Vztah rodičů mě trápí

Vždycky jsem si myslela, že mají moji rodiče bezvadný vztah. Usoudila jsem tak ze svého dětství, protože se nikdy spolu před námi dětmi nehádali. Vlastně si nepamatuju jedinou prudkou výměnu názorů. Vždycky spolu všechno v klidu probrali a co bylo důležité, zachovávali si chladnou hlavu. Teď to vidím jinak.
Mám už také svůj pevný vztah s manželem a k rodičům chodím nepravidelně. Jsem dospělá, nevidám se s nimi každý den a s tím odstupem vidím, že to mezi nimi není tak idilické. Můj táta je totiž strašný despota a mamka se mu ve všem podřídí. Proto nedocházelo k žádným výměnám názorů, protože táta neměl v mámě nikdy protivníka. Vždycky s ním souhlasila.
Tohle "prokouknutí" do partnerství mých rodičů mě ničí, na mámě teď vidím, že ji tátovo despotické chování v poslední době vadí. Mladší brácha se nedávno totiž také odstěhoval, a tak jsou spolu ti dva sami. Táta s mámou jedná jako s nesvéprávnou, neuznává ji v ničem. Neuznává její práci, její kuchařské umění, prostě nic.
A to mě trápí. Vím, že to jsou dva dospělí lidé a že mají oba právo volby, jestli spolu zůstat nebo ne, ale mamka je podle mě příliš zranitelná a po tolika letech s despotickým tátou už otupělá, než aby se snažila být šťastná.
Nevíte, jak jí mohu pomoci, aby se buďto ze vztahu vymanila (ovšem jako dcera nechci rozvract jejich manželství), nebo prostě jak zařídit, aby byla šťastná?
13.5.2009 Rubrika: Život a vztahy | Komentářů 31 | Vytisknout
Hodnocení článku: 2,9/5 Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1 2 3 4 5
Diskuse ke článku - Vztah rodičů mě trápí
Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.Ota: snad je myšleno protivníka v tom případě, je-li třeba se bránit urážkám, ne ? jinak snad manželé spolupracují...
Každá rada teda drahá... Pohrozit taťkovi, že ji navedeš/te ( s manželem ), aby ho opustila, když je takový...? Asi drsné, že. Měl by ale nějak pocítit, že jiní si jí váží a že by někdo tzv. ještě deset oblíz za takovou ženu. Do taťky by se mělo asi vrtnout, od něj by měla vzejít náprava. Přeji úspěch !

Já bych maminku chránila tím, že bych si jako dcera do otce občas "rýpla". Nemá smysl se rozvádět a odcházet. Kam by šla? A byla bych na její straně.

Myslím si, že pro takovýhle typ muže ( ženská doma nic nedělá, uvařit uklidit, vyprat, vyžehlit zkrátka takové ty ženské práce co nejsou vidět-vidět jsou jen když se neudělají ) je nejlepší když si žena čas od času ,i kdyby jednou za rok, vyrazí třeba jen na prodloužený víkend, řekněme nějaký relaxační víkend pro ženy a mužíčka nechá doma ať se o sebe postará sám. S tím, že uvařeno může mít třeba na následující den a pak ať se stará sám. Za tři nebo čtyři dny hlady neumře.
Možná bych se pokusila maminku vytáhnout na něco takového aby si odpočinula a přišla na jiné myšlenky, ale pravda je, že mluvit jim do manželství bych si nedovolila.
Já bych do toho nešťourala. Máma je dospělá a svéprávná a stejně jako ty, Hanko, zřejmě nechceš, aby se ti rodiče pletli do vztahu, neměla bys to dělat ani ty jim.
Můžeš mámu občas někam vytáhnout, pobavit se s ní, pozvat ji třeba na návštěvu, aby měla možnost nahlédnout do tvého vztahu s manželem a třeba si časem sama uvědomí, že to co má, jí úplně nevyhovuje. Ale třeba jí to naopak vyhovuje a nic měnit nechce.
Jediné, co bych si asi neodpustila, když by se otec nevhodně choval v mé přítomnosti a mně to prostě vadilo, asi bych sdělila svůj názor - ale tak, aby bylo naprosto jasné, že je to MŮJ názor a že MNĚ to vadí. A klidně bych s tím, že se prostě v takovémhle ovzduší necítím dobře, i odešla. Ať si to rodiče přeberou.

