Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Lázně, kam jezdila císařovna Sisi

Lázně, kam jezdila cíařovna Sisi

Patříte k milovníkům lyžování a přemýšlíte, kam v letošní zimní sezóně vyrazíte? Máme pro vás dva tipy na skvělou zimní dovolenou v italských Alpách. Kromě lyžování zde můžete navštívit a zajímavá historická místa či si krásně odpočinout a načerpat síly v termálních pramenech.

Bolzano, půvabné historické městečko

Bolzano je hlavním městem jižního Tyrolska, alpské oblasti v severní Itálii. Město leží na soutoku řek Adiže, Isarco a Talvera mezi horskými velikány. Ve starém městě na hlavním náměstí stojí pěkný gotický, cihlový Dóm bolzanoNanebevzetí Panny Marie ze 14. století s věží a barevnou cihlovou střechou. V letních měsících je náměstí plné květin, jsou zde i palmy a  kavárny s letními předzahrádkami.

Z náměstí, na kterém je pěší zóna, se rozbíhají uličky lemované měšťanskými domy s malovanými štíty a podloubími chránícími před ostrými slunečními paprsky. Ve městě najdete taky dominikánský a františkánský kostel, zámek Marecchio a hrad Roncolo. V Bolzanu si přijdou na své taky labužníci, na zdejším Ovocném trhu se v létě denně prodává čerstvé ovoce a zelenina, na podzim zase výtečné horké jedlé kaštany a v zimě zde můžete ochutnat báječné svařené víno.

Z Bolzana jede taky lanovka na náhorní plošinu pro horou Rittner, která se zdvíhá nad městem do výšky 2260 m. n. m. Z náhorní plošiny ve výšce 1200 m. n. m. je pěkný výhled na město a půvabnou alpskou krajinu.

 

Merano. Zdejší lázně si oblíbila i císařovna.

Starobylé město Merano leží na říčce Passer v alpské oblasti, v jižním Tyrolsku , v severní Itálii. Historické jádro města si zachovalo středověký ráz s úzkými uličkami, podloubími a starými měšťanskými domy. Ve městě stojí gotický Mikulášský dóm s kaplí sv. Barbory. V 19. století vešel ve známost léčivý účinek místních termálních meranopramenů a velmi příjemné podnebí. Z města se staly proslulé lázně, do kterých začaly jezdit významné osobnosti z celé Evropy.

Zdejší lázně si taky velmi oblíbila manželka rakouského císaře Františka Josefa I. císařovna Alžběta, zvaná Sisi. Ve východní části města stojí uprostřed krásných zahrad zámek Trauttmanstorff, na kterém pobývala císařovna Sisi. Na zámku je umístěna expozice věnovaná turistice v jižním Tyrolsku. V zámeckých zahradách se nachází množství květin a rostlin z celého světa, jsou zde promenády, pavilony a malá ZOO, ve které si děti mohou pohladit zvířátka. Na kopci nad městem stojí hrad Tirolo, který dal název celému kraji. Hrad byl postaven v polovině 12. století a je charakteristický svou mohutnou hranolovou věží . Na hradě Tirolo má sídlo známé vlastivědné muzeum, ve kterém se seznámíte s dějinami a kulturou jižního Tyrolska.

Jiří Glet


16.12.2011   Rubrika: Na výlet do ciziny   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Lázně, kam jezdila císařovna Sisi

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Světlonoska
Světlonoska - 16.12.2011 23:20

V těch mistech jsme kdysi cestovala,je to krásný krajsmajlik - 94Jen ej to pro nás jaksi z rukysmajlik - 39

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78564.
    Archiv anket.