Reklama:

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Už nechci dělat otroka celé rodině

Už nechci dělat otroka celé rodině

Začalo léto, prázdniny a mně pořádné galeje. Jako každý rok. Jenže poslední dobou už na to nějak nemám sílu.

Bydlíme na vesnici v domku, společně s manželovými rodiči. Jsem na mateřské s třetím dítětem. Máme dva syny 8 a 6 let a dcerku, které je teď rok a půl. Co mě trápí? Manželova sestra je rozvedená. Jmenuje se Jitka a má dva syny – pětiletého a dvanáctiletého. Jejich otec se odstěhoval do ciziny a nejeví o ně zájem. Švagrová tedy zůstala na výchovu a všechno kolem sama. Bydlí ve městě.

Každý rok na začátku prázdnin přiveze své děti sem k nám a nechá je tady v podstatě celé léto. Když si pak bere dovolenou, tráví ji tady, protože peníze na nějaké cestování nemá.

A v tom je celý ten zádrhel. Tchyně je ještě zaměstnaná, takže všechny děti mám celé dny na starosti já. Všem to připadá normální – jsem přece na mateřské. Jenže nikdo už nevidí, že od rána do večera tancuju kolem pěti dětí, domu, zvířectva a zahrady. Manžel se vrací domů až večer, tchyně s tchánem kolem páté odpoledne.

Jsem z toho dost unavená. Synovci jsou navíc poměrně nesnesitelné děti. Pořád ty mé pošťuchují, berou jim hračky, u stolu si vždycky vezmou tu nejlepší porci. Bez dovolení si berou sladkosti ze skříňky a všechno snědí sami. Když se ohradím, je mi řečeno, že jsou tady na návštěvě a že bych k nim měla být vstřícnější. Jenomže to přece nejde, nemůžu je protežovat na úkor svých vlastních dětí.

Chtěla jsem zavést nějaký režim, ostatně stejně s nimi trávím nejvíc času já. Nastolila jsem přesná pravidla pro všechny děti a dopadlo to katastrofálně. Oba synovci – hlavně ten starší – je okázale ignorovali. Když už byla jeho drzost neúnosná, neudržela jsem se a dala mu na zadek. To jsem si dovolila příliš. Kluk si večer stěžoval babičce, která mi přišla vynadat. Samozřejmě se to dozvěděla i švagrová a hned přijela. Hodně zle se do mě pustila, jak prý si dovoluji bít její dítě, a všechno řešili před dětmi.

Popadl mě hrozný vztek a pěkně od plic jsem jim řekla, že mě akorát zneužívají a využívají, že takhle trávím léto už kolikátý rok a místo aby mi poděkovali, ještě mě buzerují. Skončilo to moc ošklivou hádkou nás všech dohromady. Bohužel, nepochopil a nezastal se mě ani manžel.

Ještě ten den jsem se s dětmi sbalila a odjela k mým rodičům do města. Teď jsem pár dní tady a jsem jako na trní. Manžel mi pořád volá, chce, abych se vrátila, tvrdí, že si babička vzala dovolenou a že se o synovce starat nemusím. Nevím, co mám dělat. Mám tam psy, kočky, zvířata, o která se musím starat, ale nějak se mi tam nechce. Obávám se, že po pár dnech bych byla tam, kde předtím.

Dáša


13.7.2007   Rubrika:   |   Komentářů 44   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Už nechci dělat otroka celé rodině

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-44
Solid
Solid - 31.7.2011 18:10

Bože, vy jste snad svatá! Nikdy bych se nestarala o cizí děti, a ještě takhle na dlouho! Jste osobnost a máte svých starostí dost, musíte se naučit říkat NE a stát si na svém, i když vás manžel nepodpoří. Dokud se to nenaučíte, všichni vás budou jen využívat.

 
rychlonožka
rychlonožka - 20.8.2007 9:17

Prázdniny se chýlí ke konci a mě by docela zajímalo, jak to dopadlo. Že Ty ses potichoučku vrátila a ono se to potichoučku vrátilo do starých kolejí...?

