden me ceká 5,5hodiny na kanáry, to je tak akorát na preziti bez uhony.

 
loupák
loupák - 24.8.2011 8:15

Šmarjá,jsem ani netušila,že mi hrozí embóliesmajlik - 6...jsem jedna z těch co má strach z létání,sice téměř každý rok tím procházím,ale nadšená z toho fakt nejsemsmajlik - 66....moje poloha při letu je strnulá a můj pohled se upírá jen k obrazovce s detailama letu a odpočítáváním času doletu do cílové stanicesmajlik - 80...nic nepiju,nejím,nespím....mám to od té doby co lítáme se synátorem...za svobodna jsem letěla do Thajska a to byla jiná,celou cestu jsme popíjeli šáňosmajlik - 38,páč jsme letěli v právě zmiňované business třídě,to byla 14ti hodinová pařba...inu mládí nic netrápí,dnes se mi tomu nechce ani věřitsmajlik - 71

 
Kadla
Kadla - 24.8.2011 7:25

Už jsem dlouho neletěla, ale dříve jsem vždycky hrozně trpěla nedostatečným prostorem na nohy...To se mi stává nejen v letadle, ale i v dálkových autobusech. Nedejbože, když musím cestovat delší dobu..

 
dadka
dadka - 24.8.2011 6:30

Cestuji často a daleko. Když je v letadle dost neobsazených míst a podaří se mně "ukořistit" třeba 3 volná sedadla vedle sebe, většinu letu prospím. Pokud ne,dostatečné pití vás nutí často na WC, přitom se projdu po letadle.Nejlepší jsou sedadla první do uličky, nemusíte pořád žádat sousedy o uvolnění, nebo jen dvě sedadla vedle sebe.

 
YXH
YXH - 24.8.2011 5:38

Dostatek tekutin podporuje zdravi dvakrat, hydratace a dostatek pohybu na zachod. smajlik - 68

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 79105.
    Archiv anket.