Domácí chléb bez pekárny aneb Není chleba jako chleba
Skutečně není chleba jako chleba. O tom jsem se přesvědčila, když jsem z trouby místo voňavého bochníku vytáhla hroudu tvrdou jako kámen, jejíž vnitřek však stále volal po dvou stech stupních. Velmi rychle mi došlo, že kdyby přišla válka, jsem okamžitě v nebi.
Řekla jsem si, že té zapečenosti musím přijít na kloub.
Domácí pekárny, které jsou nyní na výsluní popularity, nechme stranou. Zkusme znovu objevit postup pečení v troubě klasické. Potřebuje předehřát na celých 250 °C.
Nejdůležitější je dobrý kvásek
Droždí je stavitel, ale aby dobře stavělo v kvásek, je nutné předem ho nechat postát při pokojové teplotě. Vytažené přímo z lednice by totiž trochu proměnilo proces, a mohlo by se stát, že vůbec nic nevykyne. Droždí postačí slabá polovina jedné kostky. Tu rozdrobíme do hrnku teplé vody nebo mléka, v němž jsme předem rozmíchali čajovou lžičku pšeničné mouky. Vzniklá směs není ani příliš řídká, ani příliš tuhá hmota. Necháme ji ještě 5–10 minut stát v teple.
Jak na těsto
Zatímco kvásek vesele kyne, smícháme v míse 5 hrnků obyčejné pšeničné mouky. Chcete-li, můžete přidat různá semínka pro zdraví (obvykle postačí po jedné plné polévkové lžíci od každého). Nezapomeňte na sůl – 1,5 čajové lžičky. Do této směsi vlijeme nakynutý kvásek a ještě jeden hrnek teplé vody. A pěkně promícháme.
Tak jako u kvásku, i zde platí, že těsto nemá být ani příliš tuhé, ani řídké, avšak takové, aby se s ním dalo pracovat i ručně.
Po zpracování vložíme do vymazané formy (dostatečně vysoké, např. na koláč). Tento zázrak nechme ještě chvíli kynout na teplejším místě. Jeho objem by se měl až zdvojnásobit. Pak jej potřeme vodou a šup s ním do trouby!
Proces
Při nejvyšší teplotě pečeme pouze 10 minut, potom troubu stáhneme na 200 stupňů a pomalu „dopékáme“. Přes sklo můžeme případně vidět, jak chleba začíná hezky zlátnout a vonět. Náš domov se pomalu halí do vůně z dob našich prapředků. Zda je chleba dobře upečený, zjistíme obyčejnou špejlí. Po zapíchnutí do chleba by se těsto nemělo lepit. Každá trouba je trošku jiná, takže přesná délka pečení zůstává pod tlakem pokusu a omylu.
Upečený chléb několikrát potřeme vodou a počkáme, až náležitě zchladne. Teprve potom jej vyjmeme z formy a krájíme.
Dobrou chuť!
10.3.2008 Rubrika: Náš domov | Komentářů 17 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Domácí chléb bez pekárny aneb Není chleba jako chleba
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Koupila jsem ho z internetového obchodu https://www.doleo.cz/chlebniky/chlebnik-bambusovy-93512-cerny/ , kde jsem již před tím kupovala hodně vybavení do kuchyně. Jsem s ním opravdu spokojená. Když si stránky otevřete, tak tam kde je cena najdete i možný termín doručení. Mají tam těch chlebníků víc, takže si můžete vybírat z několika druhů.
V bambusovém chlebníku vám to tedy vydrží 4 dny čerstvé? Kde jste pořídila kvalitní bambusový chlebník?
Je to dáno už dnešní uspěchanou dobou a postupu pečení. Také hodně záleží na surovinách, které se k výrobě chleba používají. Pokud však chcete, aby vám i dnešní chleba vydržel třeba 4 dny, tak doporučuji koupit kvalitní chlebník. Já jsem domů pořídila bambusový chlebník, ve kterém perfektně vydrží i ostatní pečivo.
Řekněte mi prosím, proč dnešní chleba nevydrží moc dlouho? Stojí to čím dál víc a druhý den se to už skoro nedá jíst. Jak mám chleba správně skladovat?
