Dcera je často nemocná a v práci mám peklo. Jak to řešit?
Ráda bych znala názor ostatních žen na svou situaci. Myslím, že něco takového prožila či prožívá každá matka.
Mám dvě dcery, desetiletou a čtyřletou. Pracuji jako prodavačka v drogerii. Je nás celkem osm zaměstnankyň plus vedoucí. Obchod je to poměrně velký, střídáme se ve dvou směnách. Jsem z nich jediná matka s malými dětmi, kromě mě jsou tam tři svobodné holčiny a zbytek jsou ženy s odrostlými nebo dospělými dětmi.
A to mi dělá starost. Mé děti často bývají nemocné. V zimě se nakazí kdečím, silné nachlazení, chřipky a angíny si předávají jako na běžícím páse. Na jaře zase vypuknou alergické potíže; obě dcerky jsou citlivé na pyly. Proto s nimi často bývám doma na ošetřovačce. Starší dcerku občas nechám samotnou, když klesnou vysoké horečky nebo když jí není hodně špatně. Přesto jsem vždycky jako na trní, jestli je v pořádku, a stále ji kontroluji alespoň po telefonu.
I tak jsem s nimi doma často. Kolikrát vydržím v práci sotva tři týdny najednou a už jedna z nich onemocní. Hlavně ta mladší, kterou o samotě skutečně nechat nemůžu. Nemám nikoho, kdo by se o ni v době nemoci postaral. Rodiče dosud pracují a sestra je sice na mateřské, ale hlídat nemocné dítě nemůže, má teprve půlroční miminko. Ani manžel doma zůstat nemůže.
Do práce jsem nastoupila před rokem, když šla mladší dcerka ve třech letech do školky. Od té doby je to stále stejné. Chvíli všechno v pořádku, a pak přijde nějaká nemoc. Kolegyně se na mě zlobí, že musejí pracovat za mě a vyměňovat si směny. Došlo to tak daleko, že už se mnou skoro nikdo nemluví. Jen jedna z těch svobodných ano. Od ní jsem se dozvěděla, jak mě ostatní pomlouvají. Prý si nemoci svých dětí vymýšlím, protože jsem líná chodit do práce a být doma na placené ošetřovačce se mi líbí. Už vůbec nechápou, proč zůstávám doma i se starší, desetiletou. Ony prý své děti nechávaly marodit samotné, hned jak začaly chodit do školy.
Nevěřím tomu. Žádná máma si přece nevezme na svědomí, aby odešla od malého dítěte s horečkou. Je mi z toho dost těžko, protože to nedělám schválně. Pokaždé, když má jedna z holčiček zvýšenou teplotu, sevře se mi žaludek při představě, že budu muset zase zůstat doma. Kdybychom můj příjem nepotřebovali (splácíme hypotéku), snad bych radši zůstala ještě pár let doma.
Svou práci bohužel nemůžu dělat z domova. Kdybych pracovala někde v kanceláři, možná by se to dalo nějak vymyslet, ale v obchodě to možné není.
Jsem nešťastná a do práce nechodím ráda. Zajímalo by mne, jak jste nemoci svých dětí řešily vy. Odkdy jste je nechávaly samotné doma? Je desetileté dítě skutečné zralé na to, aby se o sebe v nemoci postaralo samo?
2.6.2014 Rubrika: Čtenářské příběhy | Komentářů 98 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Dcera je často nemocná a v práci mám peklo. Jak to řešit?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Děti jsou často nemocné proto, že si neumí pravidelně umývat ruce. Pracuji ve škole a vidím to na dětech. Pro někoho je to automatické a pro někoho naprosto nemyslitelné, aby si umyl ruce pře jídlem nebo po použití WC. Svoji dceru jsem to také musela naučit, ale hodně mi v tom pomohlo razítko na ruku pro děti https://colop.cz/razitko-protect-kids Otisknete dětem na ruku příšerku, kterou musí za den smýt. Poznáte tak, jestli si dítě pravidelně myje ruce, ale také je to pro ně určitá forma hry, takže si ruce myjí rádi
Na https://www.1job.cz/prispevek/neplaceno-volno-v-zamestnani jsem našel, že při péči o dítě máte nárok dokonce na placené volno, takže by vám v práci problém rozhodně dělat neměli. Pokud ano, tak by jste to měla začít řešit na příšslušných místech nebo alespoň změnit zaměstnání.
Je mi líto,že s Vám tak kolegyně zachází. Já jsem tedy ještě na mateřské,ale naprosto si uvědomuji,že přesně takové peklo by mne čekalo,pokud bych nastoupila do své bývalé práce. Já jsem začala spolupracovat s firmou Eurona. Pokud by jste chtěla o tom vědět víc napište mi klara.souckova@centrum.cz
Piafka: Hlídala babička nebo paní na hlídání.
Tak dítě okolo 10 let pokud fakt nebylo na tom hrozně tj vysoké horečky,tak už jsem nechávala doma samotné na telefonu.Problém je nový zákon že musí rodič doprovázet dítě do 18 let k lékaři,jinak ho neošetří,takže na "blbou" kontrolu při naraženém prstu na ruce musím jít s ní,přitom část návštěv už zvládala sama v 9 letech-např kontrola po nemoci,kdy už byla dobrá.
