Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Muž je podřízen Kristu, Kristus Bohu a žena muži

Muž je podřízen Kristu, Kristus Bohu a žena muži

Časně ráno vstane jako první. Rozdělá v kamnech oheň, obleče se do dlouhých šatů, uváže zástěru, na hlavu nasadí čepec. Připraví jídlo pro svých šest dětí a muže, obstará domácí zvířata. Po snídani její manžel zapřáhne koně a odjede na pole, děti jdou do školy. Ona nanosí vodu do necek a pustí se do praní…

Nesnažím se vám tady vyprávět, jak asi žili lidé před dvěma sty lety. Tak nějak totiž může vypadat běžné ráno současné amišské ženy.

Amišů je kolem 150 000 a žijí na území USA a Kanady. Nábožensky jsou novokřtěnci, čili anabaptisti. V 17. století se odtrhli od amišovékřesťanské víry s tím, že člověk by měl přijmout křest až jako dospělý, v době, kdy je to jeho volba a svobodná vůle. Věří, že v životě člověka je důležitější podřízení se vyšším autoritám než osobní svoboda. Jejich nejdůležitější zásadou je separace od vnějšího světa „plného hříšníků“. Zříkají se vědeckého pokroku a jejich život je v podstatě stejný jako před dvěma staletími.

Muž je podřízen Kristu, Kristus Bohu a žena muži

Rodinný život Amišů je přísně patriarchální. Rozvod nepřichází v úvahu. Hlavou rodiny je muž, žena s ním není rovnoprávná. Jejím hlavním úkolem je péče o děti, dům, rodinu. I v dnešní době amišské ženy často samy šijí šaty pro rodinné příslušníky. Dětí bývá v rodině většinou šest až osm a jsou již od útlého dětství vedeny k práci. Dosažení vyššího vzdělání není žádoucí, většina Amišů absolvovala jen povinnou školní docházku. Přesto mnoho z nich mluví alespoň dvěma jazyky a jejich vědomosti o zemědělství jsou na velmi vysoké úrovni. Obydlí Amišů je zařízeno prostě, stroze a účelně. Nepotrpí si na přílišnou výzdobu.

V domě bydlí většinou tři generace najednou. Je pro ně samozřejmé, že se mladí postarají o své staré rodiče. Jednotlivé amišské komunity si pomáhají a zabezpečují se navzájem, nepobírají od státu žádné dávky či důchody. Stát je na oplátku zbavil povinnosti platit některé daně.

Co se týká jejich zevnějšku, je v podstatě stejný již celá staletí. Muži nosí plnovous, černé kalhoty se šlemi, bílé košile, černou vestu a široký klobouk. Ženy se oblékají do jednobarevných šatů, černé zástěry a vlasy schovávají pod čepec. Svobodné dívky se odlišují tím, že nosí bílou zástěru. Garderoba amiškých žen skutečně není nijak obsáhlá. Většinou mají k dispozici pouze čtvero oblečení: sváteční, obyčejné, jedno na praní a jedno rezervní.

Místo lustru petrolejka

Někteří velmi liberální Amišové se techniky nezříkají úplně, ale většina se bez ní obejde. Pole se obdělávají pomocí koňského spřežení, amišové polena nutné cesty se vyjíždí bryčkou. Amišové dokonce nepoužívají ani elektrickou energii. Svítí svíčkami a petrolejkami, jejich mlýny jsou poháněny vodou nebo větrem.

Cesta do civilizace

Pro většinu lidí je asi takový způsob života nepřijatelný. V dnešní přetechnizované době, obklopeni bezpočtem výdobytků civilizace si asi málokdo dokáže představit, že by se jich zřekl. Amišové ale tento problém neřeší. Žijí si sami pro sebe, jsou zarytí pacifisté a nástrahám vnějšího světa odolávají bez problémů. Přesto není nikdo z nich nucen v jejich společenství zůstávat. Pokud se někdo rozhodne odejít, není mu bráněno. Ačkoli se občas stane, že někdo z mladší generace odejde, většina zůstává.

Redakce


20.9.2013   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 13   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Muž je podřízen Kristu, Kristus Bohu a žena muži

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 21.9.2013 5:38

Byl tu o nich porad, nekolik se jich odtrhlo od komunity a pak ukazovali jak zili dal. Bylo to zajimave, ale hodne z toho bylo delane kvuli filmovani.
Pravda je ze nektere komunity dovoluji elektrinu, auta a stroje na obdelavani poli.
Je to u nich podobne jako to je u Hutterites. Ti take ziji v koloniich a farmari. Vetsinou jsou uz vic modernizovani, ale porad nosi jejich tradicni obleceni, a dodrzuji jejich zivotni styl. Kupujeme od nich vajicka, kurata, kruty, mleko a na farmarskych trzich mivaji veliky vyber zeleniny a polotovaru jako jsou pirohy, nudle, kolace, chleba atd. Diky nim konecne muzu udelat makovec z dobreho maku a ne z toho zazlukleho svinstva co se prodava v supermarketech. smajlik - 77
Jejich prapredkove vlastne pochazi z jizni Moravy, odesli do Nemecka, nekteri pak na Ukrajinu a pak do USA a Kanady.

 
Adele
Adele - 20.9.2013 17:29

Já jejich skromný styl života obdivuji, akorát ten jejich fanatismus mi je nesympatický. Jsou ale i amišské komunity, kde nežijí takhle přísně.

