Loupeživý rytíř a čertova šlápota. Hrad Roštejn.
Prázdniny jsou pryč, podzim už pomalu ťuká na dveře. Příjemný čas babího léta můžete využít k nějakému pěknému výletu. Třeba na Vysočinu. Zdejší kraj vás nikdy nezklame, byť byste celý den strávili jen bezcílným putováním přírodou.
Můžete navštívit i starobylý hrad Roštejn, který se nachází nedaleko Telče.
Tento Pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu v romantických lesích u vsi Doupě, zbudovali páni z Hradce v první polovině 14. století. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí. Dalšími majiteli byli Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejni. Dnes je hrad v majetku Kraje Vysočina a spravuje jej Muzeum Vysočiny Jihlava p. o.
V roce 1915 hrad vyhořel. Podstatné opravy započaly až v roce 1958. Hrad byl pro veřejnost otevřen roku 1969 a dnes jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.
Hlavní dominantou hradu je gotická sedmiboká věž s vyhlídkou, vysoká 45 m. V expozici uvidíte pozdně renesanční fresky erbů v Erbovním sále, nástěnnou malbu koně a rostlin. Další zajímavostí je sedmimetrový betlém vyrobený třešťskými betlémáři.
Trochu pohádek a pověstí. I když... říká se, že na každem šprochu je pravdy trochu. Takže – kdo ví?
Jak čert stavěl Roštejn
Vypráví se, že kdysi se pán na Telči upsal čertu, aby mu tu vystavěl hrad. Avšak musel tak učinit přes noc a skončit ráno, než kohout zakokrhá. Rarach nosil kameny až od Telče z kopce Oslednice. Když zdvihal poslední, ze vsi se ozval, jak jinak, první kohout. Zklamaný čert mrštil kamenem do nedalekého rybníka, kde zůstal dodnes, stejně jako otisk ďábelského kopyta na skále, které se od těch časů říká Čertova šlápota.
Jiná verze pověsti ovšem praví, že telčský pán se zděsil, jak hrad roste a jak rychle on ztrácí duši. Až moudrá manželka mu poradila, ať místo kohouta zakokrhá on sám. Šlechtic to zvládl tak dobře, že i rarach se nechal splést.
Loupeživý rytíř
Kdysi prý žil na Roštejně velice krutý rytíř, jenž nade vše miloval peníze. Nejen že do krve sdíral své poddané. Dokonce často vyrážel s bandou vyvrhelů do okolí, aby vraždil a loupil. Nakradené zlaťáky pak pečlivě schraňoval v sudu ukrytém hluboko v podzemí hradu. Když už byl sud téměř plný, rytíř onemocněl a zemřel. Boží trest jej však neminul. Proměněn v šeredného čerta sedí na svém pokladu zbroceném krví. Bez zamhouření oka ho musí hlídat až do soudného dne.
Návštěvní doba na hradě Rošten je v září od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná přibližně hodinu před zavírací dobou.
Pověsti a informace z hradu jsou z www.rostejn.wz.cz
19.9.2012 Rubrika: Krásy naší země | Komentářů 4 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,6/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Loupeživý rytíř a čertova šlápota. Hrad Roštejn.
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Tak tahle krásná místa znám. Jezdíme pravidelně každé léto na chatu, vždycky někam jinam. Dřív s dětmi, dneska už s vnoučaty. Telč a okolí je krásná. Letos se chystáme na jižní Moravu. Už se těším na vínko! Léta už si chatu pronajímáme pořád od stejné paní (www.zars.cz). Je milá a vždycky nám zatím dobře poradila, můžu jen doporučit.
My jsme jezdívali dost pravidelně do Řásné u Telče, do těch chatek v campu Velkopařezitý. Tu krajinu miluju, kam jdete, tak je krásně! A navíc hrad, ke kterému se dá velice pohodlně procházkou dojít - co by chtěl člověk víc?
Předloni jsme byli poblíž na dovolené, tak jsme Roštejn navštívili hned dvakrát - jednou ve dne, kdy jsme mohli obdivovat okolí, a potom večer na moc hezky připravené noční prohlídce I když menší děti a slabší povahy měly občas šok, když na ně vylítlo nějaké "strašidlo"
byli jsme tam začátkem září a čert tam ještě pořád je
Děti nadšený, my taky - protože jsme přišli jak Hujerovi, tak jsme měli vlastně soukromou prohlídku a průvodkyně nám nakombinovala to nejlepší z obou tras, aby to bylo i pro nejmenší prcky stravitelné.