Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Orientální způsob hubnutí

Orientální způsob hubnutí

Jistě jste zaznamenali, že lidé na východní polokouli bývají štíhlejší než obyvatelé západu, kde se obezita stala jednou z civilizačních chorob. V čem asi tkví tajemství, díky němuž nemá většina lidí na východě problémy s váhou? Svou roli zde může hrát fakt, že mají ve zvyku jíst hůlkami, a v neposlední řadě i tradiční čínská medicína, jejíž principy pomáhají tamějšímu obyvatelstvu udržovat normální tělesnou hmotnost.

Boj s přebytečnými kily je běh na dlouhou trať. Mnoho lidí se uchyluje k různým „zaručeným“ dietám, jichž nabízejí různé časopisy velké množství, často však bývá tento způsob hubnutí už předem určen k nezdaru. Někdy se sice podaří v důsledku omezení tučného a sladkého a vynecháním večeří, nebo jejich posunutím do časných podvečerních hodin shodit pár kilo, nicméně tento úspěch nebývá trvalý a po návratu ke starým stravovacím návykům se tělo vrací opět na svou předešlou váhu.

Jak nastartovat správné hubnutí

Pokud jste se rozhodli skoncovat s kily navíc jednou provždy, rozhodně byste měli navštívit specialistu – dietologa. Ten nejprve vyhodnotí vaši postavu a složení těla (svaly, tuk) a na základě výsledků stanoví počet kilogramů, které nosíte navíc. Také vám pravděpodobně nechá udělat vyšetření krve, zjistí hladinu hormonů v krvi a další hodnoty. Poté vám doporučí vhodný jídelníček a ideální denní kalorickou spotřebu a v neposlední řadě i fyzickou aktivitu.

Tak nebo přibližně tak vypadá západní přístup k hubnutí. Východní, který je založen na tradiční čínské medicíně, je jiný, ačkoli jedna podoba mezi nimi stále existuje.

Podoba, neboli v čem jsou západní a východní principy za jedno

"Jez méně!" Takovou radu dávala ruská světoznámá prima balerína Bolšoje teatra Maya Plisetskaya všem, kdo chtěli zhubnout. Číňané s jejím stanoviskem plně souhlasí. Nadváha často přímo souvisí s přejídáním a bez redukce kalorií se zhubnout jednoduše nedá. Takže omezování sacharidů a tuků platí bez ohledu na to, odkud přišla metoda hubnutí.

 

Rozdíly v přístupu k hubnutí

Tradiční čínská medicína, na rozdíl od přímočaré evropské, je postavená na obrázcích a zaměřuje na tvůrčí myšlení. Pojmy jako „prázdnota-plnost“ nebo „chlad-teplo“ pro její příznivce nejsou prázdné fráze, ale popis procesů, skutečně se vyskytujících v lidském těle.

Číňané také rozdělují všechno kolem na Jin a Jang. Jin - ženský, Jang - mužský. Jin - chlad, Jang - žár. Jin - pasivita, Jang - aktivita. Stavy lidského těla mohou také být klasifikované do Jinu (vyhaslé oči, letargie, pomalost pohybu, bledost, deprese, nízký krevní tlak) a Jangu (živý pohled, vzrušení, zarudlá pokožka, pocení, agresivita, vysoký krevní tlak).

Mimochodem, když se zabýváme nadváhou, problém se obvykle schyluje k nedostatku Jangu, respektive přebytku Jinu (vše je propojeno). Mohlo by se zdát, že když se chceme zbavit nadbytečných kil, je nutné pouze posílit mužský zárodek a oslabit ten ženský. Ale to je jen teorie, v praxi vše je složitější.

Předtím, než začnete boj s tělesným tukem se nestačí vypořádat s Jinem-Jangem, musíte také zkontrolovat co se děje s energií Čchi. Kde je dostačující, a kde chybí?

 

Hlavní syndromy plnoštíhlých

Diagnóza, kterou mají téměř všichni vlastníci nadbytečných kil zní jako „nedostatek energie Čchi v systému sleziny a slinivky břišní“. Přítomnost tohoto syndromu vede k tomu, že se v těle začíná zadržovat tekutina a z ní se tvoří hlen. V důsledku nedostatku Čchi vznikají další podmínky ke vzniku obezity.

