Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Zatočte jednou provždy s jojo efektem

Zatočte jednou provždy s jojo efektem

Nepřítelem každého, kdo se jednou pustí do hubnutí pomocí diety, je jojo efekt. Jakmile skončíte s dietou a vrátíte se zpátky k normální stravě, shozená kila zase rychle přibývají zpátky. Často se ručička váhy pohne ještě výš, než stála před dietou. Veškerý efekt hubnutí je rázem pryč. Jak na to, abychom jojo efekt jednou provždy zažehnali?

Experimenty přinášejí zdravotní problémy

Ať už hubnete poprvé, nebo jste nějaký kolotoč diet spojených s jojo efektem už absolvovaly, můžete si být jisty jednou věcí: jojo efekt, který je výsledkem nesprávně dodržované diety, vašemu zdraví rozhodně neprospívá. Kromě toho, že si uzavíráte cestu k trvalému zhubnutí a štíhlejší a hezčí postavě, způsobujete si také nerovnováhu metabolismu. Pokud se stanete experimentátorkami v oblasti diet, může vám neustálé kolísání váhy spojené s vracejícím se jojo efektem způsobit metabolické problémy. A pak už nezhubnete, i když budete sebevíce chtít.

Co se děje při krátkodobé jednostranné dietě?

Abychom si vysvětlily, co vlastně jojo efekt je a jak vzniká, podíváme se na to, co se děje v organismu při jednostranných nárazových dietách. Při dietě se snažíte jíst méně, abyste co nejdříve zhubly. Jíte jednostranně a pouze určité potraviny, vaše strava tedy je nekvalitní. Co na to říká vaše tělo? Nedostává dostatek živin a glukózy. Přenastaví se proto na šetřící režim. Spaluje mnohem méně. Chybějící energetické palivo si bere z aminokyselin ze svalové hmoty. Vaše hubnutí se zastavuje, chudnou svaly. Přinutit tělo k dalšímu odbourávání tuků znamená jediné: Ještě více snížit příjem energie. I když se vám tímto režimem podaří zhubnout, jakmile začnete jíst normální stravu, tělo si okamžitě začne dělat zásoby. Očekává totiž, že stav nouze (tedy snížený příjem energie) může nastat kdykoli znovu, a proto se chce proti němu předem pojistit. Ovšem nebuduje svaly, ale nabírá tuk.

Postupná úprava stravovacích návyků je správnou cestou

Dietologové navíc upozorňují na to, že tělo si nepříjemný experiment se snížením příjmu potravy zaznamenává. Časté diety vám zpomalí metabolismus. Vaše tělo má ve své buněčné paměti totiž uložený zážitek, kdy nedostávalo dost energie pro svoje potřeby, a proto teď už nechce zásoby tak ochotně rozpouštět. Tím pádem každý váš další pokus o zhubnutí bude těžší a těžší. Proto když si stanovujete dietu, je velmi důležitá jedna věc: Měly byste si ujasnit, jak se budete stravovat po jejím skončení. Mnohé z vás se bojí postupné úpravy stravování směrem ke zdravějšímu životnímu stylu. To budu muset dodržovat stále tuto dietu? Už nikdy si nebudu moci dát sladké? Ptají se klientky, když vidí soupis jídelníčku pro racionální stravu. Vyděsí se a raději zkusí nějakou rychlou dietu, která je momentálně zrovna in a nezadržitelně se přitom řítí do pasti jojo efektu.

Postupné kroky po správné cestě

Úprava stravovacích návyků přitom nemusí být těžká, ačkoli na první pohled možná vypadá děsivě. Je třeba začít s malými krůčky. Pokud jste se dosud ládovaly sladkostmi a tučnými jídly a ze dne na den je vyměníte za zeleninu, ryby a drůbeží maso, způsobíte svému tělu šok. Je proto potřeba k omezení přistupovat postupně. Další krok podniknout teprve když si už budete jisty, že jste zvládly ten předcházející. Správné hubnutí bez jojo efektu je běh na dlouhou trať, ale dá se uběhnout. Máte ráda sladkosti a neumíte si je odepřít? Omezujte je a dopřejte si celozrnné pečivo nebo kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. I mlsat se dá zdravě. Jedinou cestou, jak se jojo efektu jednou provždy zbavit, je právě postupná trvalá úprava stravovacích návyků.