Jinak u nás v práci taky mají největší řeči ženské co už mají dospělé děti,jen jedna mi řekla že si to nemám tak brát,že ona když měla děti malé tak taky s nima byla doma a druhá ji seřvala že mě nemá v tom podporovat.Přitom dítko bylo nejvíce nemocné první rok ve školce a to jsem měla za rok 3 paragrafy na 5-7 dní.Další roky už to bylo lepší a taky jsem loni byla doma jednou 3 dny a jednou teda 9 dní,ale to jsem zároveň lítala i já po vyšetřeních,takže bych stejně musela mít nemocenskou a přesto jsem poslouchala řeči.Letošní školní rok jsem doma ještě nebyla,naopak urýpaná kolegyně si šla odpočinout na 3 měsíce na nemocenskou,protože byly změny v práci a my měli novou příšernou nadřízenou které zrovna chyběly 3 měsíce do odchodu do důchodu a ona ji nemohla vydýchat-neurolog ji na záda nemocenskou napsal a ona byla vysmátá.Poté co přišla si taky ušetřila spoustu dní dovolené který si teď pěkně vybírá a my zase makáme za ni.Takže ne vždy je matka s malým dítětem horší než starší ženská s odrostlými dětmi.
Piafka: .....tipuju že ty děti nemá....
škoda že nejsou na nemocné děti úschovny jako na zavazadla....
a....: Jak jsi to dělala ty, když byly děti nemocné? Třeba si paní nechá ráda poradit.
Paní se díví, že jsou na ní kolegyně ošklivé, když musí pracovat za ní? Měla by si přestavit, jak by byla z toho nadšená, kdyby to bylo obráceně, kdyby musela brát směny za někoho, kdo je furt doma s dětmi.Myslím, že by se jim měla spíš omlouvat, že jim způsobuje takové nepříjemnosti, vždyť je jim v tém práci naprosto k ničemu, když s ní nemohou počítat, jen jim tam komplikuje život.
a) "manžel doma zůstat nemůže" opravdu? Nikdy? Ani výjimečně?
b) "kdybych pracovala někde v kanceláři" Je jistě nesnadné, hledat nové zaměstnání, zvlášť se dvěma malými dětmi. Ale možná by stálo za to se začít aspoň poohlížet. Podle toho, co Táňa píše, ji vztahy na současným pracovišti dřív nebo později stejně donutí odejít.
Z obojího uvedeného ovšem cítím jakousi neochotu či neschopnost Táni hledat jiné řešení než stávající přehazování směn na kolegyně. Pokud se tak děje často, je i jejich otrávenost do jisté míry pochopitelná. Táňa je samé "nikdo nemůže, nijak jinak to nejde" a "kdyby". To nezní zrovna konstruktivně. Možná by se i kolegyně stavěly k věci jinak, kdyby viděly u Táni aspoň nějakou snahu o jiné řešení. Proč jim třeba nevysvětlit situaci z pohledu Táni, neujistit je, že chápu, jak nepříjemné je to pro ně a požádat tedy je o radu. Ony jí samozřejmě neporadí, ale a) uvidí, že si Táňa uvědomuje, že jim způsobuje problémy, což samo o sobě často pomůže b) zamyslí se nad Táninou situací a možná ji i ony uvidí jako těžko řešitelnou c) (nepravděpodobné) třeba skutečně nějaké řešení najdou (asi ne....)
Pořád lepší, než se plížit okolo, fňukat, kňourat a zvyšovat naštvání svých kolegyň uhýbavými výmluvami
Stanik: netvrdim, ze je to totez. Tys nekdy vcera psala, ze kdyz sme byly maly my, ze to bylo nejak a ted je to jinak. Tak tohle je jedna z veci, ktery jsou ted jinak, napr.
Doporučuju etikoterapii.
A taky např.MUDr.Hnízdila:
Když se mne lidé ptají, kde najdou kvalitního psychosomatika, tak jim říkám: ‚Žádného nehledejte. Nejlepším psychosomatikem jste Vy sami. Když se objeví zdravotní problém, zastavte se a zamyslete, na jakou chybu Vás tělo nemocí upozorňuje. A když se Vám to nepodaří, hledejte lékaře, který bude zvědavý. A bude ho zajímat nejen Vaše nemoc, ale i životní příčiny, které k ní vedly.‘ “ říká MUDr. Jan Hnízdil.
Všechno je psychika. Mám tři děti, jedno školkové a nemarodí skoro vůbec. Teď měl syn po hodně dlouhé době antibiotika, spálové angíně se nevyhnul.
Jsem OSVČ, děti taky nemám kam dát a "volno" v práci nebo "paragraf" si nemůžu vzít už vůbec! Řeším to různě, ale naštěstí jen málokdy.
Mýtus je že třeba cpát se v zimě citrusy utužuje zdraví, ale to není pravda, protože citrusy organizmus ochladí a pak člověk pořád smrká. Vitamíny v tabletkách projedou tělem a vyčůráme je. Je spousta takových zásad, jak se vyhnout nemocem.
Teď mě tak napadá, že dříve jsem hlídání řešila jednou dospělou slečnou, která ještě chodila na střední školu, ráno odvedla dceru do školky, byla spolehlivá a nebyla drahá.
Jaguška: to mě napadlo také ale myslím že třeba manžel dělá denně dejme tomu do tří a tak pro ní chodí do školky.....
Táňo, kdo hlídá děti, když máš odpolední? Já jsem pracovala na směny celý život a viděla jsem v tom velkou výhodu. Když byla dcera nemocná, brala jsem si odpolední a moje maminka ji hlídala, když přišla z práce. Stejně to bylo, když měla dcera malé děti - také jsme se u nich střídali. S vnučkou jsem chodila na logopedii, když jsem měla odpolední, s vnukem na alergologii. Jsou zaměstnání, kde když jedna vypadne, tak to za ni musí udělat druhá. My jsme si v práci vyšli vždycky vstříc, a nikdo toho nezneužíval.
teahot: alergie se může projevit třeba i astmatickým záchvatem. To kapičky do nosu většinou nezvládnou. A upravit léky - jde jak kdy. Některé léky se třeba malým dětem ani podávat nesmí. takže ona je alergie a alergie....