Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Bradavice. Jak se jich zbavit?

Bradavice. Jak se jich zbavit?

Bradavice nás dokáží pěkně potrápit. Nejenom, že jsou neestetické na pohled, ale často i překážejí v běžném životě. Snad nejhorší je, když se nám udělá bradavice na chodidle. Kdo zažil, ví, o čem je řeč. Bolest člověka dříve či později dožene k lékaři a léčba nepatří zrovna k příjemným.

 

Kde se bradavice vlastně berou?

Příčinou vzniku těchto nezhoubných novotvarů bývá virová infekce. Od chvíle, kdy virus pronikne do pokožky může do prvních projevů nemoci uběhnou několik týdnů, ale třeba také 20 měsíců. Pro dospělé jedince není nakažlivost bradavicemi vysoká, u dětí je nákaza snazší.

 

Jaké známe infekční bradavice?

Rozlišujeme několik druhů bradavic. Mezi infekční druhy patří bradavice pravé, plošné, molluska a genitální, kterým se také říká kondylomata. Nakazit se jimi mohou lidé s oslabenou imunitou.

 

Jak poznáte bradavice?

Ploché bradavice se vyskytují nejčastěji na čele a tvářích, mají plochý tvar a jsou lesklé. Barevně se neodlišují od okolní kůže. Vyrazit se mohou náhle, bez předchozího varování. A většinou se jich objevuje několik naráz, u dětí může jejich počet dosáhnout až stovek.

Pravé bradavice jsou nejrozšířenější. Jsou hrbolaté a mají drsný povrch, vyskytují se většinou osamoceně. Někdy se ale mohou objevit i ve shlucích. Bývají pod nehty a v jejich okolí a škrábáním se mohou roznést i na další tělesné partie. Časem získají našedivělý nádech.

Nejnepříjemnější a nejbolestivější jsou bradavice na ploskách nohou. Jelikož na nich spočívá váha celého těla, nerostou směrem ven, ale naopak se zanořují do hloubky. Jsou velmi bolestivé nejen při chůzi, ale i v klidu. Povrch těchto bradavic charakterizují drobné tečky, které mají načervenalou nebo hnědou barvu. Lidé si je někdy pletou s kuřími oky nebo mozoly.

Genitální bradavice, čili kondylomata, se přenášejí pohlavním stykem. Daří se jim ve vlhkém prostředí sliznic a postihují velké a malé stydké pysky, okolí poševního vchodu, konečník, žalud a předkožku. Viry, které způsobují tento druh bradavic, jsou rychle přenosné pohlavním stykem, snadno se ale dají získat i v průběhu jiných nemocí. Například při zánětu močové roury, předkožky či žaludu atd.

Molluska připomínají uzlíky se středovou proláklinou. Nejvíce na ně trpí mladí lidé, kteří holdují vodním sportům. Často je mívají i děti s ekzémy nebo poruchami imunity, u nich s objevují nejčastěji v loketních a podkolenních jamkách.

 

Zničte je!bradavice

Jakmile zjistíte přítomnost bradavic, neodkládejte návštěvu lékaře. Čím dříve tak učiníte, tím dříve a snadněji se bradavic zbavíte. Lékař posoudí druh a stav bradavic a rozhodne se pro nejlepší léčbu. Způsobů, jak bradavice odstranit, je několik. Nejčastěji se používá mražení tekutým dusíkem, ale lékař může také přistoupit k destrukci bradavice rozžhaveným drátkem nebo ji odstraní ostrou lžičkou. Některé bradavice se dají beze zbytku odstranit také laserem. Účinné jsou též koupele v narůžovělém roztoku manganistanu draselného nebo obklady či omývání odvarem černého čaje. Některé druhy bradavic vyžadují i chirurgickou léčbu. Často také bradavice mizí i samy od sebe.

V lidovém léčitelství se v boji s bradavicemi osvědčilo potírání česnekem, šťávou z cibule, vlaštovičníkem nebo citronem. Často se také používá kyselina salicylová a mléčná. Vhodné léky koupíte i v lékárně.  

 

Jak vzniku bradavic předejít?

Základem je pečlivá hygiena. Častá výměna spodního oblečení, pravidelná dezinfekce obuvi. Zvláštní opatrnost je potřeba dodržovat při návštěvě koupališť a společných umýváren. V těchto prostorách nikdy nechoďte naboso.

 

Zdroj: http://www.ordinace.cz

Redakce


9.6.2014   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bradavice. Jak se jich zbavit?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
isabela.krasna
isabela.krasna - 19.10.2014 13:21

Dobrý den, bradavice jsou opravdu hrozné (http://cs.wikipedia.org/wiki/Bradavice), sama jsem si to vyzkoušela a nebylo jednoduché se jich zbavit. Pořád se objevovaly znovu a znovu. Teď jsem měla chvíli pokoj, ale na noze mám zase další. Máte někdo zkušenosti s tímto zákrokem: http://www.medicomvip.cz/esteticka-dermatologie/odstraneni-bradavic-a-koznich-vyrustku? Byla bych vděčná za jakoukoli radu. Děkuji moc!

 
Adele
Adele - 9.6.2014 12:10

Ricinový olej je dobrý na bradavice, maminka měla jednu velkou na břiše a pomohl. Naopak lidový lék šťáva z vlaštovičníku se nám vůbec neosvědčil. smajlik - 105

 
Jaguška
Jaguška - 9.6.2014 8:20

Jako malá, než jsem šla do školy, jsem měla ruce plné bradavic. Dědovi řekl známý hajný, ať vytrhne kapradí i s kořenem a uvaří ve starém hrnci. V tom jsme si myly se sestřenicí ruce i dřely těmi kořeny a pomohlo to na 100%, bradavice se nám nikdy nevrátily.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78616.
    Archiv anket.