Pro skeptiky: ve slinivce břišní se ve skutečnosti syntetizují trávicí enzymy a hormony, které regulují metabolismus sacharidů.

V Česku se prodává unikátní bylinný přípravek Pilule Čchi které účinně kompenzují nedostatek Čchi sleziny a mimo jiného aktivují metabolismus.

Nyní pohovoříme o slezině. Z hlediska tradiční čínské medicíny jsou problémy v orgánech těla spojeny se silnými a trvalými emocemi. Slezina reaguje na masivní úzkost. Dá se říci, že úzkostliví lidé podvědomě speciálně přibírají na váze aby se ochránili, vytvořili bariéru mezi sebou a okolním světem. A pokud strach neodejde (Čchi sleziny se neobnoví), bude velmi těžké zhubnout. Striktní dieta bez korekce syndromu k ničemu dobrému nepřivede, jen zhorší nedostatek energie v systému. V nejlepším případě se při sebemenším porušení diety kila okamžitě vrátí na svá místa, v tom nejhorším všechno může skončit nervovým zhroucením.

Druhý syndrom, který přispívá k nadváze - stagnace (prodlení, narušení volného oběhu energie) jaterní Čchi. Hlavní funkcí jater je detoxikace. Jestli je porušená, tělo začíná samo sebe otravovat produkty metabolismu, obrazně řečeno "zanášet se". Štěpení přebytečného tělesného tuku se stává problematickým: tělo se musí vypořádat s jinými problémy. Vrátíme-li se k teorii emocí: stres (hněv a podrážděnost) provokuje stagnaci jaterní Čchi. A stresů je v našem životě víc než dost.

Naštěstí čínská medicína má své nástroje i na odbourání stresu. Pilulky s nazvem XiaoYaoWan, což v překladu znamená „bezstarostné kuličky“, si umí poradit s depresí, poruchami trávení, hepatitidou atd.

 

Hubneme podle čínské medicíny

Vše záleží na diagnóze. Co je příčinou nadváhy? Pokud je to přejídáním, „hubnoucí opatření“ budou jiná, než při nedostatku Čchi v systému sleziny a slinivky břišní. Když mluvíme o léčebném režimu, pak můžeme definovat sedm základních bodů:

 • Výživa s ohledem na počet kalorií Jin a Jang-potravin.
 • Snížení chuti k jídlu pomocí akupunktury (tělesné - s použitím bodů na těle a ušní - bodů na boltci). Ukazuje se, že naše tělo má body, jejichž stimulace může způsobit snížení objemu žaludku!
 • Práce s syndromy (terapie Zhen-Jeou). Zhen - injekce (akupunktura), Jeou - moxování (zahřívání bodů pomocí pelyňkových doutníků).
 • Práce s emocemi – především záležitost psychologa!
 • Zlepšení metabolismu - specialista v tradiční čínské medicíně vybírá metodu individuálně.
 • Bylinná terapie (bylinné přípravky jsou vybírány podle zjištěných syndromů).
 • Gymnastika, která zlepšuje oběh Čchi a harmonizuje Jin a Jang - Qigong.
 • Co můžeme sníst abychom zhubli?

  Rozdávat rady na všechny strany není zvykem odborníků čínské medicíny. Doporučení ke snížení hmotnosti se dává vždy individuálně po důkladném vyšetření. Nicméně, ze základních principů výživy tajemství nikdo nedělá.

  Vzhledem k tomu, že nadváha je nejčastěji spojena s nedostatkem Jangu v těle, v každém případě ve stravě by měly být přítomny Jang-potraviny. Kdo neví - hovoříme o tzv. horkých a teplých potravinách: především o mase a o kořeních (můžete použít jakékoliv koření, včetně pepře, ale nenechte se tím unést, zesilují chuť k jídlu!). V souladu s Jin-Jang teorií Jin-produkty (sladkosti, mléčné výrobky, čerstvé ovoce a zelenina) by neměly tvořit velkou část jídelníčku. A žádné studené nápoje a zmrzlina - jsou příliš chladné, lepší by bylo se bez nich obejít.

   

  Ti z vás, kteří mají zájem hubnout podle ověřených systémů a s podporou trávicího systému, se mohou zúčastnit specializovaného semináře Hubnutí je radost. Více informací v přiložené videopozvánce.

