Ateista versus věřící. Může to klapat?
Pocházím z ateistické rodiny. U nás nikdy nikdo nebyl věřící, nechodil do kostela. Dokonce ani moje babička a prababička, které ještě vyrůstaly v době, kdy měly náboženství ve škole. Od babičky jsem dokonce slyšela i nějaké posměšné „náboženské“ říkánky, kterými se jako děti bavily.
Co se týká víry, mám v sobě jasno. Sice moc nerozumím tomu, co ty, kteří v Boha věří, vede k té poslušnosti a respektování něčeho, co podle mne vůbec neexistuje, ale myslím, že je to každého věc. A pokud někdo k životu berličku v podobě nějaké nadpřirozené existence potřebuje a žije se mu tak líp, proč ne? Nikomu to neberu, ač mám na různá náboženství jasně vyhraněný názor a považuju je za strůjce mnoha špatného, co se na světě kdy událo. Ať je to násilné obracení na svou víru, války, inkvizice a v poslední době i tolik diskutované zneužívání malých dětí ze strany duchovních.
Je mi šestatřicet a dosud jsem svobodná a bezdětná. Nijak mne to netrápí, po vlastních dětech zatím moc netoužím a své „mateřské pudy“ si vybíjím na neteři, kterou mám moc ráda.
Před časem jsem poznala muže, se kterým jsme si hned padli do oka. Pomalu se mezi námi začal rozvíjet vztah, chodili jsme spolu na večeře, do divadla, kina, o víkendu vyjeli na výlet. Po nějaké době vyšlo při jednom hovoru najevo, že je silně věřící. Od dětství. Jejich rodina je v tomto ohledu pravděpodobně pravý opak té naší. Oni chodí do kostela, ke zpovědi a dělají všechny ty věci, které věřící dělají.
Zavedli jsem na téma víra dlouhý hovor, každý z toho svého pohledu a já zjistila, že v tomto ohledu si nikdy nemůžeme porozumět. Já nechápu, jak on může věřit a on zase, že já nevěřím. Jenže zatímco já nemám potřebu ho předělávat a nutit ho, aby svou víru opustil, on mi řekl, že za svůj největší životní úspěch by považoval, kdyby se mu mne, zapřisáhlou ateistku, podařilo na jeho víru obrátit. Tím mě dost vyděsil, představa, že do mě hustí nějaké náboženské řeči, je mi silně proti srsti.
Jenže jinak je mi s ním fajn. Jen nesmí přijít řeč na Boha apod. V tom se opravdu diametrálně rozcházíme. A já teď přemýšlím, jestli má vůbec cenu v takovém vztahu pokračovat. Nikdy jsem se s nikým takovým nesetkala, tedy v takové blízkosti. Jeho příslušnost k víře mne svým způsobem děsí, ale zase si říkám, že to v praxi moc „nežere“, vzhledem k tomu, že spolu, ač nesezdaní, normálně spíme. To by, kdyby byl opravdu silně věřící, neměl.
Myslíte, že může takový vztah fungovat? Já ani nikoho, kdo by v podobně „smíšeném“ páru žil, neznám.
13.9.2013 Rubrika: Partnerské problémy | Komentářů 154 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Ateista versus věřící. Může to klapat?
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Terezo, jak už se vyjádřila Esme, jde o to respektovat jeden druhého a umět se dohodnout. Jestli tě tvůj přítel chce předelat na věřící, to už není o respektování tvých postojů ale snaha o změnu k jeho spokojenosti. Buďto tě má rád i jako zapřísáhlou ateistku nebo ať si jde hledat beránka jinde. Já třeba v Boha věrím ale nehlásím se k žádné církvi. A nepovažuju se ani za horší ani za lepší jako ostatní. A taky se mi nelíbí lidi, co si jdou v neděli do kostela odsedět svou hodinku a pak se jenom pomlouvají a hádají a vůbec by je okolí nenazvalo hodnými lidmi. A zvláštní je, že už ani zatvrzelí katolíci nedodržují zdrženlivost před manželstvím...to je docela zajímavé. A spousta z nich bude tvrdit že jejich dítě narozené šest měsíců po svatbě se narodilo předčasně. Jasně...to jim tak věřím....
punh - 16.9.2013 14:50 o vytápěném kostele ti můžu vyprávět. Byla jsem v lednu na pohřbu, topné těleso bylo umístěno na zadním čele každé lavice, takže jak je tam málo místa, kolena jsem měla připálená a zadek zmrzlý, chytly mě z toho záda a týden jsem se ploužila zkroucená jako paragraf. Kdyby to těleso bylo pod sedákem, tak by měl člověk pocit tepla, protože žádné topení nemůže tu ratejnu vytopit, možná někde u stropu je o pár stupňů víc.
