Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Břišního tance se nemusíte bát. Druhý díl rozhovoru s exotickou tanečnicí Zafirah.

Zafirah

Co byste poradila ženám nebo dívkám, které se chystají s tancem začít a trpí obavami, že jim to nepůjde, nebo se stydí za své tělo?

Orientální tanec je vhodný pro všechny. Nejmladší účastnici mého kurzu bylo 9 let a ty nejstarší se pyšnily již několika vnoučaty. Za stěžejní považuji vůli a schopnost rozhýbat se, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu a fyzickým možnostem. Orientálnímu tanci se připisuje hodně pozitivních vlivů na ženské tělo, ale je to opravdu velmi individuální. Určitý univerzální efekt vytvarování a zpevnění těla byste poznala na těch tanečnicích, které se věnují tanci přibližně rok, a to několikrát týdně. Většina žen se chodí do kurzu pobavit, aktivně si odpočinout, najít si nové kamarádky. Málokterá přichází s tím, že se chce stát profesionální tanečnicí…zafirah 2/1

Ovlivnil tanec váš život i v jiných ohledech? Setkala jsem se například s dívkou, která propadla tanci natolik, že začala se studiem arabštiny?

K orientální kultuře jsem tíhla vždy, zpočátku mne přitahoval spíš Dálný Východ, velmi mě totiž zajímá čaj a kultura čaje. Díky orientálnímu tanci jsem se začala ve větší míře zajímat o kulturu zemí, z nichž pochází. Snažím se udržovat kontakty s lidmi z Egypta, Turecka či Jordánska. Díky komunikaci s nimi jsem se zbavila spousty předsudků a někdy i všeobecně prezentovaných nesmyslů o lidech z muslimských zemí. Pokud mám možnost, snažím se svoje dovolené či výlety směřovat právě do zemí jako je Turecko či Egypt (ten plánuji na letošní rok). Chci doslova na vlastní oči, uši a kůži poznat domovské prostředí mého hobby. Nicméně, i přes všechny tyto exotické zájmy, nemohu a ani nechci zapomenout na své moravské kořeny. Myslím, že transformace na “Arabku” díky intenzivnímu zájmu o tanec či Orient prostě není možná. Brání tomu odlišné geografické a kulturní prostředí, nejvíc asi zcela odlišná filozofie výchovy a rodiny.

Žijete a učíte v Brně, jste členkou volného sdružení Anwar – proč vzniklo a jaké jsou jeho cíle?zafirah2/2

Anwar je volné sdružení brněnských lektorek orientálního tance. Spolupracujeme na pořádání tanečních seminářů, tj. na zkvalitnění a oživení výuky orientálního tance v Brně. Zveme jak zahraniční, tak domácí lektory, kteří mají co nabídnout. Brno, ač je označováno za moravskou metropoli, nebývá častým cílem zahraničních či tuzemských tanečních “hvězd”.

Setkala jsem se s názorem, že Češky nemají pro tento druh tance potřebný temperament? Je na tom něco pravdy, nebo je to nesmysl?

Temperament je dle mého mínění čistě individuální záležitost. Divošku, smyslnou bohyni, ledovou královnu nebo éterickou vílu můžete najít kdekoli na světě.

Proč jste zvolila jméno Zafirah?

Výběr jména, byť jen uměleckého, považuji za výjimečnou záležitost. V podstatě nikdo nemůže rozhodnout o tom, jaké jméno při narození dostane. O výběru jména Zafirah spolurozhodla i jeho snadná výslovnost, a to i pro člověka neznalého arabského jazyka. Nejdůležitější byl ale význam. Zafirah v arabštině znamená “vítězná” či “úspěšná”. Vítězství nad sebou samým a následný úspěch už stojí za to, ne?

 

 

zafirah2/3zafirah2/4


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Velké fotografie - popisky

Nahoře vlevo: stříbrné kalhoty, červené šaty - moderní, až "diskotéková" variace na orientální kostým
Nahoře vpravo: černé šaty - klasický egyptský kostým
Dole vlevo: indické sárí
Dole vpravo: stříbrné šaty - modernější variace na klasické egyptské kostýmy 

Foto: David Ondruš

další informace: www.zafirah.com email: zafirah@seznam.cz

Vlaďka Skalská

Exotické tance:


7.2.2006   Rubrika: Zdraví a krása   |   Komentářů 27   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Břišního tance se nemusíte bát. Druhý díl rozhovoru s exotickou tanečnicí Zafirah.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Lucinka258
Lucinka258 - 7.10.2020 6:58

Já bych na břišní tanec chodit nemohla. Takové krocení není nic pro mě :-D . Já ze sebe potřebuji vybít energii, tak jsem se přihlásila na Litefeet https://www.331.cz/tanecni-styly/litefeet/ , a to je teprve něco :-) . Dnes je toho tancování opravdu hodně, takže není problém si vybrat to, co člověka bude opravdu bavit.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78608.
    Archiv anket.