Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Umíte se správně opalovat?

Umíte se správně opalovat?

„Je květen, musím se objednat do solárka.“ Těmito slovy zahajuje jedna má kamarádka svou osobní „letní“ sezónu. Praktikuje to tak už snad patnáct let, v podstatě od doby, kdy se u nás se solárii doslova roztrhl pytel.

Je doslova posedlá opálenou kůží, a kdyby měla obléct letní oblečení a vystavit světu na odiv bílou kůži, patrně by to nepřežila. Začátkem května si tak postupně vytvoří hezky zlatavý nádech a v průběhu léta jej vydatně doplňuje poctivým smažením na sluníčku. Varování před ozónovou dírou, rakovinou kůže či předčasným stárnutím pouští jedním uchem dovnitř a druhým hned ven. Bronzové opálení je pro ni zkrátka alfou a omegou všeho.

Bohužel, s padesátkou na krku se na ní tento po léta praktikovaný životní styl již podepsal. Hlavně v obličeji je její nadměrné opalování a slunění hodně znát, většina lidí jí hádá o několik let vyšší věk, než kolik je jí ve skutečnosti.

Opálená, rovná se zdravá?

Dříve se tradovalo, že opálená, krásně hnědá pokožka svědčí o zdraví a svěžesti. Za mého mládí jsme se smažili a opalovali snad úplně všichni, při narození první dcery mi dokonce doktorka v jejích pěti měsících důrazně doporučovala, abych ji vystavovala na sluníčku, jelikož je holčička přehnaně bílá.

Dnes je situace jiná. Před nadměrným opalováním jsme varováni, přehnaný přísun slunečních paprsků nedělá naší kůži tak dobře, jak se soudilo dříve.

Chcete-li mít bronzovou pleť, buďte opatrní

Přesto i dnes většina z nás touží po krásném opálení. Co si budeme povídat, bronzové nožky vykukující ze sukní či šortek, vypadají skutečně dobře. Je však potřeba dodržovat určitá pravidla, abychom předešli nepříjemnostem či dokonce přímého nebezpečí v podobě spálení či dokonce rakoviny kůže.

Jaký jste fototyp?

V první řadě by každý, kdo se chce začít vystavovat sluníčku, měl vědět, jaký je fototyp, a podle toho uzpůsobit délku a intenzitu slunění. Co snesou přirozeně tmavší jedinci, může být pro bledule přímo vražedné.

Nejohroženější jsou v tomto ohledu lidé s fototypem 1 a 2.

Jednička má velmi světlou kůži a rezavé či blond vlasy, většinou mívá i pihy. Tito lidé se na slunci zhusta pokaždé spálí a docílit u nich krásně snědého odstínu je prakticky nemožné.

Dvojka je na tom o kousek lépe, ale vzhledem ke světlé kůži i vlasům by měla být na slunci maximálně opatrná.

Fototyp 3 je taková zlatá střední cesta. Má světlou kůži s nádechem do tmavšího odstínu a tmavě plavé až kaštanové vlasy. Se zvýšenou opatrností má šanci dosáhnout kýženého bronzového výsledku, nicméně opatrnost je zcela jistě na místě.

Nejlépe je na tom fototyp 4. Tmavá kůže, tmaví vlasy, ukázková pigmentace. Tito lidé se nespálí nikdy, případně jen zřídkakdy.

Ať jste fototyp 1 nebo 4, v každém případě byste měli dbát na bezpečnost při opalování. Spálená kůže totiž není jediným strašákem, který vás může potkat. Používejte krémy s ochranným UV filtrem, přičemž čím jste světlejší typ, tím vyšší ochranný filtr potřebujete. V žádném případě se nevystavujte přímému slunci v době kolem poledne od 11 do 15 hodin. Nezapomeňte ani na správné ošetření kůže po příchodu domů. Po sprše dopřejte svému tělu důkladnou dávku pleťového mléka či krému, které jsou určeny přímo pro tyto účely.

