Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kam na výlet? Co třeba do Znojma.

Kam na výlet? Co třeba do Znojma.

Město Znojmo je známé svými historickými památkami a pěstováním vína. Každoročně v měsíci září se zde se zde koná Znojemské vinobraní. Můžete zde ochutnat nejenom lahodná moravská vína, ale na vlastní oči spatříte taky málo vídané atrakce, například středověký průvod městem s pištci a bubeníky, rytířská klání a středověký jarmark.

 

Znojemský hrad - sídlo přemyslovských knížat

Znojemský hrad byl původně sídlem znojemských údělných přemyslovských knížat. V jeho areálu byl později vystavěn barokní zámek. V zámku jsou umístěny expozice z dějin Znojemska, sbírky slohového nábytku a keramiky. V areálu znojemského hradu se nachází rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny z 11. století, která je naší nejstarší obrazárnou, neboť je vyzdobena cennými románskými freskami, datovanými k roku 1134. Návštěvníci zde spatří cyklus s novozákonními motivy, výjev Libušina poselství k Přemyslu Oráči se Stadic a rodokmen celkem 19 přemyslovských knížat, přičemž určit lze toliko prvního českého krále Vratislava I. s korunou a mečem.

Na Masarykově náměstí stojí barokní morový sloup a Dům umění, překrásná renesanční stavba. Jsou zde umístěny expozice gotického a barokního umění. Horní náměstí je lemováno řadou hodnotných gotických, renesančních a barokních měšťanských domů. Masarykovo náměstí a Horní náměstí spojuje ulice Obroková , ve které stojí gotická radnice. Z radniční věže, která je vysoká 79 m je pěkný pohled na roviny jižní Moravy a Rakouska, v případě příznivého počasí lze spatřit taky Alpy. Chrám sv. Mikuláše je monumentální gotickou stavbou. V chrámu se nachází zcela unikátní barokní kazatelna ve tvaru zeměkoule.

 

Minoritský klášter - studnice poznání

Ve Znojmě stojí taky barokní kostel sv. Michala. V barokním Minoritském klášteře jsou uloženy bohaté přírodovědné, archeologické a historické sbírky a taky zcela unikátní sbírku orientálních zbraní. Návštěvníci si ve městě mohou taky prohlédnout znojemské podzemí, rozsáhlé sklepy měšťanských domů z 15. Až 17. století s labyrintem podzemních chodeb. Toto pozoruhodné dílo je většinou vytesáno ve skále a z celkové délky sklepů a chodeb přibližně 30 km je veřejnosti zpřístupněn asi 1 km. Městské hradby se ve Znojmě zachovaly téměř po celém obvodu historického jádra města.

Ze Znojma se vydáme na jih k našim rakouským sousedům. Nejdříve, přibližně po 5 km dojedeme do moravského vinařského městečka Šatov, jehož dominantu tvoří kostel sv. Martina. Západně od městečka, ve stráni nad řekou Dyjí, se nachází vinice Šobes, která je jednou z nejlepších evropských vinic. V Šatově je taky velmi zajímavá turistická atrakce Malovaný sklep. Je to vinný sklep, který je vyzdobený plastickými malbami lidového umělce, šatovského rodáka, Maxmiliána Appeltauera. Vinný sklep i jeho pět přilehlých salonků je vyzdobeno barevnými plastickými obrazy mořských panen, trpaslíků a alpských krajinek. Areál československého opevnění v Šatově, z třicátých let 20. století, stojí v jižní časti městečka. Jeden pěchotní srub s celkovým vojenským vybavením, včetně kulometů, je veřejnosti přístupný.

 

Do Rakouska je to kousek, navštivte městečko Retz

Z Šatova po pěti kilometrech dojedeme do malebného rakouského městečka Retz. Do starobylého vinařského městečka Retz přijíždíme směrem od Znojma stylově Znojemskou branou, která byla součástí původního městského opevnění. Druhou městskou branou je na jihu města Nalbská brána. Na náměstí je řada pozoruhodných renesančních a barokních domů a uprostřed náměstí stojí barokní morový sloup. Dominantou náměstí je radnice s 57 m vysokou věží. Hlavní prosperitu města přinášel obchod s vínem. Retz svého času vyvážel víno do desítek českých a moravských měst a taky do Krakova či Petrohradu.

