Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Pro cukrovkáře má každé kilo dole cenu zlata

Pro cukrovkáře má každé kilo dole cenu zlata

Diabetiků žije v České republice na tři čtvrtě milionu, a pořád jich přibývá. Brzy se bude s cukrovkou potýkat každý desátý Čech. Důvodů této novodobé epidemie je celá řada, jeden z hlavních je, že se prostě máme příliš dobře. Náš organismu není připraven na to, že jídlo v té nejlákavější podobě je dostupné v podstatně kdykoliv - tukové polštáře jsou pak logický důsledek tohoto blahobytu. Obezita a cukrovka přitom představují dvě spojené nádoby. Navzájem se potencují a zhoršují.

 

Hlavně není možné chtít zázraky. Obecně se říká, že pokles hmotnosti by neměl být rychlejší než půl kila týdně, u diabetiků může být ještě pomalejší. Úspěchem je, když se ručička váhy vůbec pohybujehubnutí žádoucím směrem. Estetické hledisko zde není tak podstatné (i když může být účinnou motivací), hraje se jednoznačně o zdraví. Každý kilogram představuje zvýšené riziko komplikací cukrovky, jako je infarkt, mrtvice, selhání ledvin nebo zhoršení zraku. A naopak - už zhubnutí o pět procent se objeví na koncentraci krevního cukru. Ale nejen to - sníží se krevní tlak a cholesterol, zmenší se zátěž na klouby a šlachy, zlepší se i příznaky, o kterých se příliš nemluví, jako třeba nechtěný únik moči. Tuková a svalová tkáň bude citlivější na inzulín. Už pouhá redukce hmotnosti často vede k tomu, že se diabetik zbaví (alespoň na čas) léčby inzulínem.

Lidé bez cukrovky si přece jen mohou někdy dovolit nějaký ten experiment v podobě jednodenního půstu. Diabetik musí být mnohem opatrnější. Svou snahu o hubnutí by proto měl konzultovat se svým lékařem, případně s diabetologickou sestrou. Lidová moudrost říká: „Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli.“ Pro diabetika by šla nahradit pravidlem: „Pětkrát denně se najez bez ohledu na přátele či nepřátele.“ Jeho příjem energie musí být pokud možno rovnoměrný, jen tak je hladina cukru v krvi stálá.

Někdy k hubnutí stačí důsledné dodržování diabetické diety, což vlastně není nic jiného než zdravá strava, založená na nutričně vyváženém jídelníčku s omezeným obsahem živočišných tuků a tzv. „rychlých“ cukrů, tedy těch sacharidů, které se bezprostředně přeměňují na energii (sem patří samozřejmě řepný cukr).

Opatrně je třeba přistupovat ke konzumaci alkoholu. Obsahuje jednoduché cukry a navíc oslabuje pozornost - je pak snazší „vyluxovat“ vše, co je v dosahu.

 

Každé shozené kilo se počítá

Je škoda si říci, že to stejně nemá cenu - i při sebevětší obezitě má několik shozených kilogramů obrovský význam, třebaže to při celkovém pohledu na postavu není příliš poznat. Pokud se to podaří, je na místě odměna - rozhodně ale ne v podobě jídla. Nejvhodnější je nějaká sportovní pomůcka - kvalitní odpružené hubnutí2boty nebo třeba hůlky na nordic walking. I diabetici mohou sportovat nebo alespoň být fyzicky aktivní - každý krok navíc, každý vyšlápnutý schod se do celkové energetické bilance počítá.

Bohužel až donedávna platilo, že už samotná léčba diabetikům kila přidává. Všechny léky byly spojeny s větším či menším přírůstkem hmotnosti. To už dnes naštěstí neplatí. Nově se objevily přípravky, které prokazatelně mají na váhu příznivý vliv. Těmto lékům se říká GLP-1 analoga a jsou dostupné i v České republice. Napodobují věrně funkci hormonů, kterým se říká inkretiny. Ty se tvoří ve střevě hlavně po jídle a mají celou řadu vlastností, které jsou z hlediska cukrovky výhodné - kromě toho, že snižují hladinu cukru v krvi (což se u léku na cukrovku předpokládá samo sebou) snižují i krevní tlak. Snížení krevního tlaku může omezit riziko závažných zdravotních komplikací, jako jsou srdeční choroby, infarkt a onemocnění ledvin. Dále ochraňují buňky ve slinivce, které tvoří inzulín. Efektivně působí na snížení hmotnosti hned ze dvou směrů - jednak ovlivňují centrum řízení příjmu potravy v mozku a také zpomalují vyprazdňování žaludku, čímž prodlužují pocit sytosti.

Další informace najdete na www.lecbacukrovky.cz.

Redakce


28.5.2014   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pro cukrovkáře má každé kilo dole cenu zlata

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
isabela.krasna
isabela.krasna - 15.11.2014 16:39

Zdravím, mám kamarádku cukrovkářku. Právě proto si hledám různé informace. Hodně jich je tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Diabetes_mellitus. Nyní řeší problém. Jí pravidelně, cvičí a ne a ne zhubnout. Myslíte, že by pro ní byla vhodná liposukce? Případně jsem se chtěla zeptat, zda máte zkušenosti s touto metodou: http://www.vaserlipo.cz/zakrok-vaser-lipo? Děkuji za odpovědi.

 
sharon
sharon - 30.5.2014 10:23

helča65: taky jsem to četla......a obezita ..ano - beru ale proč mluvím v diaporadně s paní - diabetičkou která váží snad 50 kg ?....proč jsem diabetik když mé hodnoty se pohybují od 4,5 - 7,9 a v tabulkách se píše v normě ?.....teď mám jít podruhé na kontrolu a uvidím co bude chystám se říct panu doktorovi aby si mě vyřadil z kartotéky....

 
helča65
helča65 - 29.5.2014 13:20

smajlik - 11 Tak nevím, zrovna včera jsem četla, že podle nejnovějších výzkumů je pro diabetiky zdravější jíst méně často, asi třikrát denně. Kdo má tedy pravdu? smajlik - 66

 
sharon
sharon - 28.5.2014 16:56

když tohle čtu tak se musím rozčílit....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78611.
    Archiv anket.