Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pro cukrovkáře má každé kilo dole cenu zlata

Pro cukrovkáře má každé kilo dole cenu zlata

Diabetiků žije v České republice na tři čtvrtě milionu, a pořád jich přibývá. Brzy se bude s cukrovkou potýkat každý desátý Čech. Důvodů této novodobé epidemie je celá řada, jeden z hlavních je, že se prostě máme příliš dobře. Náš organismu není připraven na to, že jídlo v té nejlákavější podobě je dostupné v podstatně kdykoliv - tukové polštáře jsou pak logický důsledek tohoto blahobytu. Obezita a cukrovka přitom představují dvě spojené nádoby. Navzájem se potencují a zhoršují.

 

Hlavně není možné chtít zázraky. Obecně se říká, že pokles hmotnosti by neměl být rychlejší než půl kila týdně, u diabetiků může být ještě pomalejší. Úspěchem je, když se ručička váhy vůbec pohybujehubnutí žádoucím směrem. Estetické hledisko zde není tak podstatné (i když může být účinnou motivací), hraje se jednoznačně o zdraví. Každý kilogram představuje zvýšené riziko komplikací cukrovky, jako je infarkt, mrtvice, selhání ledvin nebo zhoršení zraku. A naopak - už zhubnutí o pět procent se objeví na koncentraci krevního cukru. Ale nejen to - sníží se krevní tlak a cholesterol, zmenší se zátěž na klouby a šlachy, zlepší se i příznaky, o kterých se příliš nemluví, jako třeba nechtěný únik moči. Tuková a svalová tkáň bude citlivější na inzulín. Už pouhá redukce hmotnosti často vede k tomu, že se diabetik zbaví (alespoň na čas) léčby inzulínem.

Lidé bez cukrovky si přece jen mohou někdy dovolit nějaký ten experiment v podobě jednodenního půstu. Diabetik musí být mnohem opatrnější. Svou snahu o hubnutí by proto měl konzultovat se svým lékařem, případně s diabetologickou sestrou. Lidová moudrost říká: „Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli.“ Pro diabetika by šla nahradit pravidlem: „Pětkrát denně se najez bez ohledu na přátele či nepřátele.“ Jeho příjem energie musí být pokud možno rovnoměrný, jen tak je hladina cukru v krvi stálá.

Někdy k hubnutí stačí důsledné dodržování diabetické diety, což vlastně není nic jiného než zdravá strava, založená na nutričně vyváženém jídelníčku s omezeným obsahem živočišných tuků a tzv. „rychlých“ cukrů, tedy těch sacharidů, které se bezprostředně přeměňují na energii (sem patří samozřejmě řepný cukr).

Opatrně je třeba přistupovat ke konzumaci alkoholu. Obsahuje jednoduché cukry a navíc oslabuje pozornost - je pak snazší „vyluxovat“ vše, co je v dosahu.

 

Každé shozené kilo se počítá

Je škoda si říci, že to stejně nemá cenu - i při sebevětší obezitě má několik shozených kilogramů obrovský význam, třebaže to při celkovém pohledu na postavu není příliš poznat. Pokud se to podaří, je na místě odměna - rozhodně ale ne v podobě jídla. Nejvhodnější je nějaká sportovní pomůcka - kvalitní odpružené hubnutí2boty nebo třeba hůlky na nordic walking. I diabetici mohou sportovat nebo alespoň být fyzicky aktivní - každý krok navíc, každý vyšlápnutý schod se do celkové energetické bilance počítá.

Bohužel až donedávna platilo, že už samotná léčba diabetikům kila přidává. Všechny léky byly spojeny s větším či menším přírůstkem hmotnosti. To už dnes naštěstí neplatí. Nově se objevily přípravky, které prokazatelně mají na váhu příznivý vliv. Těmto lékům se říká GLP-1 analoga a jsou dostupné i v České republice. Napodobují věrně funkci hormonů, kterým se říká inkretiny. Ty se tvoří ve střevě hlavně po jídle a mají celou řadu vlastností, které jsou z hlediska cukrovky výhodné - kromě toho, že snižují hladinu cukru v krvi (což se u léku na cukrovku předpokládá samo sebou) snižují i krevní tlak. Snížení krevního tlaku může omezit riziko závažných zdravotních komplikací, jako jsou srdeční choroby, infarkt a onemocnění ledvin. Dále ochraňují buňky ve slinivce, které tvoří inzulín. Efektivně působí na snížení hmotnosti hned ze dvou směrů - jednak ovlivňují centrum řízení příjmu potravy v mozku a také zpomalují vyprazdňování žaludku, čímž prodlužují pocit sytosti.

Další informace najdete na www.lecbacukrovky.cz.

Redakce


28.5.2014   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pro cukrovkáře má každé kilo dole cenu zlata

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Vorackova
Vorackova - 17.10.2024 23:39

Pořídila jsem si chytré hodinky ARMODD Prime 2 , abych si pomohla s hubnutím, a musím říct, že mě nezklamaly. Každý den mě sledují, ať už jde o počet kroků, tep nebo spálené kalorie. To mi umožňuje mít lepší kontrolu nad svými aktivitami. Výdrž baterie až sedm dní je ideální, nemusím se obávat, že se hodinky během dne vybíjí. Jasný displej mi dovoluje sledovat všechny údaje i během tréninku. V aplikaci se data ukládají automaticky, což mi pomáhá lépe sledovat své pokroky a motivuje mě to pokračovat v cestě za zdravějším životním stylem.






 
isabela.krasna
isabela.krasna - 15.11.2014 16:39

Zdravím, mám kamarádku cukrovkářku. Právě proto si hledám různé informace. Hodně jich je tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Diabetes_mellitus. Nyní řeší problém. Jí pravidelně, cvičí a ne a ne zhubnout. Myslíte, že by pro ní byla vhodná liposukce? Případně jsem se chtěla zeptat, zda máte zkušenosti s touto metodou: http://www.vaserlipo.cz/zakrok-vaser-lipo? Děkuji za odpovědi.

 
sharon
sharon - 30.5.2014 10:23

helča65: taky jsem to četla......a obezita ..ano - beru ale proč mluvím v diaporadně s paní - diabetičkou která váží snad 50 kg ?....proč jsem diabetik když mé hodnoty se pohybují od 4,5 - 7,9 a v tabulkách se píše v normě ?.....teď mám jít podruhé na kontrolu a uvidím co bude chystám se říct panu doktorovi aby si mě vyřadil z kartotéky....

 
helča65
helča65 - 29.5.2014 13:20

smajlik - 11 Tak nevím, zrovna včera jsem četla, že podle nejnovějších výzkumů je pro diabetiky zdravější jíst méně často, asi třikrát denně. Kdo má tedy pravdu? smajlik - 66

 
sharon
sharon - 28.5.2014 16:56

když tohle čtu tak se musím rozčílit....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 82131.
    Archiv anket.