 
Almega
Almega - 20.9.2013 16:17

Viděla jsem o nich film a tam se právě řešilo, že někteří nechtějí už zpět do komunity a jak mají nový život a např. sestra musela jet za bratrem tajně,tam si pak oblékla "normální" šaty,užila si zábavy,jídel a pohodlí a pak se zase vrátila....Oni tím,že žijí tak kolektivně,tak většina se bojí toho vyobcování z komunity,že budou sami - vrátit se už nemůžou a rodina zase nesmí k nim. Možná že přibývají,ale obecně si myslím,že zvláště mladí baží po nových věcech a světáckém životě,kdyby měli TV,tak by jich asi více odešlo...Domorodci kdysi (a možná i dnes) taky vždy chtěli mít ty cetky a nakonec je udolal alkohol a nemoci a rozpad tradiční společnosti.

 
modroočka
modroočka - 20.9.2013 13:20

Viděla jsem o nich dosti dlouhý dokument. Mladí chodí "pravidelně na zkoušku do civilizace", častokrát i na několik roků. A pak se vracejí z hektického života zpět do původního životního stylu.

 
Milda3
Milda3 - 20.9.2013 12:59

Almega: dočetl jsem se,že jich původně přijelo do ameriky 30 ze Švýcarska a něco málo přes 200 let jich je 250 000,tak že nevymírají

 
Milda3
Milda3 - 20.9.2013 12:54

dadka: kdyby jsi se narodila Amišům,tak by jsi tohle neřešila i když tam mladí dostávají možnost poznat život normálních amíků,tak se jich 90% vrací do komunity,jak jsem se dočetl jsou komunity u kterých není zakázaná elektřina,televize ani PC a mají i auta,lze si to najít na netu

 
dadka
dadka - 20.9.2013 11:15

Ježkovy oči!!! Jak jsem ráda, že nejsem Amiška!! Rodit děti a bezhlavě poslouchat manžela, to bych asi nezkousla. A co bych dělala bez počítače a všech technických vymožeností! A celý život vstávat první!!!

 
Linda
Linda - 20.9.2013 10:04

Neco na tak jednoduchym zpusobu zivota je smajlik - 47, ale uprimne neobesla bych se bez elektriky, klidne bych svitila petrolejkou,ale stat u necek smajlik - 66. I kdyz pravda soude podle vybavy zeny zase toho pradla i pro 8-10clennou rodinu nebude tolik, ale stejne aspon pracku a nejaky ten vydobytek techniky do kuchyne, vodovod (stacila by mi i studena voda) bych brala.
Zajimalo by me jak je to s novodobou hygienou? Jestli se myji v jednech neckach po sobe je jejich vec, ale jak se tvari dejme tomu na toaletni papir a nebo vlozky????

 
Ťapina
Ťapina - 20.9.2013 9:57

Musí se jim nechat, že vyřešili hlavní existenční problém dnešní civilizace - honbu za penězi, aby bylo na spoustu "nezbytných" výdajů - které jak se ukazuje, vůbec nezbytné nejsou. Ale je to holt něco za něco, já bych taky nechtěla vstávat do zimy a zatápět v kamnech, ani na chalupu radši v zimě moc nejezdím smajlik - 68

 
Milda3
Milda3 - 20.9.2013 8:53

Almega: to dřív vymřeme my,až nám selže technika PC a pod. co dnes řídí běh světa,nastanou zmatky a kolaps zásobování,energií atd. a Amiši si v klidu pojedou dál ve svém zaběhnutém životě spjatém s přírodou

 
Jorgos
Jorgos - 20.9.2013 8:20

Almega: "pomalinku jich určitě ubývá"
To se velmi pleteš, mají hodně dětí a jejich počet roste v podstatě exponenciálně (roční nárůst kolem 4%). V roce 1920 jich bylo 5000, teď už přes 280000!
Jasně, v celkovém počtu obyvatel USA je to nic, ale na vymření rozhodně nejsou.

 
Almega
Almega - 20.9.2013 7:31

Myslím,že okolo 16 let se můžou mladí vydat "do světa",než přijmou křest,pak už buď musí zůstat v komunitě,nebo odejít,ale už jsou zavrženi a např. se sourozenci a příbuznými se mohou sejít jen tajně a ještě musí být ti příbuzní hodně opatrní,aby se to nikdo nedozvěděl...V něčem mají pravdu,žijí takovým pomalým způsobem,pomáhají si navzájem,ale zase promarní spoustu času tím šitím,praním a tak.Ovšem do budoucnosti nemají moc dobré vyhlídky,pomalinku jich určitě ubývá a nakonec asi zaniknou,jako nějaké kmeny v Amazonských pralesích,když se příliš setkávají s civilizací.

 
orinka
orinka - 20.9.2013 7:14

Něco z toho by nebylo špatné, ale třebas představa, jak v dlouhých šatech stojím u necek, je tragikomickásmajlik - 68. O Amiších jsem slyšela, sympatické na nich je, že ale nikoho násilím nedrží.smajlik - 47

 
modroočka
modroočka - 20.9.2013 1:55

Amisháčci jsou velmi podnikaví, prodávají "organic food" (zavařeniny, zmrzliny, chleby, sýry apod.) po celé zemi.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 80379.
    Archiv anket.