Jaký porcelán máte nejraději?
V dnešní době pijeme kávu nebo čaj většinou z nejrůznějších reklamních hrníčků, ale mnozí z nás si tyto nápoje přece jen nejlépe vychutnají z porcelánu. Starobylé porcelánové čajové a kávové soupravy se v rodinách dědí z generace na generaci a chloubou mnoha domácností bývají i krásné porcelánové vázy. Porcelánové servisy , jídelní soupravy a vázy jsou vlastně takovými malými uměleckými díly.
Porcelán se začal vyrábět v Číně
Přesné datum počátku výroby porcelánu neznáme. Víme však, že se porcelán začal vyrábět v Číně v období vlády dynastie Tchan, tedy někdy v letech 618 – 907. Číňané jeho výrobu před světem tajili. Do Evropy se porcelánové výrobky dostávali již ve středověku prostřednictvím arabských kupců nebo jako kořist z křižáckých výprav. V 17. století pro bohaté šlechtice začaly dovážet porcelán do Evropy anglické a holandské obchodní společnosti. Na mnoha zámcích vnikaly takzvané porcelánové kabinety s ukázkami orientálního zboží.
První evropská porcelánka byla založena v roce 1709 v saské Míšni
V této době taky v Evropě sílila snaha o odhalení tajemství výroby porcelánu. Podařilo se to v roce 1709 v saském městě Míšni , první evropská porcelánka vznikla na míšeňském hradě Alberchtsburg, a tajemství výroby porcelánu se zde přísně střežilo. V roce 1717 však byli někteří zdejší výrobci porcelánu podplaceni a výroba porcelánu byla přenesena do rakouské monarchie. Další porcelánka tak vznikla v Rossau u Vídně.
Pak již vznikaly další porcelánky v Německu, Francii a dalších evropských státech. První českou porcelánkou se stala v roce 1792 manufaktura ve Slavkově. Dva roky po ní následovala porcelánka Klášterci nad Ohří a později další české porcelánky. Výhodou českých porcelánek, byly velké zásoby kvalitního kaolinu, dostatek dřeva, vody a křemene, tedy základních surovin, ze kterých se porcelán vyrábí.
Naše nejkrásnější a největší sbírka porcelánu se nachází na zámku v Klášterci nad Ohří
Nejkrásnější a zároveň největší sbírku českého porcelánu, čítající okolo šesti tisíc kusů ,si můžete prohlédnout na novogotickém zámku v Klášterci nad Ohří. Na tomto zámku je rovněž umístěna pěkná sbírka japonského a čínského porcelánu. Jsou zde taky k vidění výrobky z vídeňských, německých a francouzských porcelánek.
1.8.2012 Rubrika: Vybavení domácnosti | Komentářů 30 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,8/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Jaký porcelán máte nejraději?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.mám ráda tenoučký...kostní porcelán....
potom se mi líbí rýžový čínský
a od nás ten růžový
Kozoroh18: Cibulak tu znaji taky (teda vzor, ne jenom cesky porcelan). Pomnenky a konvalinky a fialky se mi moc libi. Jsou takove jemnoucke, nic prehnaneho. Taky puntiky jsou hezke. Jen se neboj, mozna ze to nebude v popelnici ale treba se o to podeli.
YXH - já se právě rozhodla pro pomněky a hle třešničky se vyrábí. No tak budu mít oboje. Holky jednou naplní popelnici
YXH - cibulák má dcera. Jak se líbí ,,domorodcům´´
Januše: To je dobre, ze to tak dopadlo, ve Dvorech ted pry maji nejvetsi zakazky pro IKEA. O Brezove radsi nemluvit V Nove Roli jsem byla v lete na brigade, balili jsme porcelan do plastiku (4 hrnecky, 4 talirky na karton a sup do masinky co to potahla folii. Ale to uz je daaaaaaaaavno. Moc se mi to libilo. Chtela jsem byt malirkou porcelanu, ale nasi a skola rozhodli jinak.
Kozoroh18: Mam sadu cibulaku, jeste z dob kdy to frcelo a zacina zase, a libi se mi, ale moji slabosti jsou pomnenky Bily porcelan na denni pouzivani a na svatky ten cibulak. Jenze jak se nam rodinka rozrusta, budu asi muset prikoupit az zaze pojedeme do CZ.
Almega: Ja vim taky mi bylo do breku, kdyz jsem videla odkud je porcelan co maji v kramech. V jinych mestech mne to ani tak nedoslo, ale ve Varech jo.
Januše - 1.8.2012 14:13
jako malá asi 4 - 5 roků jsem si na zahradě hrála stěma kořenkama co se věší na háček a mají dřevěné víko ++. Děda to jednou hodil do kolečka a odvezl do díry.
Januše - 1.8.2012 14:13
moc bych si přála ty kořenky, ale cena je.. no co dnes je zdarma, že. Má výrobce prodejnu, že bych si udělala výlet. Ta moje stará kávovka moc konbinovat nejde s tím novým, ale talíře by šly a ta mýsa na zadělávání ta také nemá chybu, tácek. Pokud si tu radost budu chtít dopřát tak budu muset jeden měsíc prospat, bez potřeby jídla a energie.
PEGG - 1.8.2012 12:48
já tomu moc nerozumím, ale myslím, že do myčky jde porcelán, malovaný pod glazurou, ten co je malovaný na glazuře ztrácí barvy. Nechám si vysvětlit.
sociální.inženýrka.v.důchodu
jo jo mě to je jasné, já to pochopila
sociální.inženýrka.v.důchodu
jo jo mě to je jasné, já to pochopila
Almega: porcelánky,které jedou, jsou - Nová Role, Klášterec nad Ohří, Concordia Lesov- ty patří společnosti Thun 1794. Porcelánka ve Staré Roli je v konkurzu, stejně jako Horní Slavkov. Ruský majítel koupil porcelánku v K.Varech-Dvory(tam se dělá hlavně hotelový porcelán) a vietnamský majitel Chodov (výroba růžového porcelánu) a v Březové(specializace na ruční malbu). Ostatní porcelánky vesměs zanikly.
Kozoroh18: koukám na ty hrníčky a říkám, že máš největší hit,co se u nás v porcelánce v Nové Roli vyrábí. Jde to na dračku a všem se moc líbí.
sociální.inženýrka.v.důchodu: Jó ták,my tohle doma nemáme,tak to neznám...
PEGG: měli jsme to štěstí,že továrnu koupila česká skupina.
Almega: Kozoroh18: myslím, že se jedná o mikrovlnnou troubu, která nesnáší kovové věci a vadí jí i zlaté lemování na nádobí.