 
rychlonožka
rychlonožka - 15.7.2007 8:52

čas na víkend...! To bys je převezla. Zkrátka, teď to je válka nervů. Kdo ustoupí, prohraje. U prarodičů a táty dětem nic nehrozí. I kdyby si je "půjčili" na nějaký čas, jistě Ti je zase rádi vrátí. Chce to vydržet. Domov Ti jistě chybí, ale když už jsi se nechala tak vytočit a odešla, vážně nemá smysl se jen tak vracet. Mě...a asi každou...by hrozně urazilo, i by mi bylo líto, že se tak zachovali. Kvůli dvěma cizím dětem máš teď muže a domov pryč. To je síla.

 
rychlonožka
rychlonožka - 15.7.2007 8:47

Dášo, čím rychleji se vrátíš, tím víc budou ti tři dospělí považovat Tvůj odjezd za pouhé plácnutí do vody. A tím dřív se pravděpodobně vše vrátí do starých kolejí. Ty si uvědomuješ, že úplně nejlepší by bylo, NECHAT JIM TAM ASPOŇ NA MĚSÍC i Tvé tři děti, protože nikdo z těch tří by nebyl schopen těch pět dětí zvládnout. Ono se to lehko mluví, když se teoretizuje mezi pátou a řekněme devátou. Potřebovali by, mít je sami po celý den a v praxi, aby se jim rozsvítilo. Jenže Tvé děti by byly chudinky, vystavené svým bratrancům napospas. Otázku zvířat teď neřeš. Babička si vzala dovču, neboť jí nic jiného nezbylo. Ne proto, aby ses mohla v klidu vrátit. Snad si nemyslíš, že budete doma s dětmi dvě? Nebuď naivní. Za pár dnů by řekla...nemohla bys dnes vyjímečně pohlídat...snad Ti to nic neudělá, Ty ukážeš dobrou vůli...za týden řekne...musím do práce, jistě chápeš...Milá Dášo, náprava bude trvat dlouho. Teď záleží vážně na Tobě. S klidem muži oznam, že zůstáváš ve městě a že si hledáš bydlení. Když už máš být s dětmi sama na veškerou práci, že by Ti vyhovoval malý byt, žádný dům, zahrada, zvířectvo a dvě děcka navíc. Že když si to tak spočítáš s alimenty a přídavky na děti, nebude to zase až tak zlé a Ty budeš v klidu. Dášo, uvědom si zásadní věc: jestli se necháš takhle ničit, Tvé děti budou mít nervózní mámu, která až nastoupí do práce, tak to nezvládne. Nemysli si, že Ti z nich někdo pomůže! Velkou chybu jsi udělala, že zvyšuješ počet vlastních dětí. Ty si necháváš na sebe nakládat stále víc. Tys jistě hlídala synovce s jedním vlastním, pak dvěma, pak třemi. Kdybys měla pět dětí svých...oni by Ti stejně strčili ty dva navíc! Dášo, jestli teď povolíš a přicupitáš zpátky...budeš na tom hůř. Takže...prostě měj pro muže jednu odpověď. Ne, za daných okolností se nevrátím. A když Ti řekne...ale já mám právo vidět děti a babičce a dědovi se stýská...tak ať si pro ně přijede a vezme si je na pár dní. Asi všichni namítnete, že budou schopní Tě vydírat a nevrátit je. Možná to zkusí. Vydrž. Oni jsou zaměstnaní. Až si vyberou dovolenou...zadarmo přece doma nebudou. A Ty bys jim mohla říct...tak já jdu do práce a děcka si vezmu ob&#

 
mariena
mariena - 14.7.2007 14:52

Meryl: Já vím,ale vždycky si tak řeknu,tolik rad si přečetla,vzchopila se,nebo si jen chtěla pobrečet?smajlik - 31

 
Vivian
Vivian - 14.7.2007 13:00

smajlik - 76
Nestarala bych se o ně už ani vteřinu!! Nebuď měkká.

 
b+h
b+h - 14.7.2007 1:06

az bude mit manzel dovolenou, tak mu odevzdej svoje tri deti, a jeste at se stara o ty dva nepodarence sve sestry ... a ODJED neznamo kam.... rekni ze se vratis za 2 (3) tydny...
dovolenou sama bez nikoho si zaslouzis vic nez kdokoliv jiny... at si okusi, co to je starat se o flakace bez respektu...

