Co je crohnova choroba?
.jpg)
V současné době plném spěchu, špatným stravováním, fyzickou i psychickou vyčerpaností, ale také vývojem civilizace, náročností zaměstnání, se objevují civilizační onemocnění, a jedním z nich je i Crohnova choroba. Tato nemoc postihuje různé části trávicího ústrojí a je nevyléčitelná. Ovšem nemoc jde udržet v neaktivní fázi a vést tak spokojený život. Jak se Crohnova choroba projevuje, jaké jsou její příčiny vzniku a jak probíhá léčba, vám prozradí následující text.
Crohnova choroba je patří mezi idiopatické střevní záněty IBD. Jedná se o nespecifické zánětlivé onemocnění trávicího ústrojí, kdy se zánět nejčastěji vyskytuje v oblasti tenkého nebo tlustého střeva, vzácně pak v oblasti jícnu a ústní dutiny. Tato nemoc vzniká na základě imunitních procesů a genetických predispozic. Nejčastějším spouštěčem bývá virová nebo bakteriální infekce.
Věk a nejčastější výskyt
Počet lidí, kteří trpí Crohnovou chorobou je stále větší. V České republice je kolem 50 000 trpících touto nemocí. Přesný počet není znám a jsou čísla pouze orientační, jelikož Crohnova choroba se objevuje u mladých lidí ve věku 15 – 25 let, kteří své zdravotní problémy většinou řeší až po akutních bolestech. Z epidemiologických studií jasně vyplývá, že Crohnova nemoc se častěji objevuje v zemích severu, nežli jihu a v zemích ekonomicky vyspělých a v bělošské populaci.
Příčiny
Bohužel přesné příčiny u této nemoci nejsou zcela jasné a známé. Crohnova nemoc je různorodým onemocněním, kdy příčinou je několik faktorů. V současné době existuje několik teorií, ale ani jedna z nich není zcela přesná a jednoznačně prokázaná. Výzkumy ovšem prokázaly, že největší roli hrají 3 faktory:
· autoimunitní reakce těla
· genetické předpoklady
· životní prostředí
Vliv sehrávají i vnější faktory jako strava, psychologické faktory a životní styl, například kouření sehrává poměrně důležitou roli jak v příčinách, tak i v průběhu samotné léčby.
Příznaky a projevy choroby
Onemocnění je chronické, tedy nevyléčitelné a probíhá ve střídajících se obdobích, kdy je nemoc aktivní nebo ve fázi tzv. remise, kdy se vůbec neprojevuje. Změny stavu přichází náhle a i s pravidelnými kontrolami jim nelze předejít. Mezi nejčastější příznaky patří
· průjem
· bolest břicha
· křeče v břiše
· snížená chuť k jídlu, ztráta hmotnosti
· krev ve stolici
· zvýšená teplota
Pokud se takové obtíže objevují v pravidelných intervalech nebo ve dlouhých intenzivních časových intervalech, nejdéle dva dny, je nezbytné navštívit lékaře, nejlépe oddělení gastroenterologie.
Vyšetření
Diagnostika Crohnovy nemoci je poměrně obtížná a nelze ji určit na základě pocitů pacienta a příznaků. Je potřeba důkladné diagnózy, která se skládá ze tří částí.
· Vyšetření pacienta probíhá na základě fyzikálního vyšetření, kdy se věnuje největší pozornost břichu a konečníku, sleduje se i kůže, sliznice, oči a klouby, na kterých se Crohnova nemoc také projevuje.
· Laboratorní vyšetření má vyloučit jiné střevní onemocnění, přítomnost infekce, ale také vyhodnotit případné výživové komplikace, jako chudokrevnost, nedostatek železa nebo krevní bílkoviny.
· Morfologická vyšetření, která se dělí na rentgenologická vyšetření trávicí trubice a na endoskopická vyšetření, jako gastroskopie, enteroskopie a koloskopie.
Léčba
Crohnova nemoc se projevuje širokým spektrem příznaků a komplikací a je nutné k léčbě přistupovat individuálně a vybrat tak nejvhodnější léčebné postupy. Gastroenterolog tak zahájí individuální komplexní léčený postup a pravidelně sleduje vývoj a výsledky léčby. Léčba se skládá z konzervativní a chirurgické léčby.
· nutriční postupy (výživa, strava)
· farmakoterapii (léčba medikamenty)
· endoskopická léčba ( koloskopie, gastroskopie atd.)
· psychologická a sociální léčba
24.2.2015 Rubrika: | Komentářů 0 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5