Lochneská příšera. Skutečnost, nebo výmysl?
Dnes se společně vypravíme na takový malý, strašidelný výlet. Pojedeme až do Skotska, kde v jezeře Loch Ness údajně žije obrovitá, zlá příšera, která žere lidi... Co myslíte, je to pravda, nebo je její existence pouhým výmyslem, výsledkem bujné fantazie, či dokonce mistrně zvládnutým obchodním tahem?
Možná že od každého trochu. V každém případě je lochneská příšera největším skotským cestovatelským tahákem. Každoročně sem přijíždějí zástupy turistů, ověnčených nejmodernější fotografickou technikou. Všichni do jednoho doufají, že to budou právě oni, komu se podaří podobu tajemné příšery zdokumentovat.
První zmínky o Lochnesce však sahají až do dob, kdy slovní spojení „cestovní ruch“ neexistovalo. Už v roce 565 prý příšeru spatřil Svatý Kolumbán a i z pozdější doby se dochovaly legendy, jež popisují obrovité monstrum, vycházející z jezera.
V červenci 1933 dostala jezerní příšera svou první skutečnou podobu. Tehdy ji „na vlastní oči“ viděli manželé Spiceovi, kteří Lochnesku popsali jako monstrum s dlouhým krkem a rozpoutali tím doslova lochneskou mánii. Již rok nato byly na světě zaručeně pravé snímky, zachycující příšeru, jak pluje po jezeře. Autorem fotografií byl uznávaný chirurg Robert Wilson a právě jeho důvěryhodnost tehdy byla rozhodující. I ti, kdo pochybovali, nyní se svými úsudky váhali. Někdo tak vážený by je přece nemohl vodit za nos. Přesto mnozí lidé zůstávali k existenci příšery skeptičtí.
Hon na Lochnesku se ale rozjel na plné obrátky. Jezero Loch Ness se stalo vyhledávaným cílem turistů z celého světa. Až v roce 1994 bylo doloženo, že doktorovy fotografie jsou šikovně vyrobené fotomontáže.
Lochneská příšera však stále nedává lidem spát. Jedni na ni věří, jiní ji považují za výmysl. Jsou i tací, kteří tvrdí, že ji viděli na vlastní oči a na této pravdě jsou schopní žít i zemřít. Stále vznikají nové a nové fotografie, zachycující jezerní monstrum, a jednoznačný závěr – existuje, či ne? – je v nedohlednu...
V jezeře Loch Ness se neustále zkoumá, i proto je legenda o Lochnesce stále živá. A já si myslím, že je to dobře. Tajemství a záhady lákaly lidstvo od nepaměti. Není přece nutné vždycky přijít všemu na kloub, všechno vědecky zdůvodnit. Ochudili bychom se o to příjemné mrazení v zádech...
Vím, že kdybych se někdy dostala do Skotska, určitě bych se na lochneskou příšeru jela podívat. Samozřejmě s náležitou fotografickou výbavou. Protože kdo ví? Třeba budu první, kdo ji skutečně spatří.
A co vy? Věříte, že existuje, nebo ne?
Zdroj: www.cestopisy.miramo.cz
14.6.2012 Rubrika: Na výlet do ciziny | Komentářů 12 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,8/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Lochneská příšera. Skutečnost, nebo výmysl?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Gorawen: Skotum pod sukni
Ma to nadech dobrodruzstvi tak to lidi laka a proc ne...Osobne logicky jsem skeptik, Skotsko nabizi kopce, jeleny a muze v suknich... Bonus mozna budete dalsi co ukoristi snimek "lochnesky"
jeste jednou vetsi... nevedela jsem, ze to pred tim bude tak male...
pry jak to je...
Nessinka je pry pribuzna naseho Ogopogo z jezera O'Kanagan tak az nekdy uvidim Ogopogo tak se preptam.
Ale jak rika Amega spis bude nekde nejake hradni strasidlo nez vodni priserky.
Almega:
Myslím,že zrovna tohle je jen lákadlo na turisty....To už bych spíš věřila,že na nějakém hradě je strašidlo.....
Hodně tyto věci sleduji,různé dokumnety,reportáže atd.tuto možnost nevylučuji
orinka: to víš, že tam nic není, úplně normální jezero, kterých je v téhle oblasti spousta, akorát asi u dvou byla úplně hladká hladina bez jediné vlnky, to bylo úžasné, jak se v nich zrcadlí ta okolní krajina
No Merylko, když jsem byly s dcreou u jezera Loch Ness, tak jsme tam objevily hned dvě příšery
Já jsem skeptik. Ono tam nic není a aby tam lidi byli ochotni jezdit, tak tam vymyslili podvodní příšeru. Jó, kdyby to tak byl oceán, tak tam jsem ochotna věřit, že jsou neprobádané hlubiny, kde několik km pod hladinou žijí tvorové beze jména, kteří teprve na své objevení čekají.
Lákadlo na turisty, nic víc.