Ota: ja myslim,ze hanka mela spise na mysli ůrovnocenneho partnera" pro vymenu nazoru nezbytnych pro hladky chod manzelstvi....
me by teda polovicka, co by mi ustupovala nechala se dpetat ůnebavila".. muj muz mi nekdy straasne pije kreve ( a ja jemu).... ale s nikym se tak krasne nepohadam jako s nim
.gif)
sevenofnine: On se táta mohl změnit po odchodu dětí z domova. A asi by sis ten článek měla přečíst znovu,protože to tam Hanka píše,že vidí na mamince že ji to vadí. Pokud lidé budou slepí a nevšímaví,budou týrané ženy(i muži) a hlavně děti. Nikdo nic nerozbíjí,ale snaží se poradit a vylepšit vztahy rodičů. Možná si to tatínek neuvědomuje a když mu to řekne dcera,pochopí a bude se chovat líp. Možná i on se něčím trápí a potřebuje se vypovídat.
A komu by nezáleželo na spokojeném životě rodičů?

sharon: aha, tak to je něco jiného
.gif)
sevenofnine: 13:08 Hanka nechtěla "vrtat".....chtěla zařídit !

Arna: a jak víš, že je to tento případ? Pochybuji, že by autorka měla šťastné a spokojené celé dětství kdyby nebyli spokojení rodiče. Děti vycítí pokud je něco špatně a v nepořádku. Prostě i tento model může někomu vyhovovat. Ty jsi chtěla odejít, ale autorčina maminka se sama od sebe nikam nechystá, vyhovuje jí vztah, který má. Koukni moje sestra se občas s manželem dobijí, normálně se dofackují a pak bouřlivě usmíří, jsou spolu 12.let a plně jim to vyhovuje. Ze začátku jsem vyšilovala, že moje sestřička trpí a snažila jsem se jí pomoct, ale ona je šťastná, nechce nic měnit a žádnou pomoc nepotřebuje. Prostě jsou oba dospělí a svéprávní a tohle je způsob života, který jim oběma vyhovuje, takže jsem sklapla kufry a prostě ji nechávám žít její život. To že by mě její život nevyhovoval je můj problém nikoliv její. Takže já razím heslo žij a nechej žít. Pokud by potřebovala pomoct ví kde mě najde.

Ota: a ještě do melounu nevidíš
.gif)
sevenofnine: Funkční manželství to sice je,ale jeden na úkor druhého. Proto by se to mělo řešit. Hanka píše,že na mamince vidí jak jí despotické chování táty vadí. A to by asi trápilo každého. Sama jsem si zažila takové chování od partnera,všechno jsem dělala špatně.Ale mohla jsem z toho časem odejít a moc se mi ulevilo.Najednou jsem poznala že nejsem tak nemožná,že se líbím i někomu jinému,že někdo řekne že mu moje jídlo chutná a pod.
Stejná situace může nastat i obráceně,že muž je pod pantoflem. To bych se zas zatala toho táty.
Hanka by se asi měla nejdřív zeptat maminky jak to snáší a jestli to chce nějak řešit. Rozpad manželství je jistě až krajní řešení. Šetrné upozornění otce na jeho chování možná bude stačit.
.jpg)
Autorka Hanka : "táta neměl v mámě nikdy protivníka"
Tak nevím, ale ani já ve své manželce nemám protivníka.
Dělám snad něco špatně ?

Arna: jasně proč nezničit funkční manželství. A co maminka bude sama dělat? Nastěhuje se k dceři? Pak všichni budou super š´tastní. Když někdo není šťastný podle mých představ tak prostě nemůže být šťastný a všechno co je jiné, je špatné, hezká filozofie. Hanko doporučuji žít svůj život a míň vrtat do jiných.
.jpg)
Hm s odstupem vidím, bez odstupu jsem neviděla ?
do ženy a do cizích vztahů nevidíš
nesuď podle manželství svého
co se zdá to je sen
jaký si to kdo udělá, takový to má
Tvoje máma je svéprávná a co ty víš co jí skutečně vyhovuje? Třeba ani nikdy nechtěla nic řešit, rozhodovat a chtěla prostě někoho dominatního.
Co ty víš o jejím životě, když "až s odstupem prokoukeš"?
Co to znamená "aby se snažila být štastná?"