Cizrna – chutná neznámá
Zvykli jsme si s otevřenou náručí zkoušet a přijímat exotická jídla do naší kuchyně jako zpestření tradičních chutí a tímto jsme postupně odhalili kouzlo nám dosud méně známých surovin. Jednou z nich, i když stále poněkud opomíjenou, je výborná a velice zdravá plodina CIZRNA.
Cizrna, chcete-li také „římský hrách“, je luštěnina v podobě malých hranatých zrnek nažloutlé barvy, chutnající lehce oříškově. Její původ najdeme v Asii a Indii, dnes se pěstuje po celé jižní Evropě, Americe a Austrálii.
Cizrna je velice zdravá luštěnina, ceněna především pro svůj vysoký obsah bílkovin. Navíc je bohatým zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku, manganu, železa, fosforu, vitaminu E, vitaminu B9 a kyseliny pangamové (B15). Pro ty, kdo si chtějí uchovat zdravý pohybový aparát, je důležitá informace, že cizrna je výborným zdroje lysinu, potřebného k tvorbě karnitinu - stimuluje tvorbu kolagenu, chrupavek a pojiv.
Cizrna neobsahuje lepek a díky svým pozitivním účinkům na organismus je vhodná v rámci celé řady diet – diety bezlepkové, diabetické, s omezením solí, nízkokalorické, bezcholesterolové a dietě s vysokým obsahem vlákniny. Cizrna je nepostradatelnou složkou stravy pro vegetariány a doporučuje se zvláště pro děti a těhotné ženy.
Její nejrozšířenější využití je stále v zemích původu (je nedílnou součástí indických jídel), ale již dávno zdomácněla na talířích středomořských oblastí. Díky své chuti a možnostem přípravy je stále více oblíbena i v dalších kuchyních. Dá se vařit, smažit, pražit, použít v teplé i studené kuchyni, naslano, nasladko, do kaší, polévek, jako přílohu… dle individuálních chutí. Úprava cizrny se řídí stejnými pravidly jako úprava ostatních luštěnin – vaření urychlí namáčení, nadýmavé látky se odstraní přidáním řasy anebo koření. Používá se také cizrnová mouka k přípravě nekvašeného chleba.
Snad nejznámějšími pokrmy z cizrny je kaše připravovaná z uvařených semen hummus (Homos); španělská cizrnová polévka garbanzo; a pochoutka pro děti – pražená cizrna obalovaná cukrem.
Hummus
4 hrnky uvařené cizrny, 2 utřené stroužky česneku, 1/2 polévkové lžíce tahini (sezamového krému), 1/2 hrnku citronové šťávy, 1 čerstvý lístek máty, 1 čajová lžička mořské soli
Všechny přísady rozmixujte na kaši a přidejte vodu, dokud nevznikne smetanová hmota. Dochuťte a případně ještě přidejte mořskou sůl. Ozdobte lístkem máty.
Pozn.: hummus může mít více chutí, fantazii se při jeho přípravě meze nekladou, proto si ho může každý ochutit dle svého.
Cizrnu nejvyšší kvality na náš trh přináší společnost Lagris, a to v balení 450 g za 25,90,-Kč.
3.9.2010 Rubrika: Náš domov | Komentářů 23 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Cizrna – chutná neznámá
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Já bych tu otevřenou náruč pro přijímání exotické stravy tak optimisticky neviděla, soudě podle některých příspěvků nejen u tohoto článku...
Cizrnu miluju, ale hummus doma nedělám. Mám ji radši upravenou míň kaloricky . K článku mám jedinou připomínku. "Cizrnu nejvyšší kvality na náš trh URČITĚ NEpřináší společnost Lagris."
Proboha co je na cizrne exotickyho?? Vzdyt se najde ve vetsine evropskych kuchyni. V indicky kuchyni se taky pouziva a hodne, ale tam se pouziva treba i dyne, a hodne, a cini to dyni snad exotickou?
Spis bych rekla, ze autor zna tak nanejvys gulas se sesti a cokoliv jinyho povazuje za desnou exotiku :-(
Mám jiráda, přidávám do hrstkové polévky. Namočím přes noc a vařím tak půl hodinky a v pohodě je měkká.
modroočka: odruda HRACHU - prej !!!
ja to kupuji v konzerve, je to pry odruda fazole, znam z toho pomazanky hlavne cesnekove a jsou vynikajici.
cizrna dobráááá, mám ráda
PEGG: děkujitak jsem si otevřela stomatologický občasník a zjistila dle diagnózy,proč se na mě šli podívat všichni zubní elévovépřeci nejsem žádné ořezávátko
evropka - 3.9.2010 13:06 - jj tak osmičky znám, nevím proč ty potvory vůbec rostou,když jen zlobí. Mě je řezali než se prořezalynějak to sami nechtěly zvládnout a když mi je vysápli (zatím jen dva) tak v tom kráteru bych mohla pašovat hodinky možná i se řemínkem
Přeji hodně sil a ukaž jim,že se jen tak nedáš
PEGG: no mám hodně ,byla jsem včera na osmičkách ..kolem 11hod jsem hodila brčka do koše a snažím se na druhou stranu narvat něco,hlad je nejlepší kuchařa to jsem uvařila 3 chody
evropka - 3.9.2010 12:39 jak zašitou, zuby? To bych potřebovala aspoň na týden, já jsem teď tak rozežraná,jako bych byla v jináči. Musím se trochu krotit,ale jak to mám té hubě vysvětlit,když ji každou chvilku přistihnu,jak do sebe něco cpe.
PEGG: šmarjá řízek a já má zašitou pusu
Sice mě zdravá strava moc neoslovuje, já nejraději řízek z krkovičky,ale zkusila bych to. Jen jsem si myslela,že je to rychle uvařené, no vařit to dva dny ,na to se asi vyprdnu velebnosti.
Beru: hummus jsem jedla jednou jedenkrát, byl výborný domácí, paní pocházela z Libanonu, ALE ta moje zatracená alergie mi pak dala zabrat zbytek dne, uz to do pusy nevemu
já to mám ráda,když to někdo připraví
nevařím....ale za ty peníze, no, nekup to !
S cizrny delam polevku a je moooc dobra !!!
Hummus je super,ale doma vytvořený není nikdy tak hladký jak má být-když jsem p x pokusech prováděla výzkum v Izraeli,odkud ho znám,poťukali si na hlavu co je to za nápad dělat to doma
Jo uvařím si hummus a pak to hodím na hnůj a vznikne humus....Takové věci nejím...
je to asi sedm let co jsem ji jedla poprvá v hstkové polévce.Polávka byla výborná.