Freude, Freude, vždycky na tě dojde
Sigmund Freud, možná nejslavnější psychiatr na světě, se narodil 6. května 1856 v moravském městě Příbor. Ve svém rodišti ale strávil jen první tři roky života – po otcově krachu se celá rodina přestěhovala do Vídně. Do Příbora se však vrátil jako gamnazijní student na prázdniny roku 1872.
Po maturitě začal Freud studovat medicínu, jeho původním oborem byla neurologie. Nervové poruchy svých pacientů léčil pomocí elektroterapie, v roce 1884 pak objevil analgetické účinky kokainu. Roku 1887 vyzkoušel v terapii také hypnózu. Tehdy se ještě nehovořilo o psychoanalýze – tento termín přinesl Freud v roce 1896, rok nato odhalil a pojmenoval Oidipův komplex. Teprve roku 1900 ale začal svou první psychoanalýzu s pacientkou Dorou. Objevovali se také první Freudovi žáci, jeho jméno začínalo být známé. Freud založil Mezinárodní psychoanalytickou asociaci (1910), získal Goethovu cenu (1930, převzala ji Freudova dcera Anna). Prodělal ale i rakovinu hrtanu.
Ve třicátých letech si už slavný Freud pod vlivem nastupujícího nacismu vyměňoval s Albertem Einsteinem dopisy na téma Proč válka?. Nacisté v téže době veřejně pálili Freudovy práce. Psychoanalytik posléze emigroval do Velké Británie, ještě předtím se stal čestným členem Britské královské lékařské společnosti. Jenže po anexi Rakouska se na Freuda zaměřilo gestapo, prohledalo mu dům a budovu Psychoanalytické asociace, vyslýchalo dookonce dceru Annu. Ve Freudův prospěch intervenoval americký prezident Roosevelt, dokonce i Mussolini. V roce 1938 Freud opustil Rakousko a odjel do Velké Británie, kde v září 1939 zemřel.
Freud byl otcem termínů psychoanalýza a Oidipův komplex, zavedl do terapie užití pohovky pro větší uvolnění pacienta. On se zabýval významem snů, sexuálními frustracemi, z jeho učení vycházejí psychiatři dodnes. Samozřejmě také měl a má své odpůrce – někteří odborníci jeho teoriím vytýkají to, že člověka omezují jen na změť pudů a vnitřních hnutí, někdo tvrdí, že podle Freuda je vlastně každý více méně neurotik (což je zejména dnes vlastně pravda, že?).
V době vlády komunistické strany byla v Československu psychoanalýza jakýmsi undergroundovým proudem, moc se oficiálním kruhům nelíbila. Dnes je tomu jinak, je to i vyhledávaný způsob terapie. Člověk, který o psychoanalýze přemýšlí, se ale musí připravit na skutečnost, že je časově i finančně dost náročná (jedno sezení stojí kolem 600 korun, trvání terapie počítejte až na roky).
No a nakonec taková malá pozvánka: chcete-li se o Freudovi dozvědět více a budete-li mít cestu do Prahy, navštivte na Staroměstské radnici výstavu Život – sen. Dozvíte se tu nejen o Freudově životě a práci, ale i o uměleckých směrech, které svým učením ovlivnil, například o surrealismu (k vidění jsou krásná díla Toyen, Jindřicha Štyrského, Jiřího Koláře a mnoha dalších; kromě toho se exponáty neomezují jen na díla výtvarná, ale přinášejí poučení i o literární odnoži surrealismu, což je vrcholně zajímavé). Výstava potrvá do 4. června. Nebo se můžete jet podívat do Příbora – Freudova rodiště, kde je možné podívat na jeho rodný dům.
Zdroj: Sigmud Freud: Výklad snů
13.9.2013 Rubrika: Společnost | Komentářů 5 | Vytisknout
Hodnocení článku: 3/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Freude, Freude, vždycky na tě dojde
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Freud byl dost divnej pavouk ...výběrem z jeho korespondence vyšla kniha pod názvem Freudové, je to dost zajímavá věc. Freud měl velmi zvláštní vztah se svou švagrovou, neuznával práci vlastních dcer, synové byli pro změnu budižkničemové, Anna prováděla psychoanalýzu, aniž by na to měla vzdělání, který jí tatínek - šovinista - nedopřál atd ... no bylo to zvláštní seskupení pokrevně spřízněných lidí ... Musím upřímně říct, že jako člověk je pro mě Freud dost odpudivá osobnost
zajímavý článek...1884 a kokain, no prosím, to by mě nenapadlo....
Naštěstí jsem ještě nemusela vyhledat psychologickou pomoc,od toho mám rodinu,se vykecam a je mi fajn...ale článek zajímavý
Děkuji za poučný článek ,alespoň pro mě
Nepotřebuji žádná sezení,ač stojí dost,tak včera jsem se ve Vlastě dočetla o jakémsi plešatém "životním koučovi",který si účtuje za hodinu 5000,- Kč!!! Nechápu,kdo by dal za nějaké pofidérní "rady" takový balík...