Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Bratislava, dřívější hlavní město uherského království

Bratislava, dřívější hlavní město uherského království

Bratislava, toto překrásné město ležící na řece Dunaji je hlavním městem Slovenské republiky. Na významné křižovatce starých obchodních cest, a to podunajské a staré jantarové, stálo u frekventovaného přechodu přes Dunaj již v 1. století př. n. l. významné keltské středisko a v 9. století n. l. pak důležité sídliště Velkomoravské říše.

Hrad je zde poprvé zmiňován v roce 907 v souvislosti s bitvou Maďarů s Bavory. Město se vyvinulo z osad pod Bratislavským hradem. V roce 1291 dostala Bratislava od uherského krále Ondřeje III. výsady svobodného královského města a ve 14. století již byla obehnána hradbami. Rozvojem obchodu a umění ve 14. a 15. století dosáhla Bratislava svého největšího rozkvětu ve svých středověkých dějinách. V roce 1436 císař Zikmund Lucemburský uděluje městu další významná privilegia a roku 1465 zde král Matyáš Korvín zakládá univerzitu, Akademii Istropolitanu, která zanikla po roce 1490.

bratislavaPo vítězné bitvě u Moháče v roce 1526 si Turci otevřeli cestu do střední Evropy a po obsazení Budína, tehdejšího hlavního města uherského království, se v letech 1536 až 1783 stává hlavním a korunovačním městem uherského království právě Bratislava. V 17. a 18. století se do Bratislavy stěhovala v hojné míře šlechta, pro kterou se stavěly nové paláce. Zejména za panování císařovny Marie Terezie ( 1740 – 1780) dochází k velkému rozvoji města. Tehdy byly zbourány městské hradby, vyrostly nové přepychové paláce a rozvíjejí se bratislavská předměstí. Koncem roku 1805, po bitvě tří císařů u Slavkova, byl ve městě podepsán Bratislavský mír.

V roce 1919 se Bratislava stává součástí nově vzniklého státu Československa a de facto i hlavním městem Slovenska. V roce 1968 došlo k vytvoření federace dvou republik České a Slovenské a k 1. 1. 1993 vzniká samostatný stát Slovenská republika, jehož hlavním městem se stala Bratislava.

 

Zítra vás pozveme na návštěvu bratislavského hradu.

Jiří Glet


3.10.2011   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bratislava, dřívější hlavní město uherského království

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jarča*
Jarča* - 3.10.2011 13:14

marukralova: to je pěkná nabídkasmajlik - 47 Přes Bratislavu jsem jen projížděla, nebyl čas se zastavit, snad se tam ještě někdy dostanu.

 
marukralova
marukralova - 3.10.2011 11:50

som učiteľka na strednej škole v bratislave, so žiakmi štvrtý rok vediem krúžok mladých sprievodcov, ponúkame sprevádzanie hlavným mestom slovenska, samozrejme zadarmo, ak bude mať niekto cestu do bratislavy, radi vás privítame

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 79105.
    Archiv anket.