Tak ono to bude podle mě úplně stejné třeba s těmi kávovary nebo kávou obecně jako takovou. Třeba my jsme si nedávno pořizovali z této stránky zde - https://www.atfornax.cz/k:1138/kavovary/ profi kávovary a je to tedy naprostá paráda. Nikdy bych ale neřekla, že takové profi kávovary jsou doma vůbec potřeba :)
Děkuji převelice za tento článek. Já kupuji chlebík a koláče zásadně z https://www.vasepekarna.cz Potrpím si totiž na kvalitě a to se u této pekárny už několik let potvrzuje. Ta chuť je vynikající a kdo nevyzkouší, nemůže hodnotit. Já už kupuji jak říkám několik let a troufám si tvrdit, že bych mohla být hodnotícím kritizátorem.
Jojo, domácí chleba doma děláme taky. Jen teda hlavně ze začátku jsem měla docela problémy s tím, že moc dlouho nevydržel. Nakonec se mi to ale povedlo vyřešit. Konkrétně tak, že jsem ho začala schovávat do chlebovky z https://www.emako.cz/chlebovky/
Já špejlí píchám snadno, protože se ještě nestalo, aby chleba nepraskl. Fenykl dávám taky, krásně to voní a protože mám ráda teplý chleba, jiná možnost než upéci si ho není. Neříkám, že se takový nedá koupit, ale než ho donesu domů, tak už teplý není.
Alice.: přesně to jsem myslela, chleba se špejlí propíchnot nedá, zlomila by se. Taky na něj klepu, jestli zní dutě.
Effelein: Mě ta špejle taky zarazila. Když peču chleba, tak má silnou kůrku a jak bych jí prorvávala tou špejlí si teda nedovedu představit. Jinak, trik na to jestli je chleba upečený znám jednodušší - zaklepat na něj a měl by znít dutě.
A to já se pamatuju, že v dobách, kdy se dal chleba koupit naposledy v sobotu dopoledne a pak až v pondělí ráno a my puboši jsme byli rozežraní, tak máma občas domácí chlebíček upekla. Kdepak pekárna Zadělala, zavonělo to a v pondělí ráno všichni spolužáci čenichali, co to mám za dobrůtku
A byl v něm fenykl a chutnalo to fantasticky
Mám již několik let pekárnu a nedám na ni dopustit. Kupuji buď nějakou hotovou směs v LIDLU mají výběr a nebo si udělám směs podle receptu. Obě varianty jsou dobré. V létě ke grilování peču francouzský a ten je také moc dobrý. Jinak češi, kteří žijí v cizině pečou domácí chleba běžně, přesto, že nemají tu správnou mouku a chleba je dobrý. Určitě ůlepší než ty jejich nasládlý buchty.
oh, ano, zapomněla jsem dodat, že mouka je hladká. děkuji za připomenutí, Inn. Špejle není můj výmysl, ale typ pekárníků. A to proto, abys dokázala poznat, zdalipak je produkt již hotový či nikoliv. Tedy tak, aniž bys jej musela krájet v troubě. a koláčová forma je zhruba nejadaptibilnější. Pokud by těsto bylo přeci jen řidší, aspoň z chleba nebude pitta. Tak zdar pečení, vaření, šití i smažení. Pa
já bych se taky přimlouvala za pekárnu, aspoň na zpracování těsta. Ale jinak doma upečený chleba je úžasná věc, dobrý, voňavý a může se udělat i s různými příchutěmi, cibulkový, česnekový a nejlepší jsou myslím v každém chlebu semínka.
Já teda doporučuju si pekárnu pořídit. Pokud člověku vadí chleba ve tvaru krychle, nechá si v pekárně udělat těsto, vykynout v ošatce a chleba upeče normálně v troubě. Nechápu proč ho dávat do koláčové formy a zkoušet špejlí, to se mi taky moc nezdá. A obyčejná pšeničná mouka, to je myšlena hladká? Snad nikdy jsem nepsala kritiku někam pod článek, ale tohle se mi nezdá. Podle toho by začátečník teda chleba neupekl ani omylem.
mám recept na domácí chleba bez pekárny, ale jsou v něm brambory, trochu octa, fenykl...vždycky byl dobrý. A pekl se rovnou na plechu, bez formy. Chleby přece v pekárnách taky kynou na ošatkách, ze kterých se pak překlopí a lopatou sází do pece
Mám ráda čerstvý, úplně obyčejný tmavý chleby, má takovou mírně nakyslou chuť. Ale péct chleba doma nebudu, za chvíli bych mohla taky příst, tkát a šít a ......