A jasne, i v cirkvi se deje spoustu zla- vzdyt je tvorena lidmi! :), ale ja vidim spoustu dobreho, co cirkev dela. U nas v Calgary se deje porad takovych dobrych skutku a akci (kostely slouzi jako pristresi pro bezdomovce, podporuji se socialne slabsi, ...pomaha se proste na kazdem kroku. Ano, jak tu nekdo napsal, vira je v nas a pokud opravdu ke, musi to byt videt navenek-nasim chovanim, jednanim a skutky. Ano je spousta pokrytcu a tradicnich radoby vericich, ale je take hodne tech opradovych vericich, co svou viru ziji nebo se snazi ji zit. "They do justice, they love kindness and walk humbly with God".....
Ano, pojeti Boha drive bylo jine. Casto se strasilo bozimi tresty a hrozilo. Jenze to je lidsky pristup a lide (vsichni bez rozdilu!) delali a stale delaji spoustu chyb a neuveritelne prehmaty....to bylo vzdycky a nebude to jine. Clovek je proste tvor chybujici. Porad ve svete pusobi krome dobra take zlo. Ja si treba nemyslim, ze kdyz je nekdo verici, tak bude moralnejsi nez clovek neverici. I kdyz pojem "neverici " je dost zjednoduseny. Kazdy totiz necemu veri, kdyz neveri v Boha, tak veri napr sobe. Ja osobne vnimam boha jako laskaveho, odpoustejiciho a milosrdneho. Kazdy z nas ma ovsem svobodnou vuli, jen mame sanci volit to dobre v nas a zit nas zivot v lasce k bliznim.
Myslím, že v dnešní době už jsou kostely vytápěné, takže tam zima nebude, ale tísnivý pocit jsem v katolickém kostele měla. Mně u katolíků vadí zastrašování a povyšování se nad druhými. Když jsem byla na mši, tak tam skoro pokaždé farář zdůrazňoval, jak jsou pošetilí ti, kdo nevěří a budou zatraceni. Součástí kázání byla historka, ze které vždy vyšel jako hloupý a zlý nevěřící a bude po zásluze potrestán. Když do kostela zavítá člověk, který nebyl k víře vychovaný, tak ho to musí odradit, alespoň u mě to tak bylo.
Ale je pravda, že záleží na faráři, jak kázání podá. Zažila jsem i hezká, která nebyla nijak útočná a byl v nich nějaký hlubší smysl.
Esme - 16.9.2013 12:07 taky mám v kostele nepříjemný pocit a sama bych se tam bála, žádná velebná atmosféra, spíš zlo a násilí Je tam zima i v létě. Ale to byl účel. aby se lidi báli, aby byli poslušní a tím lépe ovladatelní
Jestli takový vztah může fungovat asi záleží na tom zda se dokážete dohodnout. A je jedno zda jde o náboženství, počet dětí, politické zaměření nebo značku zubní pasty. Ve věku pisatelky bych asi řešila spíš praktické otázky - zda chce děti nebo ne, a zda touží být vdaná či žít "free"... ostatní se utřepe pokud o to oba stojí.
K náboženství - znám starší paní co - ač doktorka filosofie - na stará kolena nalezla víru v Boha a pilně navštěvuje kostelíček... potřebovala berličku když byl život příliš složitý, a ono se za tu větičku "Bůh to tak chce" tak pohodlně schovává...
Mně je blízká spíš představa mnicha an umetá cestičku aby nezašlápl mravenečka - s tím bych se i ztotožnila.
Ovšem například z křesťanství na mne padá hrůza - v kostele jsem se vždycky bála, těch zpodobnění umučených lidí - taky vám to někomu připadá zvrhle morbidní?
monja - 13.9.2013 10:24 ano, ustojí Tereza celou pobožnou rodinu, kde možná bude za černou ovci?
punh - 16.9.2013 8:52 protože oni se jdou vyzpovídat a je jim za několik Otčenášů odpuštěno
Nikomu víru neberu, každý v podstatě něčemu věříme, já věřím v dobro a čestné jednání.