 
Meryl
Meryl - 13.7.2007 19:06

marier: smajlik - 26to záleží na tom, jestli se dotyčná čtenářka ozve znovu. Párkrát se to stalo, ale většinou napíšou, když potřebují poradit, něco si srovnat... a pak už ne.smajlik - 26

 
mariena
mariena - 13.7.2007 19:03

Zaznělo tu plno rad,pod některé bych se podepsala.Ale docela by mě zajímalo,jak to dopadne,řeší se tu kolikrát takové věci a pak to vyšumísmajlik - 26

 
Vincentka
Vincentka - 13.7.2007 16:47

řiď se svým vlastním rozumem, důležité, že znáš ten problém (umíš přesně říct jak ti je, jak se cítíš....), teď je potřeba zvažovat co do budoucna, aby to nezačalo nanovo.
Měli by se dát jasná pravidla hry.
1. příbuzná ať si svoje děti hlídá sama, nebo babička, ale nikoli ty.
2. žádné ustupování- ať ustoupí zase druhá strana.
starej se o své 3děti i tak to stačí, netřeba hlídat nějaké příbuzné!

Do budoucna uvažujte o osamostatnění, tzn. svůj dům, svůj hrad....
Nebo si našetřete (jestli to jde) na dovču přesně na 2 měsíce prázdnin a jedte pryč, když si na to zvyknou, budou si to muset nějak zařídit jinak...a ty pak budeš braná jako ta co ČAS SKRÁTKA NEMÁ !!!

Já mám stejné problémy s tchýní, vydírá mne, když k ní nechci dát svého syna na prázdniny.
Je potřeba trvat na svých právech jako kafemlýnek, pořád opakovat, jako při reklamaci.....některým lidem, než to docvakne....atd.
DRŽím PALCE

 
babkatapka
babkatapka - 13.7.2007 16:05

tak to bývá v rodinách, jeden je chudák a ti druzí musí pomáhat. Obyčejně to začíná už v dětství a bohužel, to nekončí dospělostí, jen se to zhoršuje. Sama jsem to zažila na vlastní kůži. s mladší sestrou:

 
Klaudie
Klaudie - 13.7.2007 13:52

Ještě - ona totiž v očích tchyně je teď tvoje švagrová očividně VELKEJ CHUDÁK, kterýmu se musí pomáhat. Ty chudák vlastně nejsi - máš všechno - barák, manžela tchánovce vlastní děti, že?

Někteří lidé takhle nahlížejí na skutečnost - určití lidé jsou chudáci, kterým se musí pomáhat a určití lidé ne, znám to z vlastního příbuzenstva.

 
Klaudie
Klaudie - 13.7.2007 13:46

Já mám takovou kámošku - zneužívá jí celá rodina. Teď čeká vlastní dítě, tak jsem moooc zvědava, kdo bude pomáhat jí. Nejspíš nikdo.

 
Klaudie
Klaudie - 13.7.2007 13:44

nevracej se -nejlíp celé prázdniny. At všichni vidí. Dovolené babičky nebude trvat určitě celé dva měsíce.
Klidně řekni, že potřebuješ taky oddech a prázdniny a změnu prostředí po těch letech - s úsměvem a asertivně.
Vnuky má hlídat babička, ne teta. Udělali z tebe pěkného troubu.

 
Zaffira
Zaffira - 13.7.2007 12:10

dobře jsi udělala, že jsi odjela. A hned tak se nevracej. Manžel ať si pro tebe přijede, ale s tím, že se ti všichni omluví. On, že se tě nezastal, ty 2 za to, jak se chovaly. Rozhodně není samozřejmost starat se celý prázdniny o děti švagrové. A pro příště si nastol pravidla - jak už to někdo psal - švagrová ať děckám řekne, že tě musí poslouchat, jinak že máš právo je plácnout, a nebudou-li poslouchat, tak okamžitě domů. A výměnou ať ti děti pohlídá tchyně, a jeďte někam s manžou, nebo jeď s kamarádkou.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-44
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 78616.
    Archiv anket.