   

  Komerční článek


  5.8.2014   Rubrika: Hubnutí   |   Komentářů 55   |   Vytisknout

  Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

   

  Diskuse ke článku - Orientální způsob hubnutí

  Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
  Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
  Abigail77
  Abigail77 - 5.3.2023 16:19

  Já cvíčím už delší dobu se svojí váhou na podložce u tv.Vše jsem si koupila na fitham.Je to nejlepší obchod na cvičební stroje a pomůcky.Třeba manžel tam nakupuje proteiny a je také velice spokojený.

   
  Fuchsikova
  Fuchsikova - 27.8.2022 9:37

  Hele rotoped jsem koupila lacino. Vybrala jsem ho jen za 10 tisíc a úplně v pohodě https://www.fitham.cz/trinfit-vivo-b500i

   
  Helenaroz
  Helenaroz - 24.8.2022 20:47

  Na kolik vás to vyšlo? Pořízení rotopedu? Já totiž moc ani nemám představu, kolik to tak stojí?

   
  Fuchsikova
  Fuchsikova - 22.8.2022 11:41

  Koupila jsem si rotoped a začala jsem pravidelně jíst. Můžu dát typ na to si rotoped postavit do obyvatelné části, ať ho máte na očích a nutí vás to jezdit. Já běhám u televize nebo si pustím něco do sluchátek a jezdím minimálně hodinu každý den.

   
  Helenaroz
  Helenaroz - 20.8.2022 23:04

  Holky prosím jak se vám podařilo zhubnout rychle a zdravě? Je dobrý způsob si domů pořídit třeba rotoped a každý večer pravidelně jezdit? Nebo je lepší jít cestou diety?

   
  LauraIsova
  LauraIsova - 5.12.2019 22:45

  No rozhodně do toho běž, není nad to když je člověk sám se sebou spokojený :)

   
  SoniaCer
  SoniaCer - 4.12.2019 20:52

  Pááání . Tak to je paráda !!! Čím dál víc se utvrzuju v tom, že bych to měla taky zkusit.

   
  LauraIsova
  LauraIsova - 3.12.2019 21:43

  No paráda ... teď je to vlastně 5 měsíc a podařilo se mi zhubnout 14 kilo .. akorát mám strach jak to zvládnu teď přes svátky, protože mě honí mlsná.

   
  SoniaCer
  SoniaCer - 24.9.2019 22:03

  LauraIsova: Tak jak jsi dopadla ? Povedlo se ti dát dolů tolik kolik si chtěla ? :)

   
  LauraIsova
  LauraIsova - 17.7.2018 23:23

  Dopadla jsem moc dobře, poradkyně byla hrozně milá a empatická a zdržela jsem se tam poměrně dlouho :) jsem hrozně zvědavá, kolik se mi povede dát dolů .. za 14 dní jdu na další konzultaci, tak se nemůžu dočkat jestli už bude nějaký výsledek :)

   
  SoniaCer
  SoniaCer - 16.7.2018 21:34

  LauraIsova: Tak jak jsi Lauri dopadla ? Jaký jste s poradcem zvolili program ? :)

   
  LauraIsova
  LauraIsova - 20.6.2018 18:51

  SoniaCer: Super, děkuju moc za odpověď .. už jsem se objednala na konzultaci a v pátek jdu na své první "sezení" tak jsem zvědavá s čím odejdu .. už se nemůžu dočkat |:)

   
  SoniaCer
  SoniaCer - 17.6.2018 21:00

  LauraIsova: Já jsem volila program na 12 měsíců, kratší určitě ne, ,protože vím, jak je těžké hlavně ze začátku dát dolů nějaká kila a fakt to cvhíli trvá než se to rozjede, tělo se nastartuje a začne pracovat jak má.

   
  LauraIsova
  LauraIsova - 12.5.2018 15:39

  Mohla bych se zeptat jak dlouhé ty programy jste volili ? Poradí mi tam s tím někdo, jak dlouhý program je vhodný přímo pro mě ?

   
  SoniaCer
  SoniaCer - 12.5.2018 15:29

  Nechám tu tu Pájo odkaz, kde najdeš všechny potřebné informace, taky jsem na těch jejich stránkách našla všechno www.svet-zdravi.cz

   

  Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
  Sponzori

  Prohledej


  Výherci v soutěžích

  Soutěže na Soutez.cz

   Anketa

   Covid

   Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

   Celkem hlasovalo 78611.
   Archiv anket.