Pod městem byly vykopány sklepy na uskladnění vína a řada sklepů se zachovala dodnes. Je zde celkem 21 km sklepení a přibližně kilometr lze projít. Pod městem je taky největší vinný sklep v Rakousku. Prohlídka sklepení trvá více než hodinu a je jedinečnou podívanou a zábavou. Za pomocí zvuku a světel se seznámíte s historií vína od antiky přes středověk až do současnosti. Prohlédnete si zde historické sudy, sošky a taky archiv vín. Prohlídka sklepení je spojena s ochutnávkou vína.

 

Z kašen neteče voda, ale víno

Nedaleko západního okraje náměstí, v areálu dominikánského kláštera, stojí gotický dominikánský kostel, který je zasvěcen Panně Marii Pomocné. Jeho vybavení je převážně barokní a nachází se zde rovněž ostatky sv. Placida patrona města. Na severozápadním okraji města stojí barokní zámek, který je sídlem muzea. Je zde umístěna velmi zajímavá expozice věnovaná vývoji jízdních kol od roku 1820. Na podzim se každoročně ve městě koná slavnostní vinobraní, které trvá tři dny. Staré vinařské tradice ožívají v tradičním vinařském průvodu, hornickém trhu a šenkování vína. Jeden den slavností neteče ze dvou městských kašen voda, ale víno. Z jedné kašny teče červené víno, z druhé kašny zase bílé víno. Na svazích v okolí města se nacházejí vinohrady a najdete zde taky větrný mlýn z druhé poloviny 18. století. Je to jediný funkční větrný mlýn v Rakousku.

Jiří Glet


19.7.2013   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kam na výlet? Co třeba do Znojma.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
koliaska105
koliaska105 - 30.11.2019 6:20

Ve Znojmě už jsem se párkrát podívat byla a můžu potvrdit, že je to tam moc hezké. Hodně se mi ale líbí například i ten národní park, který tam mají. Když jsem tam byla naposledy, tak jsem tam měla možnost "nakouknout" Neměla jsem ale vhodné oblečení a hlavně boty na procházky po lese, takže jsem ho neměla možnost prozkoumat víc. Až tam pojedu příště, tak si s sebou přibalím alespoň své boty do lesa, které jsem si před časem kupovala z https://armik.cz/

 
janca0001
janca0001 - 31.10.2013 12:28

Necháváte se holky inspirovat časopisem při výběru výletu? Já byla vždycky skeptická, protože ty fotky kolikrát nepůsobí opravdově, ale zaujal mě článek o Rakousku v časopise Moje šťastná hvězda a příští týden odlítáme. Tak jsem zvědavá, jestli to tam bude taky tak malebný jako v časopise.

 
ASTRUSKA
ASTRUSKA - 30.7.2013 2:11

Supér!! včera jsem nadhodila že bych ráda Znojmo-vinobraní ...prýý... hmmmm nevím nevím a teď jsem přeposlala tenhle článek a drahý odpověděl smajlik - 47smajlik - 43smajlik - 39smajlik - 38smajlik - 66smajlik - 53smajlik - 53smajlik - 75smajlik - 77smajlik - 35
ŠŽ děkuju za info!!! jedéééém!!smajlik - 3

 
Aktijdes
Aktijdes - 26.7.2013 14:47

Zdravím všechny cestovatelky a cestovatele. Začátkem letošního léta jsem stála před téměř nerudovským problémem "Kam s nimi"smajlik - 4 Jednalo se o vnoučata (které jsem dostala coby babička na hlídání) a na internetu jsem našla úžasné stránky www.zarukakvalit.cz, kde jsem nejen našla spoustu inspirace v podobě hradů, zámků, restaurací, ubytování a čerpacích stanic, ale i odpověď kdo se postará o moje dva psy. Doporučuji všem kdo něco hledá ke shlédnutí. Přeji všem hezké léto a hodně zážitků.

 
Světlonoska
Světlonoska - 19.7.2013 18:47

smajlik - 76Znojmo je zase pro nás trochu z ruky,ale co,stejně bych ho viděla dvakrát...smajlik - 68zZnojmo,Znojmo,vidím tě dvojmosmajlik - 67

 
Almega
Almega - 19.7.2013 8:44

Tak snad někdy se vydám na výlety,až budu v důchodu...Teď nemám dovolenou ,nic,jen musím makat,když už je nějaká práce!

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78620.
    Archiv anket.