Terezo, pokud nebudete jeden druhému svůj názor vnucovat jako jediný správný, pak to fungovat může, ale podle slov tvého přítele bych se trochu obávala. On je rozhodnutý předělat tě na svou víru ale sám se jí neřídí. Víra není padání na kolena v kostele, víra musí být uvnitř člověka, v jeho přesvědčení a v jeho činech. A hlavně věřící člověk by měl být tolerantní a uznávat druhého člověka jako sobě rovného, ale to platí i pro nevěřící. Pokud ale už teď znevažujete víru či nevíru toho druhého, moc šancí vám nedávám
Můj nevěřící bratranec si vzal hluboce věřící dívku. Byli domluveni, že se nebudou vzájemně ovlivňovat. Po deseti letech už byl věřící i on. Nezazlívám jim, to, protože k tomu dospěl sám, žijí v souladu s tím, co křesťanství hlásá a žije se jim tak dobře. Jeho matka taky časem začala věřit. Ale opět - je to její víra a nikoho na ni neobrací, nepřesvědčuje nikoho, že díky víře se stal její život lepší. Niterný prožitek stejně nelze zprostředkovat, jde jen přinutit lidi, aby dodržovali vnější znaky víry. S věřícím, který by se choval stejně jako moje věřící kamarádky a moje věřící tety, bych žít mohla. S tím, který by se mě snažil přinutit k víře bych žít nemohla. A nechtěla.
Yitka: Vyrostla jsem ve velmi katolickém prostředí. Hubou. Babky věčně leštily kostelní lavice a kolena měly otlačené od modlení, ale pomlouvaly o dušu, záviděly, nepomohly nikomu, ani svým blízkým. Chlapi se taky křižovali, modlili, ale doma mlátili své ženy a své děti, kradli, dopouštěli se křiváren. Ale věřili v Boha a považovali se za lepší než neznabozi. Nečas, Kalousek, Paroubek se prohlašují za věřící. Jsou i morální? Tihle tři? Víra nestačí, věřící neznamená automaticky i slušný. Jen si vzpomeň, do založil mafie. Byli to věřící irští a italští katolíci. A kdo pro to udělal ten nejlepší základ? Věřící protestanti, kteří chtěli ostatním násilím vnutit své postoje, a tak zavedli prohibici. Jak jsem už dříve psala, nepopírám existenci bohů, ale nepovažuji toho, kdo věří automaticky za lepšího. Může být a nemusí být. Slušný člověk je slušný, i když není věřící, darebák je darebák, ať už postaví ze svých nakradených peněz tolik postelů, kolik se mu zdá potřebné, aby mu úplatní církevní hodnostáři namluvili, že mu Bůh odpustil.
Yitka: "Je ovsem hodne smutne, kdyz se nekdo vehementne hlasi ke krestanum a zije v rozporu s krestanskym ucenim."
To jsi napsala hezky, bohužel takových znám poměrně dost a vadí mi, jak se snaží nám ostatním dávat najevo morální převahu.
A co se tyce vnucovani viry komukoliv a jakymkoliv zpusobem neni spravne a s tim vubec nesouhlasim. Neco jineho je o vire a postojich mluvit pokud ovsem o to dotycny stoji. Je ovsem hodne smutne, kdyz se nekdo vehementne hlasi ke krestanum a zije v rozporu s krestanskym ucenim.
Pekne to nedavno shrnul nas pater...do justice, love kidness and walk humbly with God...a to je v zivote krestanu to podstatne.
Bellana: Samozrejme, ze jsou krasne chramy, kostely...jinych cirkvi. Napriklad mormonske temples jsou nadherne. Nebo hinduisticke chramy nebo mesity! Uzasne architektonicke skvosty! Co se tyce zivota pozemskeho: opravdu uprimni krestane kteri svou viru ziji, se snazi byt stale lepsi, zit podle evangelia a smerovat k absolutni lasce, tj. K Bohu. A ja verim, ze neni jedine cesty ke spase, nemyslim si, ze krestanstvi je tou jedinou cestou.