Komerční článek


11.6.2014   Rubrika: Hubnutí   |   Komentářů 29   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zatočte jednou provždy s jojo efektem

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
risin
risin - 19.3.2023 20:45

Já mám momentálně dietu ketofit, má nejméně sacharidů ze všech. Po Vánocích jsem byla na své nejvyšší váze a už mi to hodně vadilo. Zatím mám dole 10 kilo, tak držím dál.

 
Madrova
Madrova - 15.12.2022 20:36

Já jsem chtěla hubnout a tak jsem začala pravidelně běhat a cvičit. Chtěla jsem začít sledovat jak na tom jsem, a tak jsem si koupila chytré hodinky, které dokáží sportovní aktivitu sledovat. Vybrala jsem si hodinky https://www.armodd.cz/armodd-squarz-11-pro-zlata-s-kovovym-reminkem-silikonovy-reminek/ Jsou perfektní, vypadají opravdu dobře.

 
Niccol
Niccol - 29.6.2022 14:06

Kajka95: Ty jídla jsem taky zvažovala a dobře že píšeš, že je mají dobrá z toho jsem trochu měla strach. Objednávala sis přímo nějaký balíček?

 
Kajka95
Kajka95 - 20.6.2022 13:56

Niccol: Jestli uvažuješ nad keto dietou, tak kdo má chuťově dobrá jídla, tak je ketodiet :)

 
Niccol
Niccol - 30.5.2022 12:18

SoniaCer: Jak dlouho si dietu držela? Neměla si na dietě hlad?

 
SoniaCer
SoniaCer - 18.5.2022 21:51

Tak je hlavně potřeba to mít dobře v hlavě srovnané a najít si takový režim, který je dlouhodobě udržitelný. Dobře to má třeba udělané ketofit dieta, že je možné si ta jejich jídla kupovat a stravovat se na nich i po dokončení toho balíčku. Nejvíc jsem si oblíbila ty omelety, které si dělám pravidelně na snídani :) https://www.ketofit.cz/proteinove-omelety

 
sarka73
sarka73 - 2.2.2016 23:38

děkují za doporučeni, už jsem objednala a našla zajímavou nabídku 2 balení za cenu 1 smajlik - 4

 
martinaves
martinaves - 24.1.2016 17:57

sarka73: piperine objednaš na stránce www.piperineforte.com :)

 
sarka73
sarka73 - 20.1.2016 14:11

kde lze koupit Piperine Forte? ne měli těch tablet v lekarně, možná už je všechno vyprodáno??

 
lenka_c
lenka_c - 13.1.2016 21:27

miraba: zázračné diety neexistují! zkus zdravější jídlo, nějaký pohyb a pomoz se bylinkami, účínek piperiny (vysoce koncentrovaného výtažku s pepře) je velmi užitečný pro hubnutí!

 
martinaves
martinaves - 10.1.2016 14:47

holky, nebojte se jojo efektu! ale musíte pamatovat na pohyb, zdravé jídlo a můžete si pomoct potlačovat chut byllinnými doplnky a váše hubnutí bude úspěšné!

 
sarka73
sarka73 - 4.1.2016 12:49

vyzkoušela jsem už několik zázračních diet a každa se končila jojo efektem, znáte nějaký opravdu fungujicí způsob jak zhubnout?

 
miraba
miraba - 3.12.2015 19:32

nevím jak zhubnout... v minulostí byla jsem na nějaké dietě, zhubla jsem a jojo efektem znova jsem přibrala a potom už jsem se nesnažila...

 
hanecka8
hanecka8 - 1.12.2015 22:32

moje kamarádka brala Piperine forte minulí rok a nepřibrala už potom

 
jirka_b
jirka_b - 27.11.2015 13:00

děkuji holky! už jsem objednala Piperine a čekam na účinek hubnutí ;)

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-29
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78616.
    Archiv anket.