Zámek Slezské Rudoltice. Kvůli dluhům skončil v dražbě.

Zámek Slezské Rudoltice najdete ve Slezsku, v Osoblažském výběžku, nedaleko hranice s Polskem. Dnes tento barokní zámek nevypadá nijak vyjímečně, ale v 18. století to byl jeden z nejznámějších a nejkrásnějších zámků v Evropě. Však byl taky nazýván Slezským Versailles.
Původně gotická tvrz byla přestavěna na renesanční zámek. Za vlády Karla Josefa z Hodic a jeho syna Alberta byl zámek přestavěn na barokní reprezentační šlechtické sídlo s řadou honosných sálů zdobených freskami a štukami. Největšího rozkvětu zaznamenal zámek za vlády Albrechta z Hodic. Tento šlechtic měl taky dostatek finančních prostředků a to díky sňatku s vévodkyní Žofií z Bayreuthu, vdovou po markraběti braniborském. Albert si najímal umělce z řady evropských zemí, aby jeho zámek předčil i ta nejvýstavnější zámecká sídla a založil zde taky zámecké divadlo. Nadané herce z řad poddaných pak posílal na studia hudby a zpěvu do Vídně. Na zámku se často konaly hostiny a slavnosti, kterých se zúčastňovali významné osobnosti z této doby. Zámek několikrát navštívil i vzdálený příbuzný šlechtice Alberta, pruský král Fridrich II., v jehož doprovodu sem v roce 1758 zavítal taky slavný francouzský filozof Voltaire. V zámeckém parku bylo mnoho okrasných staveb a zařízení. Bylo v něm na čtyři tisíce vodních hříček, budov, umělých zřícenin, jeskyní, plastik, napodobenin antických a orientálních staveb a nechybělo ani umělé jezero a vodní kanál.
V šedesátých letech 18. století tento nákladný a okázalý způsob života Alberta natolik finančně vyčerpal, že musel rozprodávat zámecké zařízení. To však zdaleka nestačilo na úhradu velkých dluhů, a proto Albrecht z Hodic utekl ze svého panství do Postupimi, kde našel ochranu u pruského krále. Ten mu taky vyměřil penzi z milosti, kterou pak Albrecht z Hodic užíval až do své smrti v roce 1778.
Rudoltické panství bylo prodáno v dražbě, do roku 1945 se zde vystřídalo několik majitelů,ale zámek pomalu chátral. Od poloviny 20. století do počátku 21. století byl zámek používán zejména jako sklad.
Teprve počátkem 21. století dochází k postupné obnově zámku. Na zámku jsou umístěny stálé expozice původní mobiliář kapličky v Koberně, historické radiopřijímače, paličkovaná krajka a nástroje a předměty denní potřeby našich předků. Na zámku se taky konají pravidelné výstavy uměleckých děl zejména regionálních umělců. Zámek je otevřen v letní turistické sezóně o víkendech. V zámeckém parku se nachází cenné dřeviny a rybník.
Obec Slezské Rudoltice leží na úzkokolejné dráze Třemešná ve Slezsku – Osoblaha. Trať byla postavena koncem 19. století a mnohé železniční stavby a zařízení jsou původní, což dozajista přivítají příznivci železniční historie. Krásná historická trať však není muzejní železnice. Pravidelné vlaky na této trati využívají místní cestující na cesty do školy a do práce. O víkendech v letní turistické sezóně jezdí na této trati historické motorové vlaky a vlaky, které jsou taženy parní lokomotivou. Je to velká turistická atrakce, zejména pro děti. Od železniční stanice ve Slezských Rudolticích je to k zámku jen zhruba půl kilometru.
Osoblažsko je příjemná mírně zvlněná krajina s loukami a lesy, která je protkána cyklotrasami a turistickými trasami. V létě si ve zdejších lesích můžete nasbírat jahody, maliny a ostružiny, na podzim jsou lesy plné hub. Je to krajina vhodná k rekreaci a k provozování cykloturistiky a turistiky.
6.9.2012 Rubrika: Krásy naší země | Komentářů 3 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Zámek Slezské Rudoltice. Kvůli dluhům skončil v dražbě.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
To je nadpis jako z BLESKu - Kvůli dluhům skončil v dražbě.

ráda čtu vaše články...díky
vím, že i vícero lidí, ale nějak není co dodat...
takže...pokračujte

Aha,tak já se lekla,že dnes je v dražbě.....