Pečený králík
Potřebujete: 1 králíka, 100 g prorostlé slaniny, 2 lžíce oleje, 1 mrkev, 1 celer, malý pórek, 2 stroužky česneku, 2 lžíce středně ostré hořčice, 3 lžíce kečupu, sůl, 8 zrnek pepře, 1 bobkový list, 1 hřebíček, 2 kuličky jalovce, špetku majoránky, 0,5 l masového vývaru, sklenici suchého červeného vína
Příprava: Králíka naporcujeme, porce osolíme, opepříme a důkladně potřeme hořčicí. Necháme minimálně 1 den v chladu. Na rozpáleném oleji opražíme slaninu nakrájenou na kostičky. Poté na slanině opečeme kousky králíka dočervena. Přidáme cibuli, mrkev, celer a pórek nakrájené na kostičky a osmahneme. Podléváme vývarem. Poté přidáme zbylé koření a pečeme v přikrytém pekáči přibližně dvě hodiny. Pak maso vyjmeme, uchováme teplé, omáčku propasírujeme a podle chuti přidáme víno. Podáváme s knedlíky a salátem dle sezony. Doporučujeme pivo nebo suché červené víno.
22.12.2010 Rubrika: Ostatní | Komentářů 11 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Související odkazy:
Diskuse ke článku - Pečený králík
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Z tohohle by naše králičí kamarádka radost neměla
jako holka jsem se jich u stařenky na vesnici něco napapkala....a jak je stařka uměla připravit , to by se olizoval i vegetarián......dnes už nemám tu možnost, bohužel.....
Na králíkách jsem vyrostla, takže dodnes je obcházím velkým obloukem.
Nutrie je nejdietnější maso a dokonce se servíruje v nemocnicích, kde je vyžadována velmi přísná dieta.
My dostávame králíka od tchánovců....tchán se o ně stará podbným způsobem....jak bylo popsáno....má je jako miláčky a cicmá se s nima a když je má pak zabít...tak to je problém....
Tak to dopadá tak,že jsou králíci starý a já ho peču skoro 3 hodiny,aby se dal jíst....
orinka: kamarádky táta vždycky říkal předek upečeme a zadek připustíme
Hele, jaksi jsem si vzpomněla na nutrii. Byly časy, kdy je hodně chovali na kožišinu a maso pak nabízeli známým, dokonce i v rybárně je měli, ale mražené. Takže jsme párkrát měli ZA DVACET KORUN krásné čerstvé maso. Napřed jsem se bála, jak to bude chutnat, protože - přiznejme si - nutrie krásy nepobrala, a ten ocas! No, ale tenkrát jsem odpreparovala každou blanku a kousíček tuku, upekla jsem to klasicky na cibuli a česneku - to byla dobrota!!! Chuť mezi kuřetem a králíkem, maso šťavnaté, ani kousek suchý a prý to bylo děsně zdravé. Dnes by stálo kilo 250, minimálně a ještě mražené.
orinka: ...všichni by byli pojmenovaní a ochočení - to je přesně důvod, proč králíka nemůžu. Je to pro mě stejné, jako bych jedla psa.
dadka: jo, když je ten štíhlý z obchodu, tak na něm nic moc není. Ale jako dítě jsem měla pravidelně (á la Slunce seno...) každou nedělí králíka. Nevím, jak to naši dělali, ale byla: polévka s játrovými knedlíčky, řízky. Tzv. cemr se prošpikoval a byl s omáčkou. Přední nohy s hrudním košem byly jako guláš. Jaksi to stačilo...ale to bylo před dávnými a dávnými časy, kdy byli králíci ještě vykrmení.
á, králík nadivoko. Mražený králík z obchodu mi nechutná, domácího nemám možnost a kdybych měla králíkárnu - dopadlo by to špatně. Všichni by byli pojmenovaní a ochočení. Kdepak, z objektivních příčin králíka mít asi nebudeme:)
Králíka mám moc ráda. Jednou jsem ho dělala,když tady byli vnuci a chybělo nám. V podstatě za něco stály jen zadní stehna, jinak je to samá kost. To už je lepší kuře.
Při čtení nadpisu mě napadlo jediné - Králíky nežeru...