Jak je vidět, opalování je celkem věda. Jak jste na tom vy? Opalujete se, chodíte do solárek, vystavujete své tělo slunečním paprskům v touze po dokonale bronzovém odstínu? Nebo se sluníčka spíš straníte a snažíte se před ním a před nebezpečím, které skýtá, ochránit?

Jana Ludvíková


11.7.2014   Rubrika: Péče o krásu. Kosmetika   |   Komentářů 9   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Umíte se správně opalovat?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Filipova
Filipova - 28.8.2022 19:38

Také jsem si to dřív myslela, než jsem narazila na pěnu na opalování https://www.kingrayshop.cz/p/wellmaxx-sun-care-sun-protection-mousse-spf30-200ml , se kterou jsem vážně spokojená. Uvidíte, že pak opalování bude úplně o něčem jiném.

 
Dokoupilova
Dokoupilova - 24.8.2022 22:24

Pěnu na opalování? Myslela jsem si, že je jenom nějaká pěna po opalování, když to člověk přežene. Jakou kupujete?

 
Filipova
Filipova - 22.8.2022 18:56

Také jsem měla problém s krémy na opalování. Bylo mi navíc vždy nepříjemné, jak jsem zůstávala po tom jakoby mastná. Proto jsem začala používat třicítku pěnu na opalování. Mazání je mnohem komfortnější a dokáže chránit pokožku víc plošně.

 
Dokoupilova
Dokoupilova - 21.8.2022 0:13

Nějak nemůžu najít krém, který by mi vyhovoval. Ať už jsem použila jakýkoliv, tak jsem se většinou stejně vždy spálila. Jaký používáte nejraději?

 
Světlonoska
Světlonoska - 21.7.2014 16:33

smajlik - 66Už dávno se neopaluji,nasmajlik - 62mi je špatně,i z vedra,ve stínu..viz např.dnešeksmajlik - 80slunce pálí mnohem intenzivněji než dříve,to by si měly navíc uvědomti mladé maminky,které nechají děti celý den na slunci bez krému a bez UV oblečení a pokrývek hlavy,o brýlích nemluvě/jt,příklad našich sousedů/smajlik - 80

 
Almega
Almega - 14.7.2014 9:51

Opalovat se - ani náhodou !!! Je to dnes už škodlivé...Stačilo mi kdysi za mlada se opalovat v Bulharsku a naskákaly na mě obří pihy,do té doby jsem neměla ani jednu ! Dnes už vidím jen riziko rakoviny kůže a nic víc.

 
sharon
sharon - 11.7.2014 16:07

v mládí jsem se opalova hodně často , sluníčko mi nevadilo , mazala jsem se a vydržela klidně i přes poledne hlavně u vody....dnes už tak hodinu a stačí - sluníčko snižuje i krevní tlak ( údajně)
dnes se nemusí do solárka , dnes se zajde na tzv.nástřik saooplaovacím krémem tak dvakrát před létem a pokožka dostane krásný nádech a škodlivé to není.......

 
YXH
YXH - 11.7.2014 14:56

dadka: Taky si myslim ze vrasky jsou geneticke. Obe dcery jsou tmavsi pleti a tmavovlasky, jedna se nespali vubec a jedna se v kratsi dobe na slunicku prizehne. smajlik - 26

 
dadka
dadka - 11.7.2014 10:30

Naši dva malí vnuci jsou..jeden černovlasý s úplně světlou pletí a černýma očima, ten se skoro ani neopálí, a to žijí u moře a druhý je úplně světlovlasý až do běla, se světlemodrýma očima a kůží, která se hned opálí do krásného hnědého nádechu. Vypadá jako broskvička.
Já jsem se jako mladá opalovala neustále, i obličej a mám minimálně vrásek v obličeji, méně než moje dcery. Takže vrásky budou i genetického původu, nejen od sluníčka.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78611.
    Archiv anket.